0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSSOCIĀLĀ AIZSARDZĪBAStājas spēkā kvalifikācijas periods slimības pabalstam

Stājas spēkā kvalifikācijas periods slimības pabalstam

Ar 2018. gada 1. janvāri stājies spēkā nosacījums par kvalifikācijas periodu slimības pabalstam. Tas nozīmē, ka tiesības uz slimības pabalstu būs tiem cilvēkiem, kuri sociālās apdrošināšanas iemaksas būs veikuši ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā vai sešus mēnešus pēdējos 24 mēnešos. Kvalifikācijas perioda nosacījums neattieksies uz darbnespējas lapām A, kuras apmaksā darba devējs, kā arī uz gadījumiem, kad tiek kopts slims bērns, kas nav sasniedzis 14 gadu vecumu. Izmaiņas veiktas, lai nodrošinātu, ka slimības pabalstu varēs saņemt personas, kuras vismaz īsu brīdi būs sociāli apdrošinātas, nevis tikai ieguvušas darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu vienlaicīgi ar darbnespējas iestāšanos. Slimības…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Ar 2018. gada 1. janvāri stājies spēkā nosacījums par kvalifikācijas periodu slimības pabalstam. Tas nozīmē, ka tiesības uz slimības pabalstu būs tiem cilvēkiem, kuri sociālās apdrošināšanas iemaksas būs veikuši ne mazāk kā trīs mēnešus pēdējo sešu mēnešu periodā vai sešus mēnešus pēdējos 24 mēnešos.

Kvalifikācijas perioda nosacījums neattieksies uz darbnespējas lapām A, kuras apmaksā darba devējs, kā arī uz gadījumiem, kad tiek kopts slims bērns, kas nav sasniedzis 14 gadu vecumu.

Izmaiņas veiktas, lai nodrošinātu, ka slimības pabalstu varēs saņemt personas, kuras vismaz īsu brīdi būs sociāli apdrošinātas, nevis tikai ieguvušas darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu vienlaicīgi ar darbnespējas iestāšanos. Slimības pabalsts ir viens no sociālās apdrošināšanas riska gadījumiem, kur, veicot sociālās iemaksas, sociāli apdrošinātā persona saņem ienākumu atvietojumu slimības gadījumā. Gadījumos, kad darbnespēja iestājusies vienlaicīgi ar darba ņēmēja statusa iegūšanu, personai vēl nav zaudēto darba ienākumu, kurus kompensēt darbnespējas dēļ.

Piemēramdarbinieks saslims pirmajās darba dienās. Tā kā viņam nebūs attiecīgais kvalifikācijas periods (veiktas iemaksas vismaz trīs mēnešus), darbiniekam būs tiesības uz slimības naudu, ko izmaksā darba devējs, bet nebūs tiesības uz slimības pabalstu, ko piešķir un izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Tā kā ir vairākas situācijas, kad par darbinieku noteiktā periodā sociālās apdrošināšanas iemaksas veic valsts, piemēram, bērna kopšanas, grūtniecības atvaļinājumā vai pārejoša darbnespējas laikā, minētais periods tiks ņemts vērā, vērtējot kvalifikācijas periodu.

Ar 2018. gadu gadu mainīsies arī slimības pabalsta izmaksas kārtība gadījumos, kad darbnespēja turpinās pēc valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu perioda beigām, proti, ja darbnespēja turpinās arī pēc darba attiecību izbeigšanas. Šādā gadījumā slimības pabalstu par darbnespējas lapu B izmaksās 30 kalendārās dienas pēc tam, kad cilvēks zaudējis darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu.

Piemēram: personai 15. janvārī beidzas darba līgums, un tā zaudē darba ņēmēja statusu, bet turpina slimot. Darbnespējas lapa B ir izsniegta no 20. janvāra līdz 31. martam. Šajā situācijā slimības pabalstu piešķirs no 20. janvāra un izmaksās 30 kalendārās dienas pēc darba ņēmēja statusa zaudēšanas dienas, tas ir līdz 14. februārim (ieskaitot).

Šādas izmaiņas veiktas, lai novērstu negodprātīgu slimības pabalstu izmantošanu.