0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIPVN proporcijas aprēķins

PVN proporcijas aprēķins

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi

Uzņēmums reģistrējies par PVN maksātāju septembrī. Uzņēmuma pamatdarbības veids ir ar PVN neapliekamo darījumu sniegšana, taču jau ir zināms, ka no novembra tiks uzsākta arī ar PVN apliekamo pakalpojumu sniegšana. Atbilde PVN likuma 98. panta 7. daļa sniedz atbildi uz šo jautājumu: "Reģistrēts nodokļa maksātājs, kurš taksācijas periodā priekšnodokļa atskaitīšanai izmanto šā panta otrajā un sestajā daļā noteikto priekšnodokļa aprēķināšanas kārtību, pirms gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas pārrēķina darījumu proporciju kopumā par gadu un koriģē atskaitāmā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī


ABONĒT

Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai
 Esi abonents?

Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
PVN proporcijas aprēķins
Foto: Frank Cone – Pexels

Uzņēmums reģistrējies par PVN maksātāju septembrī. Uzņēmuma pamatdarbības veids ir ar PVN neapliekamo darījumu sniegšana, taču jau ir zināms, ka no novembra tiks uzsākta arī ar PVN apliekamo pakalpojumu sniegšana.

Atbilde

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec.,
nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Foto: Aivars Siliņš

PVN likuma 98. panta 7. daļa sniedz atbildi uz šo jautājumu: "Reģistrēts nodokļa maksātājs, kurš taksācijas periodā priekšnodokļa atskaitīšanai izmanto šā panta otrajā un sestajā daļā noteikto priekšnodokļa aprēķināšanas kārtību, pirms gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas pārrēķina darījumu proporciju kopumā par gadu un koriģē atskaitāmā priekšnodokļa un valsts budžetā maksājamā nodokļa apmēru."

Vai, veicot gada PVN proporcijas aprēķinu, tajā jāiekļauj: a. viss periods, kurā uzņēmums bija reģistrēts PVN reģistrā (neatkarīgi no tā, ka pirmajos divos mēnešos nav sniedzis apliekamos pakalpojumus). Nosakot gada proporciju, priekšnodokli varēs atskaitīt arī par tiem periodiem, kuros sniegti tikai neapliekamie pakalpojumi; b. vai tomēr aprēķins būtu veicams, aprēķinā iekļaujot tikai to periodu, no kura ir uzsākta apliekamo pakalpojumu sniegšana, un priekšnodokli par periodu, kurā sniegti tikai neapliekamie pakalpojumi, atskaitīt nevarēs?

Atbilde

Uzņēmumā tiek izmantota ieņēmumu periodizācija pa mēnešiem, t.i., ieņēmumi attiecīgajos ieņēmumu kontos tiek iegrāmatoti tajā mēnesī, kad tie faktiski ir radušies, nevis tajā mēnesī, kad par tiem ir izrakstīts rēķins. PVN likums ļauj par nepārtraukti sniegtiem pakalpojumiem rēķinu izrakstīt ne retāk kā reizi 6 mēnešos. Savukārt PVN deklarācijā darījumi ir jāuzrāda tā mēneša deklarācijā, kad izpildās abi nosacījumi: pakalpojums ir sniegts un nodokļa rēķins ir izrakstīts. Situācijā, kad nodokļa rēķins par 2021. gada novembra–decembra realizāciju tiks izrakstīts 2022. gada janvārī, — ieņēmumi uzņēmuma grāmatvedībā tiks uzrādīti 2021. gada novembrī un decembrī, bet PVN deklarācijā — 2022. gada janvāra deklarācijā.

Vai, nosakot PVN proporciju konkrētam mēnesim, tiek izmantoti PVN deklarācijas dati, nevis grāmatvedības virsgrāmatas dati,t.i., 2022. gada janvārī izrakstītais rēķins «piedalīsies» 2022. gada janvāra proporcijas aprēķinā, nevis 2021. gada novembra, decembra un 2021. gada proporcijas aprēķinā?

Atbilde

Proporcijas aprēķinam tiek izmantoti PVN deklarācijas dati. Deklarācijas 66. rindā norādāmo neatskaitāmo priekšnodokli aprēķina, izmantojot deklarācijas 40., 41. un 60. rindā norādītās summas.

Ieteikums kā labu paraugu izmantot 01.07.2021. VID metodiskā materiāla par PVN deklarācijas un tās pielikumu aizpildīšanu 25. piemēru (40. lpp.).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada decembra (480.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: