0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAPieņem jaunus noteikumus gada pārskatu sagatavošanai budžeta iestādēm

Pieņem jaunus noteikumus gada pārskatu sagatavošanai budžeta iestādēm

Ikars Kubliņš, BilancePLZ, pēc MK noteikumu materiāliem

Valdībā 28. septembrī pieņemti jauni Ministru kabineta noteikumi "Gada pārskata sagatavošanas kārtība", kas nosaka vienādu normatīvo regulējumu budžeta iestādēm gada pārskata un konsolidētā saimnieciskā gada pārskata sagatavošanā. Noteikumi paredz gada pārskata, ikgadējā pārskata un konsolidētā saimnieciskā gada pārskata apjomu, apliecinājumā par gada pārskatā sniegtās informācijas patiesumu (turpmāk – apliecinājums) sniedzamo informāciju un finanšu pārskata posteņu skaidrojumā strukturētu atklājamo informāciju, kā arī pārskata sagatavošanas kārtību budžeta iestādēs. Noteikumu projekts nosaka, ka finanšu pārskata posteņu strukturizētajā skaidrojumā norāda katra finanšu pārskata posteņa būtisku izmaiņu iemeslus un summu pārskata gada laikā. Valsts kase…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī*

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Business photo created by our-team - www.freepik.com

Valdībā 28. septembrī pieņemti jauni Ministru kabineta noteikumi "Gada pārskata sagatavošanas kārtība", kas nosaka vienādu normatīvo regulējumu budžeta iestādēm gada pārskata un konsolidētā saimnieciskā gada pārskata sagatavošanā.

Noteikumi paredz gada pārskata, ikgadējā pārskata un konsolidētā saimnieciskā gada pārskata apjomu, apliecinājumā par gada pārskatā sniegtās informācijas patiesumu (turpmāk – apliecinājums) sniedzamo informāciju un finanšu pārskata posteņu skaidrojumā strukturētu atklājamo informāciju, kā arī pārskata sagatavošanas kārtību budžeta iestādēs.

Noteikumu projekts nosaka, ka finanšu pārskata posteņu strukturizētajā skaidrojumā norāda katra finanšu pārskata posteņa būtisku izmaiņu iemeslus un summu pārskata gada laikā. Valsts kase noteiks būtiskuma līmeni kārtējam gadam un publicēs šo informāciju savā tīmekļvietnē pdf. formātā. Būtiskuma līmeni Valsts kase var noteikt, ja tai ir pieejama informācija par gada pārskatu, t.i. tā var noteikt būtiskuma līmeni tām iestādēm, kas pārskata sagatavošanai un iesniegšanai izmanto ePārskatus. Visām iestādēm, t.sk. tām iestādēm, kas gada pārskatu nesagatavo ePārskatos (piemēram, valsts drošības iestādes vai pašvaldību budžeta iestādes), Valsts kase savā tīmekļvietnē nodrošinās pieejamu būtiskuma noteikšanas algoritmu, pēc tehniskā risinājuma izstrādes, bet ne vēlāk kā līdz 01.05.2023. Līdz tehniskā risinājuma izstrādei būtiskuma līmeni turpinās publicēt pdf formātā Valsts kases tīmekļvietnē.

Pašreizējo MK Noteikumu Nr.344 134.punkts precizēts atbilstoši MK noteikumos Nr. 87 “Grāmatvedības uzskaites kārtība budžeta iestādēs” noteiktajiem transfertu uzskaites pamatprincipiem, kas nosaka, ka pārskata gada ieņēmumus un izdevumus atzīst, ja to izlietojums apstiprināts pārskata gadā un nākamajā pārskata gadā līdz 31.janvārim. Ja izdevumus apstiprina periodā no 21. janvāra līdz 31.janvārim, veidojas situācija, ka iestāde nepaspēj iekļaut informāciju inventarizācijas (salīdzināšanās) aktā un darījuma partneris nevar paspēt to saskaņot. Līdz ar to noteikumu projektā noteikts, ka salīdzināšanās aktā neiekļauj tādu informāciju, kura attiecas uz pamatdarbības izdevumiem un ieņēmumiem, par ko sniegts atzinums no 21.janvāra līdz 31.janvārim. Minētajā gadījumā, sagatavojot gada pārskatu, pie tā sniedz papildus informāciju par pēdējās desmit janvāra dienās saskaņotajiem izdevumiem un atbilstoši atzītajiem ieņēmumiem un izdevumiem (prasību un saistību palielinājumu/samazinājumu).

Noteikumos paredzēts arī, ka informācijas apmaiņai un iesniegšanai Valsts kase nodrošina epakalpojumu “ePārskati” (turpmāk – ePārskati), uzturot aktuālu datu apmaiņas failu xml formātā, lai mazinātu manuālo datu ievadi ePārskatos un nodrošinātu datu importu no grāmatvedības uzskaites sistēmām. Lai izmantotu datu eksportu/ importu, grāmatvedības programmatūras izstrādātajam jāizstrādā datu eksporta fails xml formātā. Pārskatu elektronisko datu apmaiņas faila formātu Valsts kase publicē savā tīmekļvietnē ne vēlāk kā līdz pārskata gada 1.oktobrim.

Tāpat precizētas normas par ePārskatu izmantošanu - noteikts, ka gada pārskata sagatavošanai pašvaldības, valsts budžeta iestādes, nozares un to padotības iestādes, t.sk. konsolidācijā iesaistītās iestādes un centrālās valsts iestādes izmanto ePārskatus, savukārt pašvaldības padotības iestāžu gada pārskata sagatavošanai var izmantot ePārskatus.

Noteikumos iekļauti vēl vairāki esošo normu labojumi, precizējumi un izmaiņas.

Noteikumi stāsies spēkā 2023. gada 1. janvārī un pirmo reizi tiks piemēroti 2024.gadā, sagatavojot 2023.gada pārskatu.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: