0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIUzņēmumu ienākuma nodokļa un algas nodokļa piemērošana saistībā ar ārkārtas situāciju

Uzņēmumu ienākuma nodokļa un algas nodokļa piemērošana saistībā ar ārkārtas situāciju

Sagatavots pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sniedzis atbildes uz jautājumiem, kas attiecas uz uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) un algas nodokļa piemērošanu konkrētās situācijās. Jautājums: Komercsabiedrība plānoja nosūtīt darbiniekus uz Vāciju komandējumā, kas tika atcelts sakarā ar koronavīrusa “Covid-19” izplatību. Komercsabiedrībai radušies zaudējumi saistībā ar lidmašīnas biļešu iegādi un viesnīcas rezervāciju. Vai šādus izdevumus jāiekļauj UIN bāzē un jāapliek ar UIN? Vispārīgā gadījumā komercsabiedrības izdevumi darbinieku komandējumiem ir saimnieciskās darbības izdevumi, kurus neiekļauj UIN bāzē. Izdevumi saistībā ar iegādātajām aviobiļetēm ar mērķi nosūtīt darbiniekus komandējumā, kurš atcelts sakarā ar vīrusa “Covid-19” izplatību, ir…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Foto: Gustavo Fring from Pexels

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir sniedzis atbildes uz jautājumiem, kas attiecas uz uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) un algas nodokļa piemērošanu konkrētās situācijās.

Jautājums: Komercsabiedrība plānoja nosūtīt darbiniekus uz Vāciju komandējumā, kas tika atcelts sakarā ar koronavīrusa “Covid-19” izplatību. Komercsabiedrībai radušies zaudējumi saistībā ar lidmašīnas biļešu iegādi un viesnīcas rezervāciju. Vai šādus izdevumus jāiekļauj UIN bāzē un jāapliek ar UIN?

Vispārīgā gadījumā komercsabiedrības izdevumi darbinieku komandējumiem ir saimnieciskās darbības izdevumi, kurus neiekļauj UIN bāzē. Izdevumi saistībā ar iegādātajām aviobiļetēm ar mērķi nosūtīt darbiniekus komandējumā, kurš atcelts sakarā ar vīrusa “Covid-19” izplatību, ir uzskatāmi par saimnieciskās darbības izdevumiem. Tātad komercsabiedrība šādus izdevumus neiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzē un neapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli.

Komercsabiedrības darbinieks bija devies komandējumā darba devēja interesēs un pēc atgriešanās no komandējuma darba devējs nosūtīja darbinieku pārbaudīt veselības stāvokli - nodot analīzes laboratorijā (lai noteiktu koronavīrusa "Covid-19" klātbūtni). Komercsabiedrība samaksāja par attiecīgām analīzēm laboratorijā. Vai minētie izdevumi jāiekļauj UIN bāzē un jāapliek ar UIN? Vai maksājumi ir darbinieka ienākums, kas ir apliekams ar algas nodokli?

Gadījumā, ja darbinieks ir devies komandējumā un pēc atgriešanās no komandējuma darba devējs nosūta darbinieku pārbaudīt veselības stāvokli - nodot analīzes laboratorijā (lai noteiktu koronavīrusa "Covid-19" klātbūtni), tad darba devēja izdevumi par attiecīgām analīzēm laboratorijā ir saistīti ar uzņēmuma saimniecisko darbību. Tātad komercsabiedrība šādus izdevumus neiekļauju UIN bāzē un neapliek ar UIN. Maksājumi par analīzēm nav darbinieka labums un neveido ar algas nodokli apliekamu objektu.

Ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi ir arī izdevumi Darba aizsardzības likuma prasību izpildei, kā arī izdevumi, kas saistīti ar profilaktiskiem veselības aizsardzības pasākumiem nozarēs, kurās darba apstākļi to prasa (Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.panta piektās daļas 3.punkts).

Komercsabiedrības darbinieks pēc savas iniciatīvas devās nodot analīzes laboratorijā (lai noteiktu koronavīrusa "Covid-19" klātbūtni). Darbinieks samaksāja par attiecīgām analīzēm laboratorijā, bet komercsabiedrība tam kompensēja radušos izdevumus. Vai minētie izdevumi jāiekļauj UIN bāzē un jāapliek ar UIN? Vai kompensācija ir darbinieka ienākums, kas ir apliekams ar algas nodokli?

Kompensācija par analīzēm ir darba devēja izdevums un neveido darbiniekam ar algas nodokli apliekamu objektu. Savukārt, aprēķinot UIN, komercsabiedrības attiecīgie izdevumi ir uzskatāmi par nesaistītiem ar saimniecisko darbību, tātad tos iekļauj UIN bāzē un apliek ar UIN.

Komercsabiedrība ir pieņēmusi lēmumu nodrošināt darbinieku, kuri nevar strādāt attālināti, regulāru ēdināšanu ar mērķi ievērot drošības pasākumus un mazināt darbinieku došanos uz sabiedriskās ēdināšanas iestādēm. Komercsabiedrībā nav noslēgts darba koplīgums. Vai izdevumus par darbinieku ēdināšanu ārkārtas situācijas laikā var uzskatīt par personāla ilgtspējas pasākumu izdevumiem, lai gan darba koplīgums nav noslēgts?

Uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām ar saimniecisko darbību saistīti izdevumi ir darba devēja apmaksātie darba koplīgumā noteiktie darbinieku ēdināšanas izdevumi, kuri netiek aplikti ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normām. Tātad, ja komercsabiedrība saviem darbiniekiem nodrošina ēdināšanu, kas noteikta darba koplīgumā, tad šos izdevumus neiekļauj nodokļa bāzē un neapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli. Savukārt, ja darbinieku ēdināšana darba koplīgumā nav atrunāta, tad komercsabiedrības izdevumi, kas radušies saistībā ar darbinieku ēdināšanu, ir uzskatāmi par nesaistītiem ar saimniecisko darbību, tos iekļauj nodokļa bāzē un apliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli.

Komercsabiedrība ir iegādājusies dažādus dezinfekcijas līdzekļus roku un virsmu tīrīšanai, vienreizējās lietošanas cimdus, maskas un medicīnisko iekārtu temperatūras mērīšanai (infrasarkano termometru). Minētie līdzekļi ir izvietoti pie ieejas un arī atbilstošās komercsabiedrības telpās. Minētais lietu kopums nepieciešams, lai nodrošinātu komercsabiedrības darbinieku un apmeklētāju profilaktiskus veselības aizsardzības pasākumus koronavīrusa izplatības periodā, un tas ir pieejams gan darbiniekiem, gan apmeklētājiem. Vai minētie komercsabiedrības izdevumi jāiekļauj UIN bāzē un jāapliek ar UIN?

Komercsabiedrības izdevumi, iegādājoties dezinfekcijas līdzekļus, cimdus, maskas,termometru u.tml., ir uzskatāmi par saimnieciskās darbības izdevumiem. Tātad komercsabiedrība šādus izdevumus neiekļauj uzņēmumu ienākuma nodokļa bāzē un neapliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli.

Komercsabiedrība ir iegādājusies pārtikas piedevas, vitamīnus un bezrecepšu medikamentus saviem darbiniekiem ar mērķi pasargāt tos koronavīrusa izplatības periodā. Šie izdevumi nav personificējami un darbinieki var izvēlēties tos lietot pēc nepieciešamības. Vai minētie izdevumi jāiekļauj UIN bāzē un jāapliek ar UIN?

Komercsabiedrības izdevumi, kas radušies saistībā ar pārtikas piedevu, vitamīnu un bezrecepšu medikamentu iegādi darbiniekiem un kas nav personificējami, ir uzskatāmi par nesaistītiem ar saimniecisko darbību, tos iekļauj nodokļa bāzē un apliek ar uzņēmumu ienākuma nodokli.

Vispārējie nosacījumi

Uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājiem ar UIN apliekamajā bāzē ietver šādus ar nodokli apliekamus objektus: 1) sadalīto peļņu, kas ietver:
  • a) aprēķinātās dividendes, tai skaitā ārkārtas dividendes,
  • b) dividendēm pielīdzinātas izmaksas,
  • c) nosacītās dividendes, kas aprēķinātas saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 7.pantu;
2) nosacīti sadalīto peļņu, kas ietver:
  • a) ar saimniecisko darbību nesaistītos izdevumus, kas aprēķināti saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.pantu,
  • b) nedrošos debitoru parādus, kas aprēķināti saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 9.pantu,
  • c) palielinātus procentu maksājumus, kas aprēķināti saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 10.pantu,
  • d) aizdevumu saistītai personai, kas aprēķināts saskaņā ar Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 11.pantu,
  • e) ienākumus, kurus nodokļu maksātājs būtu saņēmis, vai izdevumus, kuri nodokļu maksātājam nebūtu radušies, ja komerciālās un finanšu attiecības būtu veidotas vai nodibinātas pēc noteikumiem, kas būtu spēkā starp divām neatkarīgām personām, un ja šo starp saistītām personām (no kurām viena ir nodokļa maksātājs) slēgto darījumu vērtība būtu atbilstoša tirgus cenai (vērtībai), kuras aprēķināšanas metodes nosaka Ministru kabinets,
  • f) labumus, kurus nerezidents piešķir saviem darbiniekiem vai valdes (padomes) locekļiem, neatkarīgi no tā, vai saņēmējs ir rezidents vai nerezidents, ja tie tiek attiecināti uz pastāvīgās pārstāvniecības darbību Latvijā,
  • g) likvidācijas kvotu.Tādējādi ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamo bāzi veido sadalītā peļņa un nosacīti sadalītā peļņa, t.sk., arī ar saimniecisko darbību nesaistīti izdevumi.

Identificējot ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus, tos vērtē ne tikai atbilstoši juridiskajai formai, bet arī darījuma ekonomiskajai būtībai. Klasificējot saimnieciskās darbības rezultātā radušās izmaksas, komercsabiedrībai katrs konkrēts izdevumu veids ir jāizvērtē atsevišķi atbilstoši saimnieciskās darbības definīcijai un saistībā ar veicamās saimnieciskās darbības virzieniem vai nozares īpatnībām tiktāl, ciktāl izdevumi ir tieši saistīti ar komercsabiedrības saimniecisko darbību un nepieciešami tās nodrošināšanai.

Lasīt arī: Pievienotās vērtības nodokļa piemērošana saistībā ar ārkārtas situāciju