0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAZiņošana par aizdevumu

Ziņošana par aizdevumu

Maija Grebenko, Mg.sci.oec

Uzņēmums ir saņēmis aizdevumu, kas pārsniedz 15 00 eiro, un tas ir atmaksāts tajā pašā gadā, kad saņemts. Aizdevums saņemts no fiziskas personas (īpašnieka) jūlijā, atmaksāts viņam — decembrī, ar procentiem. Vai par šo aizdevumu ir jāsniedz ziņas? Atbilde Šoreiz jāsāk ar terminoloģiju. No īpašnieka puses — viņš izsniedza uzņēmumam aizdevumu, bet ziņas sniedzamas uzņēmuma vārdā, un uzņēmums šajā situācijā ir aizņēmējs. Par aizņēmumu uzņēmumam nav paredzēts sniegt atskaites.  Maksājot procentus fiziskajai personai par šo aizņēmumu, uzņēmumam ir pienākums 1) ieturēt iedzīvotāju ienākuma…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ziņošana par aizdevumu
Foto: © Nataliya Vaitkevich – pexels https://www.pexels.com/photo/woman-covering-her-face-with-tax-forms-6919772/

Uzņēmums ir saņēmis aizdevumu, kas pārsniedz 15 00 eiro, un tas ir atmaksāts tajā pašā gadā, kad saņemts. Aizdevums saņemts no fiziskas personas (īpašnieka) jūlijā, atmaksāts viņam — decembrī, ar procentiem. Vai par šo aizdevumu ir jāsniedz ziņas?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.
Foto: Aivars Siliņš

Šoreiz jāsāk ar terminoloģiju. No īpašnieka puses — viņš izsniedza uzņēmumam aizdevumu, bet ziņas sniedzamas uzņēmuma vārdā, un uzņēmums šajā situācijā ir aizņēmējs. Par aizņēmumu uzņēmumam nav paredzēts sniegt atskaites. 

Maksājot procentus fiziskajai personai par šo aizņēmumu, uzņēmumam ir pienākums 1) ieturēt iedzīvotāju ienākuma nodokli no aprēķinātās summas un 2) kontrolēt procentu summu (fiziskā persona nav kredītiestāde, kurai drīkst maksāt jebkurus procentus).

Kompetentai iestādei varētu būt interese par fiziskās personas (aizdevēja) aizdevuma summas izcelsmi (vai tā bija likumīgi iegūta un deklarēta). Un tas faktiski ir viss. 

Citāda situācija veidojas, ja uzņēmuma rīcībā esošie naudas līdzekļi tiek izsniegti kā aizdevums fiziskai personai, neievērojot IIN likuma 8.1 panta noteikumus, turklāt fiziskā persona neatmaksā saņemto summu ne tikai datumā, kas bija noteikts savstarpējā līgumā, bet arī sešus mēnešus vēlāk (nepārsniedzot 66 mēnešus).

Šāds aizdevums tiek pielīdzināts fiziskās personas ienākumam, par kuru maksājami visai bargi nodokļi (IIN un VSAOI).

Savukārt IIN likums nosaka uzņēmuma pienākumu ziņot kompetentām iestādēm par tām fiziskajām personām, kurām izsniegti aizdevumi, lai būtu iespējams laikus noteikt nodokļu maksāšanas brīdi (un summu). 

Prasība iesniegt paziņojumu ir aprakstīta MK 21.09.2010. noteikumu Nr. 899 «Likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» normu piemērošanas kārtība» 34.1 punktā, kas atsaucas uz likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» 8.1 panta iekto daļu. 

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada jūlija (487.) numurā.

Lasiet arī: Samazinātu aizdevuma procentu maksājumu radītais ienākums

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: