0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVSAOIPlāno precīzāk noteiktu iemaksu objektu pašnodarbinātajiem, kuru mēneša ienākumi nesasniedz minimālo mēneša darba algu

Plāno precīzāk noteiktu iemaksu objektu pašnodarbinātajiem, kuru mēneša ienākumi nesasniedz minimālo mēneša darba algu

Saeimas plenārsēdē 6. septembrī pirmajā lasījumā izskatīja Labklājības ministrijas rosināto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par valsts sociālo apdrošināšanu””. Likumprojekta mērķis ir noteikt, ka: - no 2021. gada 1. janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanas termiņš ir līdz mēneša 23. datumam un darba devēja ziņojuma par obligātajām iemaksām iesniegšanas termiņš ir līdz mēneša 17. datumam; - obligātās iemaksas no valsts pamatbudžeta vai speciālajiem budžetiem netiek veiktas pensiju apdrošināšanai par mēnešiem, par kuriem tiek veiktas iemaksas pensiju apdrošināšanai 5 % apmērā no autoratlīdzībām vai tās veic pašnodarbinātie 5 % apmērā (t.sk., no lauksaimnieciskās ražošanas ienākuma); - darba devējam, pamatojoties uz tiesas spriedumu vai valsts iestādes lēmumu par darba…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Saeimas plenārsēdē 6. septembrī pirmajā lasījumā izskatīja Labklājības ministrijas rosināto likumprojektu „Grozījumi likumā „Par valsts sociālo apdrošināšanu””. Likumprojekta mērķis ir noteikt, ka:

- no 2021. gada 1. janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veikšanas termiņš ir līdz mēneša 23. datumam un darba devēja ziņojuma par obligātajām iemaksām iesniegšanas termiņš ir līdz mēneša 17. datumam;

- obligātās iemaksas no valsts pamatbudžeta vai speciālajiem budžetiem netiek veiktas pensiju apdrošināšanai par mēnešiem, par kuriem tiek veiktas iemaksas pensiju apdrošināšanai 5 % apmērā no autoratlīdzībām vai tās veic pašnodarbinātie 5 % apmērā (t.sk., no lauksaimnieciskās ražošanas ienākuma);

- darba devējam, pamatojoties uz tiesas spriedumu vai valsts iestādes lēmumu par darba samaksas piedziņu, ir pienākums samaksāt obligātās iemaksas un iesniegt ziņojumu par obligāto iemaksu objektu un obligātajām iemaksām;

- sākot ar 2004. gada 1. maiju, no valsts pamatbudžeta apdrošināt pensiju un bezdarba apdrošināšanai personas, kuru laulātais kā prokurors pilda Latvijas Republikas pārstāvību Eirojustā un kuras uzturas attiecīgajā ārvalstī kā šī pārstāvja Latvijas Republikas prokurora Eirojustā laulātais.

Tāpat juridiskās skaidrības nodrošināšanai precizēta likuma 20.¹ panta otrās daļas norma par termiņu, kādā darba devējs ir tiesīgs precizēt darba ņēmēja darba ienākumus un obligātās iemaksas. Piemēram, ja ziņojums par 2018. gada martu iesniegts 2018. gada 17. aprīlī, tad precizēt šajā ziņojumā sniegtās ziņas par personas darba ienākumiem un obligātajām iemaksām var līdz 2021. gada 16. aprīlim.

Tāpat precizēts likuma 1. panta 2. punkts, papildinot darba ņēmējam atbilstošo personu uzskaitījumu ar zemnieku (zvejnieku) saimniecības īpašnieku, kas ir darba tiesiskajās attiecībās ar savu zemnieku (zvejnieku) saimniecību.

Likuma 23.² panta pirmās daļas 2. punkts mainīts, lai precīzāk noteiktu iemaksu objektu tām pašnodarbinātajām personām, kuru mēneša ienākumi nesasniedz Ministru kabineta noteikto minimālo mēneša darba algu un kurām jāveic 5 % obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai. Pašnodarbinātais ienākumus aprēķina par katru mēnesi atsevišķi.

Ja ienākumi nesasniedz minimālo mēneša darba algu, bet pārsniedz 50 eiro, tad pašnodarbinātajam jāveic obligātās iemaksas 5 % pensiju apdrošināšanai.
  1. piemērs.
  • janvārī ienākumi 0;
  • februārī ienākumi 407,50 eiro;
  • martā ienākumi 0.

Obligāto iemaksu objekts 407,50 - 50 = 357,50 eiro, no kuriem jāveic 5 % obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai.

  1. piemērs.
  • janvārī ienākumi 0;
  • februārī ienākumi 0;
  • martā ienākumi 440 eiro.

Pašnodarbinātais izvēlas obligāto iemaksu objektu (kas nav mazāks par minimālo mēneša darba algu), no kura jāveic 32,15 % obligātās iemaksas.

Brīvi izraudzītais obligāto iemaksu objekts ir 430 eiro, un no starpības 10 eiro (440 - 430 eiro) jāveic obligātās iemaksas 5 % pensiju apdrošināšanai.

  1. piemērs.
  2. janvārī ienākumi 10;
  3. februārī ienākumi 300;
  4. martā ienākumi 0 eiro.

Obligāto iemaksu objekts 260 eiro (10 + 300 – 50 eiro), no kura jāveic 5 % obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai.

  1. piemērs.
  • janvārī ienākumi 10 eiro;
  • februārī ienākumi 20 eiro;
  • martā ienākumi 0 eiro.

Obligātās iemaksas nav jāveic.

  • aprīlī ienākumi 60 eiro;
  • maijā ienākumi 300 eiro;
  • jūnijā ienākumi 500 eiro.

Obligāto iemaksu objekts par aprīli ir 40 eiro (10 + 20 + 60 – 50), no kura jāveic 5 % obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai.

Obligāto iemaksu objekts par maiju ir 300 eiro, no kura jāveic 5 % obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai.

Obligāto iemaksu objekts par jūniju ir brīvi izraudzītais obligāto iemaksu objekts, vismaz 430 eiro, un no starpības 70 eiro (500 - 430 eiro) jāveic obligātās iemaksas 5 % pensiju apdrošināšanai.

Likumprojekts vēl jāskata Saeimā 2. un 3. lasījumā.