Valdība 13. augustā atbalstīja Tieslietu ministrijas virzītos grozījumus Ministru kabineta 2017. gada 28. marta noteikumos Nr. 185 “Noteikumi par uzturlīdzekļu izmaksu“, lai arī jaunieši līdz 21 gada vecumam, kuri iegūst pamatizglītību, vidējo izglītību, speciālo izglītību vai arodizglītību ārvalstīs, var saņemt uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF), ja kāds no vecākiem nenodrošina UGF izmaksājamo uzturlīdzekļu apmēru.
Ar grozījumiem tiek ievērots vienlīdzības princips, paredzot, ka valsts garantētos uzturlīdzekļus no šī gada 1. septembra būs tiesības saņemt arī jauniešiem līdz 21 gadu vecumam, kuru pastāvīgā dzīvesvieta ir Latvija, bet iegūst pamatizglītību, vidējo izglītību, speciālo izglītību vai arodizglītību ārvalstīs. Līdz šim uz šādām izmaksām bija tiesības attiecīgā vecuma jauniešiem, ja tie mācījās Latvijā.
Izmaiņas apliecina, ka visiem jauniešiem, neatkarīgi no izglītības iestādes atrašanās vietas, ir tiesības saņemt sociālo atbalstu uzturlīdzekļu veidā, ja to nenodrošina un likumu nepilda kāds no vecākiem. Vajadzība pēc uzturlīdzekļiem ir vienlīdz svarīga kā skolēniem, kas mācās Latvijā, tā arī tiem, kas izvēlas mācīties ārvalstīs, skaidro tieslietu ministre.
Noteikumi stāsies spēkā 2024. gada 1. septembrī, vienlaikus ar grozījumiem Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, ko Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja šī gada 30. maijā. Līdz šim arī likums paredzēja priekšnosacījumu, ka pilngadību sasniegušajam jaunietim pamatizglītība, vidējā izglītība, speciālā izglītība vai arodizglītība ir jāiegūst Latvijā, tagad šis ierobežojums no likuma ir izņemts.
Lai varētu saņemt maksājumu no UGF, iesniegumam par uzturlīdzekļu izmaksu pievienojams dokuments, kas apliecina ārvalstīs iegūstamās izglītības atbilstību Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā noteiktajiem kritērijiem.
Ārvalsts izglītības iestādes izsniegtajā dokumentā jānorāda:
- iestādes nosaukumu un valsti, kurā tiek iegūta izglītība;
- mācību uzsākšanas un mācību beigu datumu ārvalsts izglītības iestādē;
- iegūstamās izglītības veidu un pakāpi.
Izziņu UGF jāiesniedz katru gadu līdz 31. oktobrim.
Ārvalsts izglītības iestādes izdotais dokuments ir derīgs iesniegšanai UGF administrācijā divus mēnešus pēc tā izsniegšanas. Tāpat iesniedzējam jānodrošina ārvalsts izglītības iestādes izsniegtā dokumenta atbilstība normatīvajiem aktiem par valsts valodas lietošanu, kā arī jānodrošina prasību par dokumentu legalizāciju ievērošana.
Jāatgādina, ka Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma 13. panta 3.1 daļa noteic, ka pilngadīgai personai uzturlīdzekļus neizmaksā par periodu, kurā tā guvusi ienākumus vismaz Ministru kabineta noteiktās minimālās mēnešalgas apmērā. Pilngadīgajai personai, kura vēlas saņemt uzturlīdzekļus no UGF, iesnieguma formā par uzturlīdzekļu izmaksu, jāizdara atzīme, ka tā ārvalstīs negūst šādus ienākumus. UGF administrācijas rīcībā nav instrumentu, lai no ārvalsts iegūtu informāciju par personas gūtajiem ienākumiem, norādīts noteikumu projekta anotācijā.