0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSFINANSESRīgā piešķirs finansējumu ēku energoefektivitātes pasākumiem un renovācijai

Rīgā piešķirs finansējumu ēku energoefektivitātes pasākumiem un renovācijai

Rīgas dome ziņo, ka tā 23. maijā ir pieņēmusi saistošos noteikumus Nr. 257 "Par kārtību, kādā Rīgas pilsētas pašvaldība sniedz palīdzību energoefektivitātes pasākumu veikšanai dzīvojamā mājā un dzīvojamās mājas renovācijai" (01_Saistosie_noteikumi_Nr.257), kuros noteikts, kādā kārtībā tiks piešķirts finansējums ēku energoefektivitātes pasākumiem un renovācijām. Programma ir eksperimentāla, tāpēc tā neaptver visas Rīgas mājas, bet tikai daļu, bet pašu problemātiskāko. Uz līdzfinansējumu var pretendēt mājas, kurās ir vairāk kā desmit dzīvokļu un kuras ir būvētas ne vēlāk kā 1993. gadā. Tas nozīmē, ka vispirms Rīgas dome palīdzēs lielajām daudzdzīvokļu mājām, kuru ir visvairāk, bet pēc tam visām pārējām. Toties līdzfinansējums būs pieejams ne tikai…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Rīgas dome ziņo, ka tā 23. maijā ir pieņēmusi saistošos noteikumus Nr. 257 "Par kārtību, kādā Rīgas pilsētas pašvaldība sniedz palīdzību energoefektivitātes pasākumu veikšanai dzīvojamā mājā un dzīvojamās mājas renovācijai" (01_Saistosie_noteikumi_Nr.257), kuros noteikts, kādā kārtībā tiks piešķirts finansējums ēku energoefektivitātes pasākumiem un renovācijām.

Programma ir eksperimentāla, tāpēc tā neaptver visas Rīgas mājas, bet tikai daļu, bet pašu problemātiskāko. Uz līdzfinansējumu var pretendēt mājas, kurās ir vairāk kā desmit dzīvokļu un kuras ir būvētas ne vēlāk kā 1993. gadā. Tas nozīmē, ka vispirms Rīgas dome palīdzēs lielajām daudzdzīvokļu mājām, kuru ir visvairāk, bet pēc tam visām pārējām. Toties līdzfinansējums būs pieejams ne tikai mājām avārijas stāvoklī, bet arī plašākam ēku spektram. Faktiski līdzekļus varēs saņemt gan par kāpņu telpas remontu, gan par jaunām pastkastēm. Līdzfinansējumu piešķirs pašvaldības kārtējā gada budžetā šim mērķim paredzēto finanšu līdzekļu ietvaros. Līdzfinansējuma saņēmēji daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas renovācijai tiks atlasīti, veicot projektu pieteikumu konkursu, kura nolikumu apstiprina Rīgas pašvaldības aģentūra “Rīgas enerģētikas aģentūra”.

Mēneša laikā Rīgas enerģētikas aģentūra (saite) izstrādās un sagatavos detalizētāku kārtību, kurā būs norādīts, kādas mājas var pretendēt uz līdzfinansējumu un kādiem mērķiem, kas varēs iesniegt tāmes, tiks aprakstīti visi noteikumi, prasības un tehniskās detaļas. Plānots sekojošs atbalsts:

  • Pirmais – līdzfinansējums no pašvaldības puses 50% apmērā, ja tiek veikts remonts vai renovācija – vienalga, vai tā ir tikai pastkastīšu nomaiņa vai nopietna fasādes siltināšana. Tas ir, ja mājai ir uzkrājumi remontdarbiem 14 000 eiro apmērā, Rīgas dome piešķirs vēl 14 000. Šo piedāvājumu māja var izmantot ar noteikumu, ja tuvāko četru gadu laikā tiks izveidota dzīvokļu īpašnieku biedrība.
  • Otrais – ja māja nav gatava ieguldīt līdzekļus renovācijai vai remontam tūlīt, bet izveido iedzīvotāju biedrību, tad dzīvokļa īpašnieki var saņemt 90% atlaidi Nekustamā īpašuma nodoklim (tikai dzīvojamam fondam!). Tas nozīmē, ja biedrība tiek izveidota tagad, tad nodokļa atlaidi māja saņems par 2018. un 2019. gadu.

