0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASUzņēmumu reģistrs automātiski reģistrēs patiesos labuma guvējus, ja tie nav paziņoti, vai arī izbeigs uzņēmumu darbību

Uzņēmumu reģistrs automātiski reģistrēs patiesos labuma guvējus, ja tie nav paziņoti, vai arī izbeigs uzņēmumu darbību

Uzņēmumu reģistrs sācis automātiski reģistrēt informāciju par patiesajiem labuma guvējiem, ja kapitālsabiedrība to līdz šim nav norādījusi, bet tās dalībniekam/ akcionāram  kā fiziskai personai pieder vairāk nekā 25% kapitāldaļu/ akciju un kapitālsabiedrība līdz šim nav  atklājusi citas personas kā patiesos labuma guvējus. Tāpat kā patiesie labuma guvēji tiks reģistrēti personālsabiedrības biedri, ja personālsabiedrībā nav vairāk kā 3 biedru, individuālo uzņēmumu īpašnieki, zemnieku vai zvejnieku saimniecību īpašnieki un nodibinājumu valdes locekļi. Uzņēmumu reģistram jaunās tiesības un pienākumus nosaka grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, ko Saeima galīgajā lasījumā pieņēma…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: pexels.com

Uzņēmumu reģistrs sācis automātiski reģistrēt informāciju par patiesajiem labuma guvējiem, ja kapitālsabiedrība to līdz šim nav norādījusi, bet tās dalībniekam/ akcionāram  kā fiziskai personai pieder vairāk nekā 25% kapitāldaļu/ akciju un kapitālsabiedrība līdz šim nav  atklājusi citas personas kā patiesos labuma guvējus. Tāpat kā patiesie labuma guvēji tiks reģistrēti personālsabiedrības biedri, ja personālsabiedrībā nav vairāk kā 3 biedru, individuālo uzņēmumu īpašnieki, zemnieku vai zvejnieku saimniecību īpašnieki un nodibinājumu valdes locekļi.

Uzņēmumu reģistram jaunās tiesības un pienākumus nosaka grozījumi Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likumā, ko Saeima galīgajā lasījumā pieņēma 13.jūnijā un kas stājās spēkā 29. jūnijā.

Grozījumi paredz, ka šī likuma subjektiem un uzraudzības un kontroles institūcijām šajā likumā noteikto pienākumu izpildei ir tiesības pieprasīt un saņemt no  Uzņēmumu reģistra vestajiem reģistriem tiešsaistes formā ierakstus un ziņas par dalībniekiem un patiesajiem labuma guvējiem, kā arī glabāt un citādi apstrādāt minēto informāciju, lai izvērtētu ziņas par klientu un tā darījuma partneriem un nepieciešamību ziņot Finanšu izlūkošanas dienestam par aizdomīgu darījumu vai atturēties no aizdomīga darījuma veikšanas, kā arī konstatētu, vai klientam nav pasludināts juridiskās personas maksātnespējas process vai ierosināts tiesiskās aizsardzības process. Turklāt šī likuma subjekti, uzraudzības un kontroles institūcijas, Finanšu izlūkošanas dienests,  Uzņēmumu reģistrs un attiecīgo reģistru pārziņi datu subjektam nesniedz informāciju par šā likuma ietvaros veikto datu apstrādi noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas jomā, izņemot publiski pieejamos datus.

Grozījumi arī paredz, ka likuma subjekti, kā arī kontroles un uzraudzības institūcijas, konstatējot, ka klienta izpētes gaitā noskaidrotā informācija par patieso labuma guvēju neatbilst  Uzņēmumu reģistra vestajos reģistros reģistrētajai informācijai, nekavējoties, bet ne vēlāk kā triju darbdienu laikā paziņo par to Uzņēmumu reģistram, paskaidrojot konstatētās neatbilstības būtību, kā arī norādot, ka informācija, iespējams, ir nepatiesa pēc būtības vai ka informācijā konstatēta pārrakstīšanās kļūda.

Uzņēmumu reģistrs, saņemot paziņojumu, ka reģistrētā informācija par attiecīgās juridiskās personas patieso labuma guvēju, iespējams, ir nepatiesa pēc būtības, nekavējoties, bet ne vēlāk kā vienas darbdienas laikā, nepieņemot atsevišķu lēmumu, reģistrē brīdinājumu, ka reģistrētā informācija par patieso labuma guvēju, iespējams, ir nepatiesa.

Juridiskai personai un arī ārvalsts subjektam pēc savas iniciatīvas ir jānoskaidro un jāidentificē savus patiesos labuma guvējus, ja ir saņemts brīdinājums,  ja ir saprātīgs pamats uzskatīt, ka tam ir patiesais labuma guvējs.

Ja juridiskā persona ir izmantojusi visus iespējamos noskaidrošanas līdzekļus un secinājusi, ka nav iespējams noskaidrot nevienu fizisko personu - patieso labuma guvēju šā likuma izpratnē , kā arī ir izslēgtas šaubas, ka juridiskajai personai ir patiesais labuma guvējs, pieteicējs to apliecina pieteikumā, norādot pamatojumu.

Par nepatiesu ziņu sniegšanu Uzņēmumu reģistram fiziskajai personai var piemērot arī kriminālatbildību - sods var būt pat brīvības atņemšana līdz diviem gadiem.

Savukārt, ja kapitālsabiedrība nav iesniegusi  Uzņēmumu reģistram pieteikumu par tās patiesajiem labuma guvējiem un mēneša laikā pēc rakstveida brīdinājuma saņemšanas nav novērsusi minēto trūkumu, tās darbību izbeidz, pamatojoties uz Uzņēmumu reģistra lēmumu. Kapitālsabiedrības darbības izbeigšanai un likvidācijai piemēro Komerclikuma normas, kas regulē kapitālsabiedrības darbības izbeigšanu un likvidāciju gadījumā, kad kapitālsabiedrības darbība ir izbeigta, pamatojoties uz Uzņēmumu reģistra lēmumu.

Uzņēmumu reģistra vestajā komercreģistrā reģistrētajiem ārvalsts subjektiem ir pienākums līdz 2021. gada 1. janvārim atklāt to patiesos labuma guvējus. Ja līdz minētajam datumam ārvalsts subjekti informāciju neatklāj, Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistrs izslēdz to reģistrētās filiāles no komercreģistra.