Vai brīvdienas var uzskatīt par komandējuma dienām?

(0)

Foto: Bruce Mars from Pexels.com

Jautājums: Valdes loceklim potenciālais sadarbības partneris ir Igaunijā un tikšanās iespējamas ar viņu tikai sestdienās. Vai brīvdienas var uzskatīt par komandējuma dienām un vai izdevumus (viesnīca, degviela, pusdienas/vakariņas) var norakstīt uz komandējuma izdevumiem?

Atbildi sagatavojusi MAIJA GREBENKO, žurnāla BILANCE galvenā redaktore.

Ja komandējuma uzdevuma izpilde prasa ilgāku laiku vai kādu iemeslu dēļ komandējumā ir jāaizkavējas, komandējums var ietvert arī brīvdienas (vai tikt pagarināts). Šādu situāciju lielākā problēma ir darba laika uzskaite, jo var rasties virsstundas, īpaši gadījumos, kad komandējumā dodas darbinieks (nevis firmas vadība).

Mazliet citāda attieksme var būt, ja komandējumā dodas valdes loceklis, jo ar šādām personām būtu loģiskāk slēgt darba līgumu, atsaucoties uz Darba likuma 148. pantu “Darba laika organizēšanas īpašie noteikumi”. Dažādas darba likuma normas (..) var neattiecināt uz situācijām, kad, ievērojot attiecīgā darba vai nodarbošanās īpatnības, darba laika ilgums netiek mērīts vai iepriekš noteikts vai to var noteikt paši darbinieki. Minētajos gadījumos nav jāveic darba laika uzskaite.

Tas nozīmē, ka valdes loceklis (persona, kura tiesīga pieņemt lēmumus), patstāvīgi regulē savu darba laiku un drīkst to veikt pēc saviem ieskatiem, piemēram, uzpildīt ar degvielu dienesta automašīnu, firmas vajadzībām iepirkties brīvdienās (un iesniegt grāmatvedībā čekus).

Ar “vakariņām” ir jāuzmanās, jo šādi izdevumi būtu ne vien jāpamato, bet arī jāapliecina ar attaisnojuma dokumentiem (dažreiz arī ar tulkojumu valsts valodā).

Tātad komandējumā drīkst braukt jebkurā gada laikā un jebkurā nedēļas dienā.

Atbildes uz citiem jautājumiem meklējiet žurnālā BILANCE jautājumu un atbilžu sadaļā. Abonenti žurnālu un tā arhīvu var lasīt arī elektroniskajā versijā.

Ja arī jums ir radušies jautājumi nodokļu, grāmatvedības, darba tiesisko attiecību jomā, tos varat uzdot, rakstot žurnāla redakcijai uz e-pastu: bilance@lid.lv

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)