0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

VISI RAKSTIStudiju programmu akreditāciju aizstās ar studiju virzienu akreditāciju

Studiju programmu akreditāciju aizstās ar studiju virzienu akreditāciju

Līdz šim īstenoto studiju programmu akreditāciju aizstās studiju virzienu akreditācija, un lēmumu par studiju virziena akreditāciju pieņems Studiju akreditācijas komisija – to paredz Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātais Ministru kabineta (MK) noteikumu projekts „Augstskolu, koledžu un studiju virzienu akreditācijas noteikumi”, kas otrdien,  25.septembrī, apstiprināts valdībā. Noteikumu projekta mērķis ir noteikt studiju virzienu akreditācijas un ārpuskārtas akreditācijas kārtību ar skaidriem kritērijiem un metodiku, ko izmantos akreditācijas komisija, vērtējot 29 noteiktos studiju virzienus. Tāpat noteikumu projekts regulēs augstskolu un koledžu akreditācijas kārtību. IZM, balstoties uz Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta „Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai” rezultātiem, secinājusi,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Līdz šim īstenoto studiju programmu akreditāciju aizstās studiju virzienu akreditācija, un lēmumu par studiju virziena akreditāciju pieņems Studiju akreditācijas komisija – to paredz Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātais Ministru kabineta (MK) noteikumu projekts „Augstskolu, koledžu un studiju virzienu akreditācijas noteikumi”, kas otrdien,  25.septembrī, apstiprināts valdībā.

Noteikumu projekta mērķis ir noteikt studiju virzienu akreditācijas un ārpuskārtas akreditācijas kārtību ar skaidriem kritērijiem un metodiku, ko izmantos akreditācijas komisija, vērtējot 29 noteiktos studiju virzienus. Tāpat noteikumu projekts regulēs augstskolu un koledžu akreditācijas kārtību.

IZM, balstoties uz Eiropas Sociālā fonda (ESF) projekta „Augstākās izglītības studiju programmu izvērtēšana un priekšlikumi kvalitātes paaugstināšanai” rezultātiem, secinājusi, ka valsts nekvalitatīvām studiju programmām tērē ievērojamus valsts budžeta līdzekļus. „Jaunie akreditācijas noteikumi nepieļaus nekvalitatīvu studiju programmu finansēšanu no valsts budžeta. Valsts budžeta resursi ir jākoncentrē tajā augstskolā, kurā konkrētais studiju virzienu īsteno kvalitatīvi", uzsver izglītības un zinātnes ministrs R.Ķīlis.

Būtiski, ka tiek līdzsvarots akreditācijas komisijas sastāvs, iekļaujot komisijā vairāk darba devēju, kā arī noteiktajos gadījumos nozares politikas pārstāvjus. Noteikumi paredz, ka turpmāk augstskolu un koledžu novērtēšanu organizēs Izglītības un zinātnes ministrijas pilnvarotā institūcija, kas atbilst Eiropas kvalitātes standartiem un kuru izraudzīs atklātā konkursā.

Par publiskajiem līdzekļiem ir veikta pirmā studiju virzienu novērtēšana, par kuru augstskolām nebūs jāmaksā. Savukārt maksa par to studiju programmu novērtēšanu, kuras netika pieteiktas novērtēšanai projekta laikā, tiks segta no augstskolas budžeta līdzekļiem. Samaksas kārtība par studiju virzienu kārtējo akreditāciju vienotā akreditācijas procesa ietvaros jaunajos noteikumos netiek mainīta – augstskolas, koledžas vai augstākās izglītības programmas akreditācijas izdevumus sedz no attiecīgās augstskolas vai koledžas budžeta līdzekļiem.

Pieņemtie MK noteikumi novērsīs trūkumus līdzšinējā augstākās izglītības studiju programmu akreditācijas procesā, kuru rezultātā jau tā pieticīgie valsts līdzekļi augstākajā izglītībā ne vienmēr tiek izmantoti lietderīgi. Līdz šim liela daļa augstākās izglītības programmu tika akreditētas praktiski bez jautājumiem, ekspertu atzinumi bieži vien ir deklaratīvi un secinājumi neatbilst analīzei, tāpēc nebija iespējams pieņemt kvalitatīvu lēmumu. Tāpat nav pieņemama prakse, ka akreditācijas piešķiršana notiek aizklātā balsošanā, kas nozīmē, ka komisijas locekļi neuzņemas atbildību.

2011.gada 1.augustā stājās spēkā grozījumi Augstskolu likumā, kas prasa ieviest jaunu augstākās izglītības kvalitātes novērtēšanas procedūru studiju programmu akreditācijas vietā – studiju virzienu akreditāciju. Tāpēc bija nepieciešams izstrādāt jaunus MK noteikumus, lai noteiktu studiju virzienu akreditācijas kārtību.

Jaunie noteikumi attieksies uz Izglītības iestāžu reģistrā reģistrētām 33 augstskolām, 25 koledžām un trijām ārvalstu augstskolu filiālēm, kā arī uz visām jaundibināmajām augstskolām un koledžām, kuras vēl nav reģistrētas Izglītības iestāžu reģistrā.

Ar MK noteikumu projektu „Augstskolu, koledžu un studiju virzienu akreditācijas noteikumi” var iepazīties MK mājaslapā šeit.