0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIUIN būs jāmaksā arī par uzņēmuma aktīviem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību

UIN būs jāmaksā arī par uzņēmuma aktīviem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību

Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne "Bilances Akadēmijas" seminārā "UIN, aktuālās izmaiņas un jaunumi" 29. augustā skaidroja, kā jaunajā nodokļu sistēmā ar nodokli tiks aplikti uzņēmuma jauniegādātie, kā arī vecie aktīvi, kas nav saistīti ar tā saimniecisko darbību. Uzņēmumu ienākuma nodokļa reforma paredz, ka pie ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem (kuri palielina nodokļa bāzi) pieskaitāmi arī to aktīvu iegādes izdevumi, kuri iegādāti, sākot ar 2018. gada 1. janvāri, un tiek izmantoti mērķiem, kas nav saistīti ar saimnieciskās darbības nodrošināšanu, kā arī šo aktīvu uzturēšanas izdevumi. "Lai to varētu labāk saprast, ilustrēšu ar piemēru.…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Astra Kaļāne

Finanšu ministrijas Tiešo nodokļu departamenta direktore Astra Kaļāne "Bilances Akadēmijas" seminārā "UIN, aktuālās izmaiņas un jaunumi" 29. augustā skaidroja, kā jaunajā nodokļu sistēmā ar nodokli tiks aplikti uzņēmuma jauniegādātie, kā arī vecie aktīvi, kas nav saistīti ar tā saimniecisko darbību.

Uzņēmumu ienākuma nodokļa reforma paredz, ka pie ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem (kuri palielina nodokļa bāzi) pieskaitāmi arī to aktīvu iegādes izdevumi, kuri iegādāti, sākot ar 2018. gada 1. janvāri, un tiek izmantoti mērķiem, kas nav saistīti ar saimnieciskās darbības nodrošināšanu, kā arī šo aktīvu uzturēšanas izdevumi.

"Lai to varētu labāk saprast, ilustrēšu ar piemēru. Pieņemsim, ir konsultāciju uzņēmums, kura īpašnieks vēlas, lai tiek iegādāta jahta. Jahta tiek iegādāta 2018. gada martā par 100 000 eiro. Pienāk nākamā gada jūlijs un jahtas vērtība jāiekļauj UIN apliekamajā bāzē, jahtas iegādes summai jāpiemēro nodoklis. Tātad, tie aktīvi, kas iegādāti no nākamā gada 1. janvāra un nav saistīti ar saimniecisko darbību, pilnā apmērā palielina mēneša deklarācijā iekļaujamo nodokļa bāzi", skaidroja A. Kaļāne.

Bet ko darīt gadījumā, ja nu konsultāciju firmai "tiešām" nepieciešama jahta, lai uz tās veiktu saimniecisko darbību (sniegtu klientiem konsultācijas) vai varbūt nodarbotos ar papildu biznesu - jahtas iznomāšanu? "Likuma 8. panta pirmajā daļā noteikts, ka ar saimniecisko darbību nesaistītos izdevumus izvērtē arī pēc darījuma ekonomiskās būtības. Ja jūs varat pierādīt, ka konsultāciju firmai ekonomiskā būtība ir turēt īpašumā, iznomāt jahtu (kas, visticamāk, nesegs pat tās uzturēšanas izdevumus), ļoti labi. Taču jāņem vērā, ka, lai pierādītu ko tādu, saimnieciskās darbības izdevumiem būs jābūt vismaz vienādiem ar gūtajiem ienākumiem no jahtas iznomāšanas. Protams, vienam uzņēmumam var būt vairāki saimnieciskās darbības veidi - arī konsultācijas un jahtu iznomāšana - taču brīdī, kad tas radīs jums zaudējumus... Varēs taču redzēt, ja jahtu biežāk būs izmantojis uzņēmuma īpašnieks, nekā tā bijusi iznomāta. Un, ja tur vēl būs darījums ar saistītu personu... Tā būs grāmatvedim neapskaužama situācija", sacīja A. Kaļāne.

Uzmanība jāpievērš arī uzņēmuma vecajiem aktīviem (ar saimniecisko darbību nesaistītiem mērķiem izmantotiem aktīviem, kas iegādāti pirms 2018. gada 1. janvāra). Kā informēja A. Kaļāne, arī šie aktīvi būs jāiekļauj ar nodokli apliekamajā bāzē, taču ne par pilno (iegādes) summu, bet tikai par nolietojuma vērtību un uzturēšanas izmaksām.

"Šo normu mērķis ir viens - uzņēmumam nevajag turēt tādus aktīvus, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību. Ja uzņēmums iegādājas jahtu, tad patiesībā šo jahtu vēlas nevis uzņēmums, bet tā īpašnieks. Ja īpašnieks vēlas jahtu, tad nevajag tracināt uzņēmuma grāmatvedi un labāk iegādāties šo jahtu nevis par uzņēmuma līdzekļiem, bet no dividendēm, kas tiek apliktas ar tieši tādu pašu nodokļu likmi kā ar saimniecisko darbību nesaistītas izmaksas", uzsver A. Kaļāne.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: