0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ARHĪVSE-LIKUMISIA - mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā

SIA – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā

Anna Medne, Mg.oec., Mg.paed., Biznesa augstskola Turība Uzsākot saimniecisko darbību un reģistrējot to likumos noteiktajā kārtībā, kā fiziskās, tā juridiskās personas uzņemas pienākumu kārtot grāmatvedību - dokumentēt un reģistrēt saimnieciskos darījumus, aprēķināt saimnieciskās darbības finansiālos rezultātus un sagatavot nepieciešamos nodokļu, finanšu un statistikas pārskatus atbilstoši likumam «Par grāmatvedību» un Gada pārskatu likumam. Arī viena īpašnieka un mazkapitāla SIA, kuri ir reģistrējušies kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji un taksācijas periodā ir tikai veikuši apgrozījuma uzskaiti un aprēķinājuši nodokli par ceturkšņa periodu, ir pakļauti likuma «Par grāmatvedību»  nosacījumiem, ka grāmatvedība jākārto divkāršā ieraksta sistēmā. Divkāršā ieraksta sistēmas pamatā ir uzkrāšanas princips – darījumu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Anna Medne, Mg.oec., Mg.paed., Biznesa augstskola Turība Uzsākot saimniecisko darbību un reģistrējot to likumos noteiktajā kārtībā, kā fiziskās, tā juridiskās personas uzņemas pienākumu kārtot grāmatvedību - dokumentēt un reģistrēt saimnieciskos darījumus, aprēķināt saimnieciskās darbības finansiālos rezultātus un sagatavot nepieciešamos nodokļu, finanšu un statistikas pārskatus atbilstoši likumam «Par grāmatvedību» un Gada pārskatu likumam. Arī viena īpašnieka un mazkapitāla SIA, kuri ir reģistrējušies kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji un taksācijas periodā ir tikai veikuši apgrozījuma uzskaiti un aprēķinājuši nodokli par ceturkšņa periodu, ir pakļauti likuma «Par grāmatvedību»  nosacījumiem, ka grāmatvedība jākārto divkāršā ieraksta sistēmā. Divkāršā ieraksta sistēmas pamatā ir uzkrāšanas princips – darījumu atzīst periodā, kad tas notiek, neatkarīgi no norēķiniem. Atbilstoši uzkrāšanas principam ieņēmumus uzskaita tad, kad ir notikusi preču pārdošana vai pakalpojumu sniegšana, pat ja atlīdzība par darījumu nav saņemta, savukārt izdevumus – tajā periodā, uz kuru šie izdevumi attiecas. Autore pieļauj, ka daļa mikrouzņēmumu nodokļa maksātāju varētu būt rīkojusies vēl vienkāršāk un nodokļa aprēķinu veikusi no saņemtajiem maksājumiem, tiem nepievienojot par saimniecisko darījumu izrakstīto un vēl nepamaksāto rēķinu summas konkrētajā ceturksnī. Šāds nodokļa aprēķins ir, uzskaiti veicot vienkāršā ieraksta sistēmā, pielietojot kases principu – darījumu atzīst atbilstoši naudas plūsmai, tas ir, ieņēmumus uzskaita tad, kad saņemta samaksa par darījumiem, bet izdevumus – tad, kad tie ir apmaksāti. Piemērs Mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja izrakstītie rēķini par ceturkšņa periodu ir par summu 4360 latu, bet saņemta samaksa par summu 3440 latu.

Rādītāji

Vienkāršā ieraksta uzskaite

Divkāršā ieraksta uzskaite

Apgrozījums latos

3440

4360

Aprēķinātais mikrouzņēmumu nodoklis latos

309,60

392,40

Šis vienkāršais piemērs uzskatāmi parāda, kā grāmatvedības uzskaites sistēma būtiski ietekmē aprēķinātā nodokļa summu. Likuma „Par grāmatvedību” 9. pantā ir precizētas personas, kuras var veikt grāmatvedības uzskaiti vienkāršā ieraksta sistēmā, tās ir individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, kā arī citas fiziskas personas, kas veic saimniecisko darbību, ja to apgrozījums (ieņēmumi) nepārsniedz 200 000 latu gadā. Minētā likuma 2. pants nosaka, ka par grāmatvedības kārtošanu un visu saimniecisko darījumu apliecinošu dokumentu  saglabāšanu ir atbildīgs uzņēmuma vadītājs. Divkāršā ieraksta veicēji, kuri ir reģistrējušies kā mikrouzņēmunu nodokļa maksātāji, atbilstoši Gada pārskatu likuma 54. pantam drīkst sastādīt saīsināto gada pārskata sastāvu un ne vēlāk kā četrus mēnešus pēc pārskata gada beigām iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā.