0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTISociālo iemaksu likme personai ar II invaliditātes grupu

Sociālo iemaksu likme personai ar II invaliditātes grupu

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Vai pašnodarbinātai personai ar II invaliditātes grupu sociālo iemaksu likme ir 31,07%? Atbilde MK noteikumi Nr. 786 (iemaksu likmju sadalījums) nosaka sociālo iemaksu likmi divām pašnodarbināto grupām: pensijas vecumu sasniegušajām (arī tiem, kam vecuma pensija piešķirta (t.sk. priekšlaicīgi)) – 29,36% un jaunākām par minēto vecumu personām – 31,07%. Tātad noteikumos nav minēta likmes atkarība no invaliditātes grupas. Ja pašnodarbinātās personas (PNP) ienākums sasniedz vai pārsniedz 500 eiro mēnesī, tai jāaprēķina sociālās iemaksas pēc "lielās" likmes vismaz no…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Sociālo iemaksu likme personai ar II invaliditātes grupu
Ilustrācija: © Good Studio – stock.adobe.com

Vai pašnodarbinātai personai ar II invaliditātes grupu sociālo iemaksu likme ir 31,07%?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

MK noteikumi Nr. 786 (iemaksu likmju sadalījums) nosaka sociālo iemaksu likmi divām pašnodarbināto grupām: pensijas vecumu sasniegušajām (arī tiem, kam vecuma pensija piešķirta (t.sk. priekšlaicīgi)) – 29,36% un jaunākām par minēto vecumu personām – 31,07%. Tātad noteikumos nav minēta likmes atkarība no invaliditātes grupas.

Ja pašnodarbinātās personas (PNP) ienākums sasniedz vai pārsniedz 500 eiro mēnesī, tai jāaprēķina sociālās iemaksas pēc "lielās" likmes vismaz no minimālās mēneša algas. No pārējās summas – 10% pensijas apdrošināšanai (reizi ceturksnī).

Ja PNP ienākums no saimnieciskās darbības nesasniedz minimālās mēneša algas apmēru, sociālās iemaksas jāveic 10% apmērā no faktiskā ienākuma pensijas apdrošināšanai.

Ja tas ir vienīgais ienākuma veids (PNP nav darba devēja) un PNP nebrīdināja VID par prognozēto "mazo" ienākumu nākamajā ceturksnī, tad vispārējā gadījumā sociālās apdrošināšanas aģentūra paziņotu VID par PNP pienākumu veikt sociālo iemaksu piemaksu.

Ja pašnodarbinātais ir iesniedzis Valsts ieņēmumu dienestam apliecinājumu par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem (kas nesasniegs minimālās mēneša algas apmēru), pašnodarbinātais veiks obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai 10% apmērā no faktiskā ienākuma un papildu maksājumu nav. Ja ienākums ceturksnī tomēr sasniegs 1500 eiro, PNP no tā samaksās VSAOI pēc likmes 31,07%.

Savukārt, ja personai ir piešķirta II invaliditātes grupa, par 2021. gada III un IV ceturksni nebūs jāveic minimālo sociālās apdrošināšanas iemaksu papildu maksājumi (arī neiesniedzot apliecinājumu), ja kopējie ieņēmumi nesasniegs 500 eiro mēnesī (šāda pašnodarbinātā persona ir iekļauta izņēmumu grupā).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada februāra (470.) numurā.