Vai atvaļinājumu var piešķirt, ja darbinieks strādā pie darba devēja mazāk par sešiem mēnešiem?

(0)

Jautājums: vai darba devējam ir obligāti jāpiešķir ikgadējais apmaksātais atvaļinājums, ja darbiniekam ir tikko beidzies pārbaudes laiks vai darbinieks strādā pie darba devēja mazāk par sešiem mēnešiem?

Atbildi sagatavoja Gita Oškāja, zvērināta advokāte, zvērinātu advokātu birojs A. Kazačkovs un partneri

Nē, darba devējam šādos gadījumos nav obligāti jāpiešķir darbiniekam ikgadējais apmaksātais atvaļinājums. Saskaņā ar Darba likuma 150. panta pirmo daļu darbinieks var prasīt ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma piešķiršanu par pirmo darba gadu, ja viņš pie darba devēja ir nepārtraukti nodarbināts ne mazāk kā sešus mēnešus. Darba devējam ir pienākums šādu atvaļinājumu piešķirt pilnā apmērā.

Tomēr tas nenozīmē, ka puses nevar vienoties, ka darbinieks izmanto daļu vai ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu pilnā apmērā, ja darbinieks pie darba devēja bijis nodarbināts mazāk par sešiem mēnešiem. Darba devējs jebkurā laikā ir tiesīgs uzlabot darbinieku tiesisko stāvoli.

Attiecībā uz otro un katru nākamo darba gadu atvaļinājums var tikt piešķirts bez ierobežojumiem un uzreiz ar attiecīgā darba gada sākšanos.

Darba devējs ir tiesīgs piešķirt ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu “avansā”. Taču tādā gadījumā darba devējam jāņem vērā, ka, izbeidzot darba tiesiskās attiecības, var nākties veikt ieturējumu no darbiniekam izmaksājamām naudas summām (cerot, ka būs no kā ieturēt).

Atbilde publicētā žurnālā BILANCES JURIDISKIE PADOMI

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)