0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIPieņemti kārtējie grozījumi likumā „Par valsts sociālo apdrošināšanu”

Pieņemti kārtējie grozījumi likumā „Par valsts sociālo apdrošināšanu”

Saeima 25. oktobrī trešajā gala lasījumā pieņēma grozījumus likumā „Par valsts sociālo apdrošināšanu”. Šo grozījumu mērķis ir noteikt, ka no 2021. gada 1. janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanas termiņš ir līdz mēneša 23. datumam un darba devēja ziņojuma par obligātajām iemaksām iesniegšanas termiņš ir līdz mēneša 17. datumam. Grozījumi bija nepieciešami, jo no 2021. gada 1. janvāra stāsies spēkā 2017. gada 23. novembra grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”” normas par vienotā nodokļu konta ieviešanu. Tāpat ar grozījumiem noteikts, ka obligātās iemaksas no valsts pamatbudžeta vai speciālajiem budžetiem netiek veiktas pensiju apdrošināšanai par mēnešiem, par kuriem tiek veiktas iemaksas pensiju apdrošināšanai 5 % apmērā no autoratlīdzībām vai…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Saeima 25. oktobrī trešajā gala lasījumā pieņēma grozījumus likumā „Par valsts sociālo apdrošināšanu”. Šo grozījumu mērķis ir noteikt, ka no 2021. gada 1. janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanas termiņš ir līdz mēneša 23. datumam un darba devēja ziņojuma par obligātajām iemaksām iesniegšanas termiņš ir līdz mēneša 17. datumam. Grozījumi bija nepieciešami, jo no 2021. gada 1. janvāra stāsies spēkā 2017. gada 23. novembra grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām”” normas par vienotā nodokļu konta ieviešanu.

Tāpat ar grozījumiem noteikts, ka obligātās iemaksas no valsts pamatbudžeta vai speciālajiem budžetiem netiek veiktas pensiju apdrošināšanai par mēnešiem, par kuriem tiek veiktas iemaksas pensiju apdrošināšanai 5 % apmērā no autoratlīdzībām vai tās veic pašnodarbinātie 5 % apmērā (t.sk., no lauksaimnieciskās ražošanas ienākuma).

Grozījumi arī paredz šādu precizētu normas formulējumu:  ja pašnodarbinātā ienākumi mēnesī nesasniedz Ministru kabineta noteikto obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru, – reizi ceturksnī jāveic obligātās iemaksas valsts pensiju apdrošināšanai. Obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai pašnodarbinātais veic, sākot ar to taksācijas gada mēnesi, kurā ienākumi no gada sākuma sasniedz 50 EUR, bet obligātās iemaksas neveic no ienākuma, kas no gada sākuma nepārsniedz 50 EUR.

Turpmāk darba devējam, pamatojoties uz tiesas spriedumu vai valsts iestādes lēmumu par darba samaksas piedziņu, būs pienākums samaksāt obligātās iemaksas. Tāpat likumā iekļauta norma, kas paredz, ka darba devējam ir pienākums mēneša laikā pēc dienas, kad stājies spēkā tiesas spriedums vai attiecīgās valsts pārvaldes iestādes lēmums par atlīdzības par darba piespiedu kavējumu piedziņu vai par laikus neizmaksātiem darba ienākumiem, iesniegt VID ziņojumu par obligāto iemaksu objektu un obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem pārskata mēnesī. Ja darba devējs nebūs iesniedzis minēto informāciju, VID, pamatojoties uz personas iesniegumu un iesniegto tiesas spriedumu vai iestādes lēmumu, precizēs darba devēja ziņojumu par obligāto iemaksu objektu un obligātajām iemaksām, sadalot obligāto iemaksu objektu un obligātās iemaksas proporcionāli par visu periodu, ja sadalījums neizriet no tiesas sprieduma vai iestādes lēmuma.

Likumā arī paredzēts, ka obligāto iemaksu un brīvprātīgo apdrošināšanas iemaksu objekta maksimālais apmērs no 2019.gada 1.janvāra tiek aprēķināts un noteikts trim gadiem, ņemot vērā iepriekšējā perioda iemaksu objekta maksimālo apmēru, nākamajiem trim kalendāra gadiem Finanšu ministrijas prognozētās tautsaimniecībā nodarbināto mēneša vidējās bruto darba samaksas vidējo pieaugumu vai samazinājumu un iepriekšējā aprēķina perioda faktisko tautsaimniecībā nodarbināto mēneša vidējās bruto darba samaksas vidējo pieaugumu vai samazinājumu. Obligāto iemaksu un brīvprātīgo iemaksu objekta maksimālais apmērs gadā noteikts 62 800 EUR. Obligāto iemaksu objekta maksimālā apmēra noteikšanas kārtību noteiks Ministru kabinets. Tāpat tas noteiks brīvprātīgo apdrošināšanas iemaksu objekta minimālo apmēru un maksimālā apmēra noteikšanas kārtību.

Papildināta arī sekojoša likuma norma: ja darba devējs nav precizējis darba ņēmēja darba ienākumus un obligātās iemaksas par iepriekšējo mēnesi pirms pārskata mēneša, darba devējam ir tiesības tās precizēt triju gadu laikā pēc likumā noteiktā mēneša ziņojuma iesniegšanas termiņa.

Ar grozījumiem likumā noteikts, ka par darba ņēmēju uzskatāma arī persona, kura vada transportlīdzekli pasažieru komercpārvadājumos ar taksometru, izņemot individuālo komersantu, un zemnieku (zvejnieku) saimniecības īpašnieks, kas ir darba tiesiskajās attiecībās ar savu zemnieku (zvejnieku) saimniecību.

Likumā līdz šim bija noteikts, ka profesionālam sportistam obligāto iemaksu objekts ir divas Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas. Grozījumi šo normu papildina - obligāto iemaksu objektu nosaka proporcionāli periodam, kurā profesionālam sportistam ir darba ņēmēja statuss, kā arī nepiemēro par tām taksācijas gada kalendāra dienām, kurās profesionāls sportists atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, kurās viņam (bērna tēvam) ir piešķirts atvaļinājums sakarā ar bērna piedzimšanu, kurās viņš atrodas atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas, kas piešķirts profesionālam sportistam, kura aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas tiesā ar bāriņtiesas lēmumu nodots aprūpējamais bērns, vai par pārejošas darbnespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma kalendāra dienām, par kurām ir izsniegta darbnespējas lapa “B”.” Attiecīgi Līdz 2019. gada 1. martam darba devējam ir tiesības precizēt darba ņēmēju – profesionālu sportistu – obligāto iemaksu objektu un obligātās iemaksas.