0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAUzziņa par nodokļu piemērošanu izdevumiem, kas saistīti ar darbiniekiem piešķirto akciju iegādi

Uzziņa par nodokļu piemērošanu izdevumiem, kas saistīti ar darbiniekiem piešķirto akciju iegādi

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis uzziņu par  šādu faktu aprakstu. Uzziņas iesniedzējs (turpmāk - Iesniedzējs) lūdz VID sniegt savu viedokli uzziņas veidā par likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” normu piemērošanu attiecībā uz segtajām izmaksām par darbiniekiem piešķirto akciju pirkuma tiesību rezultātā iegādāto un realizēto akciju cenas starpību. Iesniedzējs norāda, ka D uzņēmumu grupā ir ieviests akciju pirkuma tiesību plāns, kas paredzēts noteiktiem D grupas uzņēmumu darbiniekiem. Saskaņā ar to akciju sabiedrība D (turpmāk – D A/S) piešķir noteiktiem D grupas uzņēmumu darbiniekiem tiesības iegādāties D A/S akcijas. Lai darbinieki kvalificētos akciju pirkuma tiesību plānam, darbiniekiem ir jābūt D grupas uzņēmumu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

darbiniekiValsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis uzziņu par  šādu faktu aprakstu.

Uzziņas iesniedzējs (turpmāk - Iesniedzējs) lūdz VID sniegt savu viedokli uzziņas veidā par likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” normu piemērošanu attiecībā uz segtajām izmaksām par darbiniekiem piešķirto akciju pirkuma tiesību rezultātā iegādāto un realizēto akciju cenas starpību.

Iesniedzējs norāda, ka D uzņēmumu grupā ir ieviests akciju pirkuma tiesību plāns, kas paredzēts noteiktiem D grupas uzņēmumu darbiniekiem. Saskaņā ar to akciju sabiedrība D (turpmāk – D A/S) piešķir noteiktiem D grupas uzņēmumu darbiniekiem tiesības iegādāties D A/S akcijas. Lai darbinieki kvalificētos akciju pirkuma tiesību plānam, darbiniekiem ir jābūt D grupas uzņēmumu darbiniekiem akciju pirkuma tiesību piešķiršanas brīdī.

Iesniedzējs norāda, ka darbinieku labums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas tieši izriet no to darba tiesiskajām attiecībām ar Iesniedzēju un kā papildus labums ir iekļauts darbinieku kopējā atlīdzības sistēmā, lai nostiprinātu Iesniedzēja darbinieku lojalitāti un motivētu šos darbiniekus ieguldīt savas prasmes un zināšanas Iesniedzēja uzņēmējdarbībā. Tādējādi var secināt, ka Iesniedzēja izdevumi, kas rodas Iesniedzēja darbiniekiem īstenojot akciju pirkuma tiesības, ir saistīti ar darbinieku atlīdzības sistēmu un tieši nepieciešami, lai Iesniedzējs veiksmīgi īstenotu savu saimniecisko darbību.

Akciju pirkuma tiesību plāna dalībniekiem ir tiesības īstenot tiem piešķirtās akciju pirkuma tiesības pēc trīs gadiem no šo tiesību piešķiršanas brīža. Savas tiesības dalībniekiem ir jāīsteno divu gadu laikā no datuma, kad ir radušās tiesības izmantot akciju pirkuma tiesības. Izbeidzot darba tiesiskās attiecības, plāna dalībnieks zaudē tiesības uz akciju pirkuma tiesību realizēšanu.

Pieņemot lēmumu izmantot akciju pirkuma tiesības, akcijas tiek iegādātas par akciju pirkuma tiesību līgumā noteikto akciju pirkuma cenu un atsavinātas par tirgus cenu. Akciju iegāde un atsavināšana notiek vienlaicīgi dienā, kad darbinieks ir pieņēmis lēmumu izmantot akciju pirkuma tiesības.

Saskaņā ar līgumu starp D A/S un Iesniedzēju, Iesniedzējs sedz D A/S ar akciju pirkuma tiesību izmantošanu saistītās izmaksas, t.i., starpību starp Iesniedzēja darbinieku iegādāto D A/S akciju tirgus cenu un akciju pirkuma tiesību līgumā noteikto akciju pirkuma cenu, kā arī proporcionālo izmaksu daļu, kas radušās D A/S, veicot juridiskās un audita darbības sakarā ar akciju pirkuma tiesību plāna īstenošanu, jo tās rodas, piešķirot akciju pirkuma tiesības Iesniedzēja darbiniekiem, kas strādā Iesniedzēja labā. Saskaņā ar minēto līgumu D A/S izraksta Iesniedzējam rēķinus par akciju pirkuma tiesību izmantošanas izmaksām par Iesniedzēja darbiniekiem.

