0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESVai ir atļautas maiņas grafiku atšķirības no faktiskās darba laika uzskaites?

Vai ir atļautas maiņas grafiku atšķirības no faktiskās darba laika uzskaites?

Jautājums: Darbiniekiem ir piemērots nepilns summētais darba laiks (32 stundas nedēļā), kura ietvaros vienu mēnesi iepriekš būtu jāizsniedz darbinieku informēšanai darba grafiki. Taču uzņēmums saņem pasūtījumus vēlāk, līdz ar to iepriekš saplānot darba laiku pa dienām nav iespējams. Papildus - saskaņojot rakstveidā maiņas grafikus, tiek slēgta rakstveida vienošanās par to, ka darbinieki, ja nepieciešams, strādās pilnu darba laiku (40 stundas nedēļā) darba līgumā paredzētā nepilnā darba laika vietā. Rezultātā veidojas situācija, ka mēnesi iepriekš tiek sastādīti grafiki, kas darba gaitā atšķiras no faktiskā darba laika uzskaites tabelēm. Maiņas grafiku izmaiņas ir apgrūtinātas arī tādēļ, ka nereti rodas situācijas, kad konkrētajā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Jautājums: Darbiniekiem ir piemērots nepilns summētais darba laiks (32 stundas nedēļā), kura ietvaros vienu mēnesi iepriekš būtu jāizsniedz darbinieku informēšanai darba grafiki. Taču uzņēmums saņem pasūtījumus vēlāk, līdz ar to iepriekš saplānot darba laiku pa dienām nav iespējams. Papildus - saskaņojot rakstveidā maiņas grafikus, tiek slēgta rakstveida vienošanās par to, ka darbinieki, ja nepieciešams, strādās pilnu darba laiku (40 stundas nedēļā) darba līgumā paredzētā nepilnā darba laika vietā. Rezultātā veidojas situācija, ka mēnesi iepriekš tiek sastādīti grafiki, kas darba gaitā atšķiras no faktiskā darba laika uzskaites tabelēm. Maiņas grafiku izmaiņas ir apgrūtinātas arī tādēļ, ka nereti rodas situācijas, kad konkrētajā dienā tiek uzzināts, ka ir jāstrādā vairāk stundu un nākošā dienā mazāk stundu - tādā veidā reaģējot uz pasūtījumu apjomu tiek optimizēts darba laiks un netiek radītas liekas virsstundas vai dīkstāves stundas. Vai ir atļautas maiņas grafiku atšķirības no faktiskās darba laika uzskaites tabeles? Kā mainīgos (elastīgos) tirgus apstākļos ievērot DL prasību maiņa grafikus jau sastādīt vienu mēnesi iepriekš? Kā izpildīt Darba likuma prasības attiecībā uz summēto darba laiku un grafikiem servisa darbiniekiem, kuriem ir jāreaģē uz iekārtu bojājumiem un jāveic remontdarbi, bet, kad iekārtas darbojas un remontdarbi nav nepieciešami, var doties mājās, izmantojot iepriekš nostrādātās stundas virs kalendārajām stundām (ievērojot mēnesī nolīgto darba laiku)? Atbildi sagatavojusi Valsts darba inspekcija.
Darba likuma 140.panta pirmā daļa paredz, ka darba devēja pienākums ir laikus iepazīstināt darbinieku ar darba grafiku. Kā izriet no tiesību normas, tad Darba likums neparedz, ka iepazīstināšana ar darba grafiku noteikti būtu jānotiek mēnesi iepriekš. Līdz ar to pieļaujams, ka darba grafiks tiek sastādīts, kā arī darbinieks ar to tiek iepazīstināts arī tā mēneša ietvaros, kurā darbinieks veic darbu. Tomēr būtu jāatzīmē, ka iepazīstināšanai jānotiek laikus, t.i., lai darbiniekam būtu savlaicīgi zināms par darba grafikā noteikto.
Vienlaikus jāatzīmē, ka iepriekšēja vienošanās par darbinieka piekrišanu darbam virs nolīgtā darba laika ir vērtējama kā darbinieka tiesību pasliktinošs nosacījums, kurš saskaņā ar Darba likuma 6.panta nosacījumiem nevar būt spēkā. Rakstveida vienošanās par darbu virs nolīgtā darba laika slēdzama tieši pirms notikuma iestāšanās, t.i., darbiniekam ir jādod rakstveida piekrišana, ka konkrētajā laikā un laika apmērā darbinieks ir gatavs veikt darbu. Pretējā gadījumā, ja darbinieks savu piekrišanu izsaka vēl pirms notikuma iestāšanās, darbinieks uzņemas saistības, kuru izpilde objektīvu iemeslu dēļ var tikt apgrūtināta, piemēram, darbinieks ir parakstījis vienošanos, ka veiks darbu virs nolīgtā darba laika, bet reāli to nevar un, iespējams, arī nemaz nevēlas realizēt, jo pēc darba bija paredzēts iet ar ģimeni uz kino.
Vēršam uzmanību, ka darba grafikā jau iepriekš būtu jānosaka darba laika sākums un beigas, kura ietvaros darbiniekam būs jāveic darbs. Minētais pamatojams ar to, ka arī darbiniekam ir jāplāno savs atpūtas laiks, un kuram noteikti nevajadzētu nekādi nelabvēlīgi ietekmēties, piemēram, no servisa noslodzes.