Vai arī solidaritātes nodokļa subjektiem var veidoties pienākums maksāt papildu iedzīvotāju ienākuma nodokli?

9
(0)
Marija Radzjušonoka. Foto: Aivars Siliņš.

Iesniedzot gada ienākumu deklarācijas,  nodokļa piemaksa veidojās tieši tiem, kam iepriekšējie ieņēmumi bijuši mazi (vai to vispār nebija) un uz tā pamata izmaksātājam tika paziņots lielāks minimums. Savukārt taksācijas gadā ieņēmumi kļuva lielāki vai persona sāka strādāt otrā darbavietā. Ja kopsumma tuvojas vidēji tūkstotim mēnesī, bet minimums netika atcelts, gadam beidzoties, izveidojas nodokļa parāds, secina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu pārvaldes galvenā nodokļu inspektore Marija Radzjušonoka.

Tas pats – ja ieņēmumu kopsumma pārsniedza 20 000 eiro, bet, ieturot nodokli, piemērota mazāka IIN likme, jo grāmatvedim netika paziņots par papildu ieņēmumiem citā darbavietā (no citiem darījumiem).

No 1. aprīļa deklarācijas var iesniegt arī solidaritātes nodokļa subjekti, kuru skaits ir krietni mazāks. Vai ar tiem arī varētu būt analoģiskas problēmas? Atbildot uz šo jautājumu, VID pārstāve norāda, ka solidaritātes nodokļa maksātājiem netiek piemērots neapliekamais minimums, tātad par vienu problēmu mazāk.

Tomēr pienākums samaksāt papildu ienākuma nodokli var rasties arī citu iemeslu dēļ.

Piemēram, ja šāds nodokļu maksātājs saslimst un viņš bijis nodarbināts dažādās darbavietās, kur ieņēmumiem piemēro 23% iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi. Bet saņemtajam slimības pabalstam saskaņā ar likumu piemērojama 20% IIN likme. Diez vai šai personai ir zināms, ka Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra būtu jābrīdina par lielākas likmes piemērošanu. Turklāt vienlaikus šāda persona varētu būt arī pensijas vai autoratlīdzības saņēmēja (arī likme 20%)! Ja persona “jūt”, ka ieņēmumu kopsumma gada laikā jau pārsniedz 20 000 eiro, jābrīdina visi izmaksātāji, ka jāpiemēro 23% IIN, kaut arī likums attiecīgā ienākuma veidam ļauj piemērot 20%.

Vairāk par «nejaušiem» parādniekiem lasiet žurnāla BILANCE šā gada maija numurā (Nr.449), kur publicēta žurnāla galvenās redaktores Maijas Grebenko saruna ar VID Nodokļu pārvaldes galveno nodokļu inspektori Mariju Radzjušonoku.

Abonenti žurnālu var lasīt arī elektroniskajā versijā šeit.

ABONĒT žurnālu var šeit.

 

Novērtējiet šo rakstu
(0)