Iesniedzējs nepiemēro algas nodokļus darbinieku ienākumam no akciju pirkuma tiesību īstenošanas atbilstoši likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9.panta pirmās daļas 43.punktam.

Iesniedzējs lūdz apstiprināt, ka Iesniedzēja izmaksas, kas iekļautas D A/S rēķinos, ir uzskatāmas par izmaksām, kas ir saistītas ar Iesniedzēja saimniecisko darbību atbilstoši likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” 5.panta pirmajai un ceturtajai daļai, un par kuriem nav jāpalielina Iesniedzēja ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamais ienākums atbilstoši Ministru kabineta 2006.gada 4.jūlija noteikumu Nr.556 „Likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” normu piemērošanas noteikumi” 38.punktam.

***

Sniedzot uzziņu, VID norāda, ka saskaņā ar likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” 5.panta pirmo daļu pie izdevumiem, kas nav tieši saistīti ar saimniecisko darbību, pieskaita visus iekšzemes uzņēmuma un pastāvīgās pārstāvniecības izdevumus īpašnieku vai darbinieku atpūtai, atpūtas ceļojumiem, izklaidēšanās pasākumiem un ar saimniecisko darbību nesaistītiem īpašnieku vai darbinieku braucieniem ar nodokļa maksātāja autotransportu, pabalstiem, dāvinājumiem, dāvinājumos pārvērstiem kredītiem un aizdevumiem (izņemot ienākumam pielīdzinātos aizdevumus, par kuriem aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis), ārkārtas dividendes, kā arī citas izmaksas naudā vai citās lietās (natūrā) īpašniekiem vai darbiniekiem, kuras netiek uzrādītas kā atlīdzība par veikto darbu vai kuras nav saistītas ar iekšzemes uzņēmuma un pastāvīgās pārstāvniecības saimniecisko darbību.

Ministru kabineta 2006.gada 4.jūlija noteikumu Nr.556 „Likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” normu piemērošanas noteikumi” 38.punktā noteikts, ka par likuma 5.panta pirmajā daļā noteiktajiem izdevumiem, kas nav saistīti ar nodokļu maksātāja saimniecisko darbību un kurus nevar sadalīt personāli nodokļu maksātāja darbiniekiem, palielina nodokļu maksātāja apliekamo ienākumu.

Tādējādi katrā konkrētajā gadījumā izdevumi, kas veidojas nodokļa maksātāja darbības rezultātā, jāizvērtē, ņemot vērā šo definīciju, ciktāl izdevumi ir tieši saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību un nepieciešami tās nodrošināšanai.

Likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta 2.5 daļā ir noteikts, ka par ienākumu, par kuru jāmaksā algas nodoklis, uzskata arī ienākumu, kas gūts, īstenojot akciju pirkuma tiesības, kuras darbiniekam, padomes vai valdes loceklim uz darba attiecību pamata piešķīris darba devējs vai kapitālsabiedrība, kas ir ar darba devēju saistīts uzņēmums likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” izpratnē. Ienākumu, kas gūts, īstenojot šajā daļā minētās akciju pirkuma tiesības, ar nodokli neapliek šā likuma 9.panta pirmās daļas 43.punktā minētajos gadījumos.

Tādējādi Iesniedzēja konkrētajā tiesiskajā situācijā ienākums, ko Iesniedzēja darbinieki D uzņēmumu grupas akciju pirkuma plāna ietvaros gūs, īstenojot mātes sabiedrības D A/S piešķirto akciju pirkuma tiesības, saskaņā ar likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta 2.5daļu ir darbinieka ar algas nodokli apliekamais objekts, no kura, neizpildoties likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9.panta pirmās daļas 43.punktam, ir ieturams algas nodoklis.

