0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBASaeima konceptuāli atbalsta sākumdeklarēšanas likumprojektu

Saeima konceptuāli atbalsta sākumdeklarēšanas likumprojektu

Saeima ceturtdien, 19.maijā, konceptuāli atbalstīja jauno Fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarēšanas likumprojektu, kas paredz pienākumu fiziskām personām Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegt deklarāciju par savu mantisko stāvokli, informē Saeimas Preses dienests.

Par likumprojekta pieņemšanu 1.lasījumā balsoja 82 deputāti, viens deputāts bija pret un viens atturējās.

Likumprojektā paredzēts, ka mantiskais stāvoklis uz 2012.gada 1.janvāri būs jādeklarē tām personām, kuru īpašuma vērtība kopsummā pārsniedz 50 minimālās mēnešalgas. Deklarācija nebūs jāiesniedz personai, ja tā būs nostiprinājusi īpašumtiesības uz ārzemēs vai Latvijā iegādātu nekustamo īpašumu un iegādātu transportlīdzekli reģistrējis attiecīgajā reģistrā. Sākumdeklarēšana attieksies uz Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem un ārzemniekiem, kam izsniegta pastāvīgās uzturēšanās atļauja vai pastāvīgās uzturēšanās apliecība Latvijā.

Plānots, ka deklarācija būs jāaizpilda vienu reizi, un to varēs iesniegt VID personīgi, elektroniski, izmantojot VID deklarēšanas sistēmu, vai pa pastu ierakstītā vēstulē.

Jaunā likumprojekta mērķis ir izveidot sistēmu, lai konstatētu fizisko personu mantisko stāvokli, kas būtu par atskaites punktu godīgākas un tiesiskākas sabiedrības attīstībā, norāda likumprojekta autori Finanšu ministrijā.

Patlaban VID rīcībā ir informācija no iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām, valsts amatpersonu deklarācijām, ziņojumiem par sociālā nodokļa maksājumiem un citu institūciju datu bāzēm. Taču nodokļu administrācijai ir ierobežotas iespējas šo informāciju pārbaudīt, jo saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem VID var pārbaudīt un piemērot papildu nodokļu uzrēķinu par ienākumiem pēdējo trīs gadu laikā. Tāpat nav noteikts pienākums personām pierādīt skaidrās naudas uzkrājumu izcelsmi.

Šāda situācija ļauj fiziskām personām kā savu īpašumu izcelsmes avotu norādīt agrāk gūtus ienākumus, kā arī dažādus nepārbaudāmus darījumus ar personām, kas nav deklarējušas savus ienākumus vai nav Latvijas rezidenti.

Likumprojektā noteiktas sākumdeklarācijā iekļaujamās ziņas, deklarācijas iesniegšana kārtība, iesniedzēju tiesības, pienākumi un atbildība, kā arī VID kompetence.

Par likumprojektu „Fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarēšanas likums” Saeima lems vēl otrajā un trešajā lasījumā.

 

 

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Saeima ceturtdien, 19.maijā, konceptuāli atbalstīja jauno Fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarēšanas likumprojektu, kas paredz pienākumu fiziskām personām Valsts ieņēmumu dienestā (VID) iesniegt deklarāciju par savu mantisko stāvokli, informē Saeimas Preses dienests. Par likumprojekta pieņemšanu 1.lasījumā balsoja 82 deputāti, viens deputāts bija pret un viens atturējās. Likumprojektā paredzēts, ka mantiskais stāvoklis uz 2012.gada 1.janvāri būs jādeklarē tām personām, kuru īpašuma vērtība kopsummā pārsniedz 50 minimālās mēnešalgas. Deklarācija nebūs jāiesniedz personai, ja tā būs nostiprinājusi īpašumtiesības uz ārzemēs vai Latvijā iegādātu nekustamo īpašumu un iegādātu transportlīdzekli reģistrējis attiecīgajā reģistrā. Sākumdeklarēšana attieksies uz Latvijas pilsoņiem, nepilsoņiem un ārzemniekiem, kam izsniegta pastāvīgās uzturēšanās atļauja vai pastāvīgās uzturēšanās apliecība Latvijā. Plānots, ka deklarācija būs jāaizpilda vienu reizi, un to varēs iesniegt VID personīgi, elektroniski, izmantojot VID deklarēšanas sistēmu, vai pa pastu ierakstītā vēstulē. Jaunā likumprojekta mērķis ir izveidot sistēmu, lai konstatētu fizisko personu mantisko stāvokli, kas būtu par atskaites punktu godīgākas un tiesiskākas sabiedrības attīstībā, norāda likumprojekta autori Finanšu ministrijā. Patlaban VID rīcībā ir informācija no iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām, valsts amatpersonu deklarācijām, ziņojumiem par sociālā nodokļa maksājumiem un citu institūciju datu bāzēm. Taču nodokļu administrācijai ir ierobežotas iespējas šo informāciju pārbaudīt, jo saskaņā ar spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem VID var pārbaudīt un piemērot papildu nodokļu uzrēķinu par ienākumiem pēdējo trīs gadu laikā. Tāpat nav noteikts pienākums personām pierādīt skaidrās naudas uzkrājumu izcelsmi. Šāda situācija ļauj fiziskām personām kā savu īpašumu izcelsmes avotu norādīt agrāk gūtus ienākumus, kā arī dažādus nepārbaudāmus darījumus ar personām, kas nav deklarējušas savus ienākumus vai nav Latvijas rezidenti. Likumprojektā noteiktas sākumdeklarācijā iekļaujamās ziņas, deklarācijas iesniegšana kārtība, iesniedzēju tiesības, pienākumi un atbildība, kā arī VID kompetence. Par likumprojektu „Fizisko personu mantiskā stāvokļa deklarēšanas likums” Saeima lems vēl otrajā un trešajā lasījumā.