Vai darbinieku akciju opcijas ir apliekamas ar algas nodokļiem?

76
(0)

Atbild Viktorija Kristhole-Lūse, zvērinātu advokātu biroja VILGERTS nodokļu eksperte

Darbinieku akciju opcijas ļauj strādājošajiem kļūt par uzņēmuma līdzīpašniekiem, savukārt uzņēmējam ietaupīt uz nodokļu rēķina. No uzņēmuma viedokļa raugoties, akciju opciju piešķiršana ir racionāla un finansiāli pamatota, ja tā tiek pareizi plānota un ieviesta.

Darbinieka ienākums no akciju pirkumu tiesībām (akciju opcijām) nav apliekams ar iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN)[1] un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām (VSAOI)[2], ja akciju opciju plāna noteikumi atbilst nodokļu likumu regulējumam[3] un darba devējs ir paziņojis par plānu Valsts ieņēmumu dienestam (VID).

Komerclikums nosaka, ka sabiedrība var izlaist personāla opcijas, kas dod tiesības šīs sabiedrības vai ar to vienā koncernā ietilpstošu sabiedrību darbiniekiem, valdes un padomes locekļiem iegūt tās akcijas[4].

Akciju opcijas parasti ir veids, kā uzņēmums darbiniekus (vai kādu daļu no tiem) motivē rūpēties par uzņēmuma kopējo attīstību un tādējādi gūt finansiālo labumu no ieguldītā darba. Tā, piemēram, ja uzņēmumam būs izcili finanšu rādītāji – arī darbinieks varēs baudīt labumu no tā, ka uzņēmuma akcijas varēs atsavināt par lielāku cenu. Turklāt akciju opcijas veicina arī uzticību uzņēmumam, jo parasti, lai tiktu pie reālām akcijām, darbiniekam ir jānostrādā noteikts periods, tas ir, trīs gadi. Latvijā pārsvarā šo iespēju izmanto ārvalstu uzņēmumu saistītās sabiedrības. Tādējādi šiem darbiniekiem tiek atlīdzināts ar iespēju kļūt par daļu no sava darba devēja uzņēmuma, viņus ieinteresējot uzņēmuma vērtības pieaugumā.

Vispārējā gadījumā gūtais labums no esošām un bijušajām darba attiecībām identificējamam darbiniekam ir apliekams ar IIN un par to veicamas arī VSAOI (turpmāk tekstā abi kopā – algas nodokļi)[5]. Turklāt jebkurš šāds labums pie zināmiem priekšnoteikumiem tiek aplikts arī ar solidaritātes nodokli.

Tikai izņēmuma gadījumos saņemtais labums no esošām un bijušām darba attiecībām nav apliekams ar algas nodokļiem. Darbinieku akciju opciju ienākums ir viens no šiem retajiem gadījumiem. Darbinieku akciju opcijas ar algas nodokļiem neapliek!

Vairāk par darbinieku akciju opcijām lasiet žurnāla BILANCES JURIDISKIE PADOMI aprīļa numurā.

Žurnāla abonentiem iespēja lasīt žurnālu un tā arhīvu ELEKTRONISKĀ FORMĀTĀ.

ABONĒT ŽURNĀLU VAR ŠEIT.

[1] Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9. panta pirmās daļas 43. punkts.

[2] Likums “Par valsts sociālo apdrošināšanu” 14. panta pirmā daļa.

[3] Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.11 pants.

[4] Komerclikuma 248.1 panta pirmā daļa.

[5] Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 8. panta otrā daļa.

Novērtējiet šo rakstu
(0)