Gūtais ienākums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas netiek aplikts ar algas nodokli, ja tiek ievēroti šādi nosacījumi:
  1. akciju pirkuma tiesību minimālais turēšanas periods (periods no akciju pirkuma tiesību piešķiršanas dienas līdz dienai, kad darbinieks ir tiesīgs uzsākt akciju pirkuma tiesību īstenošanu) ir mazāks nekā 36 mēneši,
  2. akciju pirkuma tiesību turēšanas periodā (periods no akciju pirkuma tiesību piešķiršanas dienas līdz akciju pirkuma tiesību īstenošanas dienai) darbinieks ir darba attiecībās ar kapitālsabiedrību, kas piešķīrusi maksātājam akciju pirkuma tiesības vai kuras saistītais uzņēmums maksātājam ir piešķīris akciju pirkuma tiesības,
  3. darba devējs ir iesniedzis VID likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikto informāciju.
Lai arī Iesniedzējs, izpildot likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9.panta pirmās daļas 43.punktā noteiktos nosacījumus, ir tiesīgs piemērot atbrīvojumu no algas nodokļiem, Iesniedzēja darbinieku gūtajam ienākumam no akciju pirkuma tiesību izmantošanas, tas nemaina faktu, ka
  • Iesniedzēja darbinieku gūtais labums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas atbilstoši likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8.panta 2.5daļai ir uzskatāms par algas nodokļa objektu, un
  • Iesniedzēja darbinieku gūtais labums no akciju pirkuma tiesību īstenošanas izriet no darba pienākumu pildīšanas Iesniedzējā tādā pozīcijā, kas tiek novērtēta kā nozīmīga Iesniedzēja saimnieciskajā darbībā un ir uzskatāms par daļu no darbinieku atlīdzības par veikto darbu.

Ņemot vērā minēto, Iesniedzēja konkrētajā tiesiskajā situācijā izmaksas, kas Iesniedzējam saskaņā ar noslēgto vienošanos būs jāsamaksā mātes sabiedrībai D A/S par Iesniedzēja darbiniekiem piešķirtajām akcijām, darbiniekiem īstenojot akciju pirkuma tiesības, pēc ekonomiskās būtības ir uzskatāmas par Iesniedzēja izdevumiem, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām, un minētās izmaksas veido atlīdzību par veikto darbu Iesniedzēja darbiniekiem.

Tādējādi izdevumi saistībā ar akciju pirkuma tiesību īstenošanu neatbilst likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” 5.panta pirmajā daļā minētajiem ar saimniecisko darbību tieši nesaistītiem izdevumiem, līdz ar to tie ir atzīstami par izdevumiem uzņēmumu ienākuma nodokļa aprēķināšanas vajadzībām un Iesniedzēja konkrētajā tiesiskajā situācijā ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamais ienākums saskaņā ar Ministru kabineta 2006.gada 4.jūlija noteikumu Nr.556 38.punktu nav koriģējams.

Likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” 5.panta ceturtajā daļā noteikts, ka pie izdevumiem, kas nav saistīti ar saimniecisko darbību, pieskaitāmi arī ziedojumi vai dāvinājumi citām personām, galvojuma summas, kuras nodokļa maksātājam kā galviniekam ir jāizmaksā saskaņā ar galvojuma līgumu, atskaitījumi no peļņas, apgrozījuma vai cita bāzes lieluma, kurus nodokļa maksātājs veic pēc savas iniciatīvas, pēc tā īpašnieka rīkojuma vai saskaņā ar likumiem, un tādi izdevumi, kas ekonomiski nav saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību.

Tā kā Iesniedzēja konkrētajā tiesiskajā situācijā izdevumi par Iesniedzēja darbiniekiem piešķirtajām akcijām, darbiniekiem īstenojot akciju pirkuma tiesības, pēc ekonomiskās būtības ir uzskatāmi par izdevumiem, kas tieši saistīti ar Iesniedzēja saimniecisko darbību, tad proporcionālo izdevumu daļa, kas Iesniedzējam saskaņā ar līgumu ir jāsamaksā par mātes sabiedrības D A/S veiktajām juridiskajām un audita darbībām sakarā ar akciju pirkuma tiesību plāna īstenošanu, pēc ekonomiskās būtības ir uzskatāmi par izdevumiem, kas tieši saistīti ar Iesniedzēja saimniecisko darbību.

Tādējādi iepriekš minētie izdevumi saskaņā ar likuma „Par uzņēmumu ienākuma nodokli” 5.panta ceturto daļu nav uzskatāmi par izdevumiem, kas nav saistīti ar Iesniedzēja saimniecisko darbību, un par šo izdevumu summām Iesniedzēja ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamais ienākums nav koriģējams.

Pilnu uzziņas tekstu var izlasīt šeit: Uzziņa par nodokļu piemērošanu izdevumiem darbiniekiem piešķirto akciju iegādei.