0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASTIESU PRAKSEApstrīdēšanas procesā no jauna aprēķinātam nodoklim soda naudu vairs nedrīkst aprēķināt

Apstrīdēšanas procesā no jauna aprēķinātam nodoklim soda naudu vairs nedrīkst aprēķināt

Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departaments 2022. gada 15. februāra Rīcības sēdē pieņēmis lēmumu lietā SKA-556/2022, kurā uzsvēris, ka apstrīdēšanas procesā Valsts ieņēmumu dienests (VID) nedrīkst pasliktināt sūdzības iesniedzēja stāvokli saistībā ar aprēķināto soda naudu. Labojot kļūdas zemākas iestādes lēmumā par pienākumu samaksāt papildu nodokli, nedrīkst palielināt soda naudu. Proti, ja kopumā vai kādā daļā nodoklis tiek aprēķināts no jauna, tad soda naudu, kas noteikta ar sākotnējo lēmumu, nepārrēķina. VID bija iesniedzis kasācijas sūdzību un pieteicēja SIA  [..] bija iesniegusi pretsūdzību par Administratīvās apgabaltiesas 2021. gada 2. novembra spriedumu, ar kuru daļēji apmierināts pieteicējas pieteikums…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto:Visualhunt

Latvijas Republikas Senāta Administratīvo lietu departaments 2022. gada 15. februāra Rīcības sēdē pieņēmis lēmumu lietā SKA-556/2022, kurā uzsvēris, ka apstrīdēšanas procesā Valsts ieņēmumu dienests (VID) nedrīkst pasliktināt sūdzības iesniedzēja stāvokli saistībā ar aprēķināto soda naudu. Labojot kļūdas zemākas iestādes lēmumā par pienākumu samaksāt papildu nodokli, nedrīkst palielināt soda naudu. Proti, ja kopumā vai kādā daļā nodoklis tiek aprēķināts no jauna, tad soda naudu, kas noteikta ar sākotnējo lēmumu, nepārrēķina.

VID bija iesniedzis kasācijas sūdzību un pieteicēja SIA  [..] bija iesniegusi pretsūdzību par Administratīvās apgabaltiesas 2021. gada 2. novembra spriedumu, ar kuru daļēji apmierināts pieteicējas pieteikums par VID 2019. gada 12. aprīļa lēmuma atcelšanu. Ar minēto lēmumu pieteicējai aprēķināts uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), soda nauda un nokavējuma nauda.

Tiesa atzina, ka pieteicējas deklarētie darījumi ar Apvienotajā Karalistē (Skotijā) reģistrētajām komandītsabiedrībām par preču iegādi un piegādi, kā arī darījumi par komisijas pakalpojumu sniegšanu ir fiktīvi un ka pieteicēja par to zināja, līdz ar to nodoklis un ar to saistītā soda nauda un nokavējuma nauda aprēķināta pamatoti. Vienlaikus tiesa konstatēja, ka VID, izskatot pieteicējas apstrīdēšanas iesniegumu, nepamatoti papildus aprēķinājis soda naudu 22 836,60 EUR, tādējādi palielinot pieteicējai sākotnēji noteikto soda naudu par taksācijas periodu no 2015. gada 1. jūlija līdz 2016. gada 30. jūnijam.

Pārbaudot VID kasācijas sūdzības un pieteicējas pretsūdzības argumentus kopsakarā ar apgabaltiesas spriedumu, senatoru kolēģija atzina, ka sūdzībās norādītie argumenti nerada šaubas par sprieduma tiesiskumu un izskatāmajai lietai nav nozīmes judikatūras veidošanā.

VID argumentēja, ka apgabaltiesa izdarījusi kļūdainu secinājumu, ka apstrīdēšanas rezultātā nepamatoti palielināta pieteicējai sākotnēji noteiktā soda nauda. Savukārt senatoru kolēģija norāda, ka apstāklim, ka ar pārsūdzēto lēmumu kopumā soda nauda nav palielinājusies, bet pat samazinājusies, nav nozīmes. Būtiski ir, ka apstrīdēšanas procesa ietvaros VID nedrīkst pasliktināt sūdzības iesniedzēja stāvokli, kas nozīmē, ka VID, labojot kļūdas zemākas iestādes lēmumā, nedrīkst no jauna aprēķināt soda naudu. Tātad, ja kopumā vai kādā daļā no jauna tiek aprēķināts nodoklis, tad soda naudu vairs nedrīkst aprēķināt. Vienlaikus zemākas iestādes pieļautas kļūdas labošana neliedz samazināt soda naudu.

Konkrētajā gadījumā VID, labojot kļūdu zemākas iestādes lēmumā, daļā par vienu taksācijas periodu ir samazinājis aprēķināto nodokli un līdz ar to arī soda naudu, bet daļā par otru taksācijas periodu – aprēķinājis papildu nodokli un secīgi no jauna aprēķinājis arī soda naudu.

Lasīt arī:

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: