0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSRosina atcelt strīdīgo normu par maternitātes, paternitātes, vecāku un slimības pabalstu aprēķināšanas kārtību

Rosina atcelt strīdīgo normu par maternitātes, paternitātes, vecāku un slimības pabalstu aprēķināšanas kārtību

Labklājības ministrija rosina atcelt normu, kas paredz mainīt maternitātes, paternitātes, vecāku un slimības pabalsta aprēķināšanas kārtību. To paredz likumprojekts "Grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kas ceturtdien, 20.jūlijā, izsludināti valsts sekretāru sanāksmē. Tas vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāpieņem Saeimā. Līdz ar to no 2018. gada 1. janvāra nemainīsies paredzētā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas kārtība. Iepriekš ar grozījumiem bija paredzēts, ka no 2018.gada 1.janvāra līdz 2019.gada 31.decembrim personai, kurai vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas perioda daļā apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma bērna tēvam, atvaļinājuma…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Visualhunt.com

Labklājības ministrija rosina atcelt normu, kas paredz mainīt maternitātes, paternitātes, vecāku un slimības pabalsta aprēķināšanas kārtību. To paredz likumprojekts "Grozījumi likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu, kas ceturtdien, 20.jūlijā, izsludināti valsts sekretāru sanāksmē. Tas vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāpieņem Saeimā.

Līdz ar to no 2018. gada 1. janvāra nemainīsies paredzētā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas kārtība.

Iepriekš ar grozījumiem bija paredzēts, ka no 2018.gada 1.janvāra līdz 2019.gada 31.decembrim personai, kurai vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas perioda daļā apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma bērna tēvam, atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai bērna kopšanas atvaļinājuma dēļ, aprēķinot valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu par minēto perioda daļu nosakot no valstī noteiktās mēneša vidējās apdrošināšanas iemaksu algas 40 procentu apmēra (vecāku un slimības pabalstam) vai 70% apmēra (maternitātes un paternitātes pabalstam) (likuma pārejas noteikumu 31., 34.punkts).

Minēto grozījumu mērķis bija mazināt to gadījumu skaitu, kad pabalsti tiek piešķirti nesamērīgi lielā apmērā pret personas zaudētajiem ienākumiem (piemēram, persona īsi pirms pakalpojuma pieprasīšanas ir nostrādājusi pāris dienas, uzrādot ļoti lielu atalgojumu, pabalsts pēc tam tiek aprēķināts no uzrādītās algas u.c.).

Pieņemot jaunos grozījumus, paredzēts, ka līdz 2019. gada 31. decembrim spēkā būs līdzšinējā kārtība - personai, kurai vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas perioda daļā apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma bērna tēvam, atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai bērna kopšanas atvaļinājuma dēļ, vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas periodā neieskaitīs pārejošas darba nespējas, grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma bērna tēvam, atvaļinājuma bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai bērna kopšanas atvaļinājuma dienas.

Pieņemtie grozījumi tapuši, ņemot vērā vecāku intereses pārstāvošo sabiedrisko organizācijas ieteikumus un Saeimas Demogrāfijas lietu apakškomisijas priekšlikumus.

Vienlaikus atbilstoši spēkā esošajam tiesiskajam regulējumam, no 2020.gada 1.janvāra plānots noteikt vienādu vidējās iemaksu algas aprēķināšanas algoritmu (pabalstu aprēķina metodiku) īstermiņa pakalpojumiem. Tas tiks veikts, lai padarītu pabalsta aprēķināšanu saprotamāku klientiem un vieglāk administrējamu valstij, kā arī, mazinot sociālās apdrošināšanas pabalstu sistēmas negodprātīgu izmantošanu, vienlaikus nepasliktinātu situāciju tām personām, kuras godprātīgi veikušas sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Attiecīgi likumprojektā paredzēts izslēgt likuma „Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” pārejas noteikumu 31. un 34.punktu, kā arī papildināt 35.punktu ar norādi arī uz likuma 31.panta septīto daļu, lai paredzētu, ka no 2020.gada 1.janvāra tiek noteikts vienāds vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas algoritms.