Vienīgā prasība mājām, kuras vēlas saņemt atbalstu – nepieciešams izveidot biedrību un pārņemt māju no Rīgas domes Īpašuma departamenta bilances.

Šīs prasības neuzliek iedzīvotājiem nekādus papildu pienākumus, bet ir nepieciešamas tāpēc, lai juridiski sakārtotu situāciju, kas ir radusies 90-tajos gados, kad dzīvokļi tika nodoti privatizācijai, bet mājas faktiski palika kā pašvaldības īpašums, kaut gan patiesībā tas ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašums. Tāpēc nu atbildība par mājā notiekošo, tostarp arī par mājas tehnisko stāvokli un tās labiekārtošanu, ir jāuzņemas tās iedzīvotājiem. Namu apsaimniekotājs ir tikai starpnieks dažādiem uzņēmumiem, kuri palīdz iedzīvotājiem pārvaldīt māju, uzturēt to kārtībā, palīdz norēķināties par komunālajiem pakalpojumiem, organizēt remontdarbus, u.tml.

Finansējumu no Rīgas pašvaldības varēs saņemt jebkura dzīvokļu īpašnieku biedrība, neatkarīgi no tā, kas māju apsaimnieko – RNP, kooperatīvs, privāts apsaimniekotājs vai paši iedzīvotāji.

Ja iedzīvotāji izveidot biedrību, tad tas nenozīmē, ka viņiem ir jāatsakās no esošā pārvaldnieka (ja viņi paši to nevēlas). Tas ir, izveidojot iedzīvotāju biedrību, ir iespējams arī turpmāk būt RNP vai cita apsaimniekošanas uzņēmuma klientam. Bet ir iespējams pārņemt mājas pārvaldīšanu arī savās rokās, ņemot vērā visu atbildību šādas rīcības gadījumā. Jo mājās vienmēr ir bijuši un būs parādnieki. Lielie namu apsaimniekošanas uzņēmumi var pārdalīt līdzekļus tā, lai arī gadījumā, ja mājai ir uzkrājies parāds, ir iespējams norēķināties ar ūdens un siltumenerģijas piegādātājiem. Ja māja nolemj ar visu tikt galā viena pati, lai ziemā nepaliktu bez apkures, nāksies izstrādāt dzelžainu disciplīnu, lai dzēstu iedzīvotāju uzkrātos parādus.

 

Katrai mājai būs tiesības izvēlēties firmu, kas veiks remontdarbus. Dzīvokļu īpašnieki var meklēt tās patstāvīgi, bet var rēķināties ar apsaimniekošanas uzņēmuma palīdzību. BRīgas domes līdzfinansēšanas programmas gadījumā (pēc likumdošanas prasībām) pakalpojuma sniedzējs tiks izvēlēts konkursa kārtībā. Remontu vai renovāciju sniegs tā firma, kuras piedāvājums būs izdevīgākais un prasībām atbilstošākais.

Informatīvas konsultācijas, kā arī atbildes uz interesējošajiem jautājumiem saistībā ar iespējām saņemt līdzfinansējumu pašvaldības programmas ietvaros varēs saņemt ikviens  gan 7 teritoriālajos iecirkņos pie speciālistiem, gan 10 klientu apkalpošanas centros visā Rīgā. Turklāt māju vecākie vai māju pilnvarotie pārstāvji varēs pieteikties individuālām konsultācijām ar Uzņēmējdarbības veicināšanas nodaļas speciālistiem. Informāciju būs iespējams saņemt arī attālināti, nosūtot visus interesējošos jautājumus uz e-pasta adresi [email protected]".

Rīgas mikrorajonos vairāk nekā 6000 namos patlaban dzīvo vismaz 65% no kopējā pilsētas iedzīvotāju skaita. Vairums mikrorajonu un to ēku jau ir sasnieguši vai drīzumā sasniegs  35-50 gadu “kalpošanas” termiņu. Ilgus gadus par šīm mājām, kuras faktiski ir rīdzinieku īpašums, neviens nav rūpējies. Tāpēc Rīgas dzīvojamā fonda tehniskais stāvoklis nav no tiem labākajiem, norāda Rīgas dome.