0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASRosina pēc pieciem gadiem kā galveno personu apliecinošo dokumentu pases vietā ieviest eID karti

Rosina pēc pieciem gadiem kā galveno personu apliecinošo dokumentu pases vietā ieviest eID karti

Valdības sēdē 17. jūlijā izskatīts likumprojekts "Grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā", kas paredz saglabāt personas tiesības izvēlēties personu apliecinošus dokumentus (pasi un eID karti), vienlaikus mainot personu apliecinoša dokumenta prioritāti – no 2023.gada 1.janvāra obligātais personu apliecinošais dokuments būs personas apliecība (eID karte). Attiecīgi pase turpmāk tiek paredzēta kā personas izvēles personu apliecinošais dokuments vai kā ceļošanas dokuments uz valstīm, kurās eID karte netiek atzīta par personas apliecinošu un ceļošanas dokumentu. Likumprojektā netiek mainīta esošā kārtība par eID kartes saņemšanas izdevumiem personai, ko regulē Ministru kabineta 2012. gada 21. februāra noteikumi Nr.133 ’’Noteikumi par valsts nodevu par personu apliecinošu dokumentu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valdības sēdē 17. jūlijā izskatīts likumprojekts "Grozījumi Personu apliecinošu dokumentu likumā", kas paredz saglabāt personas tiesības izvēlēties personu apliecinošus dokumentus (pasi un eID karti), vienlaikus mainot personu apliecinoša dokumenta prioritāti – no 2023.gada 1.janvāra obligātais personu apliecinošais dokuments būs personas apliecība (eID karte). Attiecīgi pase turpmāk tiek paredzēta kā personas izvēles personu apliecinošais dokuments vai kā ceļošanas dokuments uz valstīm, kurās eID karte netiek atzīta par personas apliecinošu un ceļošanas dokumentu.

Likumprojektā netiek mainīta esošā kārtība par eID kartes saņemšanas izdevumiem personai, ko regulē Ministru kabineta 2012. gada 21. februāra noteikumi Nr.133 ’’Noteikumi par valsts nodevu par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu’’.

Kā minēts likumprojekta anotācijā, lai personas, neatkarīgi no tās atrašanās vietas, garantēti varētu īstenot savas tiesības bez papildu administratīvā sloga un sev ērtā, ātrā un efektīvā veidā saņemt jebkuru no valsts nodrošinātiem elektroniskiem pakalpojumiem, kā arī, lai nodrošinātu atdevi no informācijas komunikācijas tehnoloģiju un e-pārvaldes attīstībā ieguldītajiem līdzekļiem un veicinātu tālāku uz iedzīvotājiem vērstu e-pārvaldes attīstību, nepieciešams veikt grozījumus normatīvajos aktos, kas paredzētu pārejas noteikumus, lai saprātīgā laika periodā nodrošinātu eID karti kā obligātu personu apliecinošu dokumentu. Tiesiskā noteiktība un paļāvība par eID kartes kā vienota un personai nodrošināta vispārpieejama identifikācijas līdzekļa esamību ļautu arī uzņēmējiem racionālāk un efektīvāk attīstīt savus elektroniskos pakalpojumus.

Tādējādi gan iedzīvotājiem, gan uzņēmējdarbības veicējiem paplašinot eID kartes lietojamības iespējas un samazinātu elektroniskās identifikācijas sistēmas sadrumstalotību kopumā.

Nosakot eID karti par obligātu personu apliecinošu dokumentu, netiek aizliegti vai ierobežoti citi autentifikācijas un identifikācijas rīki, tajā skaitā banku identifikācijas rīki.

Tāpat, ņemot vērā, ka stājusies spēkā Eiropas Parlamenta un Padomes 2014. gada 23. jūlija Regula (ES) Nr. 910/2014 par elektronisko identifikāciju un uzticamības pakalpojumiem elektronisko darījumu veikšanai iekšējā tirgū, visām ES dalībvalstīm no 2018. gada 1. septembra jānodrošina iespēja saņemt elektroniskos pakalpojumus pāri robežām, izmantojot jebkurā dalībvalstī izsniegtu kvalificētu un identifikācijas shēmā iekļautu identifikācijas līdzekli. Latvija ir ieinteresēta pēc iespējas drīzāk veikt eID kartes paziņošanu un iekļaušanu identifikācijas shēmā, lai Latvijas iedzīvotājiem ne vēlāk kā ar 2018. gada 1. septembri būtu iespēja izmantot eID karti citu valstu piedāvātajos publiskajos elektroniskajos pakalpojumos.

Taču iedzīvotājiem, kuru rīcībā būs izsniegta eID karte un tās derīguma termiņš nebūs beidzies, periodā no 2019. gada līdz 2022. gadam, bet attiecīgajām pārejas noteikumos paredzētajām personu grupām - periodā no 2019. gada līdz 2028. gadam, nebūs nepieciešams saņemt jaunu eID karti vai veikt tās nomaiņu.

Likumprojekts vēl jāskata Saeimā.