0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESVai katram atvaļinājuma veidam jāpiemēro savs vidējās izpeļņas aprēķināšanas periods?

Vai katram atvaļinājuma veidam jāpiemēro savs vidējās izpeļņas aprēķināšanas periods?

Jautājums: Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 3.1.pants "Vidējā izpeļņa" paredz, ka visos gadījumos, darbiniekam izmaksājama vidējā izpeļņa, tā aprēķināma no darba samaksas par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem. Darbinieks ņem ikgadējā atvaļinājuma divas kalendārās nedēļas un papildus atvaļinājumu 10 darba dienas, kas piešķirtas - vienā mēnesī ikgadējais atvaļinājums un nākamajā mēnesī papildus atvaļinājums. Iestādēs katrs no šiem atvaļinājuma veidiem tiek aprēķināts atsevišķi, jo ikgadējais atvaļinājums ir saistīts atvaļinājuma rezerves izlietošanu, bet papildus atvaļinājums nav. Vai ir pareizi katram atvaļinājuma veidam piemērot savu vidējās izpeļņas aprēķina periodu?   Atbild MAIJA GREBENKO, žurnāla BILANCE galvenā redaktore, praktiskās grāmatvedības speciāliste…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

jaut3Jautājums: Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likuma 3.1.pants "Vidējā izpeļņa" paredz, ka visos gadījumos, darbiniekam izmaksājama vidējā izpeļņa, tā aprēķināma no darba samaksas par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem. Darbinieks ņem ikgadējā atvaļinājuma divas kalendārās nedēļas un papildus atvaļinājumu 10 darba dienas, kas piešķirtas - vienā mēnesī ikgadējais atvaļinājums un nākamajā mēnesī papildus atvaļinājums. Iestādēs katrs no šiem atvaļinājuma veidiem tiek aprēķināts atsevišķi, jo ikgadējais atvaļinājums ir saistīts atvaļinājuma rezerves izlietošanu, bet papildus atvaļinājums nav. Vai ir pareizi katram atvaļinājuma veidam piemērot savu vidējās izpeļņas aprēķina periodu?

 

Grebenko_fotoAtbild MAIJA GREBENKO, žurnāla BILANCE galvenā redaktore, praktiskās grāmatvedības speciāliste un konsultante, ISO sertificēto grāmatvežu asociācijas valdes locekle.

 
Atvaļinājumi tiek apmaksāti, izmantojot vidējo dienas izpeļņu, un visos gadījumos tā tiek aprēķināta vienādi.
Cita lieta - atvaļinājumu dienu uzskaite. Izmantoto dienu skaits katram atvaļinājuma veidam būtu jāuzskaita atsevišķi. Ja starp diviem atvaļinājuma veidiem ir pārtraukums, var aprēķina periodu pavirzīt uz priekšu par kādu mēnesi, bet, ja tie rit nepārtraukti, tad jāizmanto viena un tā pati vidējā izpeļņa.

Ar rezerves "izmantošanu", domāju, ka tieša sakara var nemaz nebūt, jo rezerve tiek veidota gadam beidzoties, bet atvaļinājumi - jebkādā brīdī un no citām summām.