0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻISaeimas komisija nobalsojusi par 15 procentu MUN un minimālo sociālo iemaksu atcelšanu, partijai "Vienotība" citi priekšlikumi

Saeimas komisija nobalsojusi par 15 procentu MUN un minimālo sociālo iemaksu atcelšanu, partijai “Vienotība” citi priekšlikumi

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā 13.decembrī konceptuāli atbalstīja grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas paredz no nākama gada mikrouzņēmumu nodokļa likmi noteikt 15 procentu apmērā no apgrozījuma. Patlaban mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 7000 eiro ir deviņi procenti. Rosinātās izmaiņas arī paredz 2017.gadā no mikrouzņēmumu nodokļa ieņēmumiem valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās novirzīt 70,4 procentus, bet 2018.gadā - 80 procentus. Grozījumi izstrādāti, lai atceltu šī gada 23.novembrī pieņemtās izmaiņas, kas paredzēja pakāpeniski atteikties no mikrouzņēmumu nodokļa maksāšanas režīma. Līdz cita mazajiem un vidējiem uzņēmējiem labvēlīgāka…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Saeimas kanceleja
Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. Foto: Saeimas kanceleja

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā 13.decembrī konceptuāli atbalstīja grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas paredz no nākama gada mikrouzņēmumu nodokļa likmi noteikt 15 procentu apmērā no apgrozījuma. Patlaban mikrouzņēmumu nodokļa likme apgrozījumam līdz 7000 eiro ir deviņi procenti. Rosinātās izmaiņas arī paredz 2017.gadā no mikrouzņēmumu nodokļa ieņēmumiem valsts sociālās apdrošināšanas obligātajās iemaksās novirzīt 70,4 procentus, bet 2018.gadā - 80 procentus.

Grozījumi izstrādāti, lai atceltu šī gada 23.novembrī pieņemtās izmaiņas, kas paredzēja pakāpeniski atteikties no mikrouzņēmumu nodokļa maksāšanas režīma. Līdz cita mazajiem un vidējiem uzņēmējiem labvēlīgāka nodokļu regulējuma izstrādei spēkā būs līdzšinējais režīms, norāda Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Jānis Vucāns.

Ņemot vērā radušos situāciju, kad virkne mikrouzņēmumu bija nolēmuši savu darbību pārtraukt, ar grozījumiem paredzēta iespēja šiem uzņēmējiem līdz 2017.gada 31.janvārim atgūt mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu.

Vienlaikus Saeimas Sociālo un darba lietu komisija  atbalstīja likumprojektu, kas paredz atteikties no minimālo sociālās apdrošināšanas iemaksu ieviešanas. Komisijas deputāti nolēma virzīt izskatīšanai Saeimā grozījumus likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu", lai atceltu 2015.gada 30.novembrī pieņemto tiesisko regulējumu. Tas paredzēja 2017.gadā sociālo iemaksu minimālo objektu noteikt ¾ apmērā no valstī noteiktās minimālās algas, bet no 2018.gada sociālās iemaksas būtu jāveic vismaz no minimālās darba algas.

Kā norādīts likumprojekta anotācijā, neskatoties uz pārejas periodu, kas bija noteikts jaunajam regulējumam, šādas izmaiņas prasītu būtisku īpaši maza apjoma uzņēmējdarbības pārstrukturizāciju, mainot nodokļu maksāšanas režīmus un paaugstinot nepilna laika darba izmaksas mazatalgotos darbos un izmaksas sezonāli nodarbinātajiem. Pret grozījumiem šoruden iebilda arī nevalstiskās organizācijas, norādot, ka tādējādi tie var kavēt īstenot biedrību un nodibinājumu sociāli atbildīgos mērķus.

Ņemot vērā, ka komisijā pieņemts lēmums par pilnīgu atteikšanos no minimālo sociālo iemaksu apjoma noteikšanas, deputāti nolēma atsaukt iepriekš Saeimā iesniegto likumprojektu, kas paredzēja noteikt papildu nodarbināto kategorijas, uz kurām neattiektos prasības par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu minimālo objektu, pauda Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.

Atbildīgās komisijas nolēmušas aicināt Saeimu grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā un likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" iekļaut parlamenta 15.decembra sēdes darba kārtībā, noteikt tiem steidzamību un pieņemt pirmajā lasījumā, bet galīgajā lasījumā - 20.decembrī.

Koalīcijas biedriem citi rosinājumi

Partijas "Vienotība" deputāti gan izteikuši iebildumus par minimālo sociālo iemaksu atcelšanu, tāpēc gala iznākums šīm nodokļu izmaiņām paredzams tik 20. decembrī.

Ikvienam strādājošajam ir tiesības saņemt sociālo nodrošinājumu slimības, bērna kopšanas, bezdarba un pensijas gadījumā, tādēļ pilnīga atteikšanās no minimālajām sociālajām Partija uzskata par nepieciešamu nākamgad diferencēt mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) likmi, tādējādi mazinot risku, ka sasteigtie valdības lēmumi tiks apstrīdēti Satversmes

"Vienotība" sagatavojusi izskatīšanai Saeimā grozījumus likumā “Par valsts sociālo apdrošināšanu”, kas paredz pārcelt minimālo sociālo iemaksu ieviešanas termiņu, ļaujot Finanšu ministrijai un Valsts ieņēmumu dienestam sagatavot nepieciešamās nodokļu administrēšanas procedūras.

Tāpat partija izstrādājusi grozījumus Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, ar kuriem paredzēts nākamgad MUN likmi diferencēt, ļaujot uzņēmējiem izvēlēties starp jau iepriekš apstiprināto samazināto MUN 5% apjomā, vienlaikus maksājot arī minimālās sociālās iemaksas par uzņēmuma darbiniekiem, vai premjera plānoto paaugstināto MUN 15% likmi. Šāda izvēles iespēja ievērojami mazinās risku, ka valdības steigā pieņemtie lēmumi tiks apstrīdēti Satversmes tiesā, uzsver VIENOTĪBA.

Valdības vadītājs MUN paaugstināšanā līdz 15% saskata vien fiskālus ieguvumus, kamēr lielai daļai uzņēmēju pēkšņa nodokļa likmes trīskāršošana ir pietiekams iemesls, lai Satversmes tiesā norādītu uz tiesiskās paļāvības trūkumu valdības pieņemtajos lēmumus.