0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESVai kursu pasniedzējam jākļūst par pašnodarbinātu personu, lai veiktu nodokļu nomaksu valsts budžetā?

Vai kursu pasniedzējam jākļūst par pašnodarbinātu personu, lai veiktu nodokļu nomaksu valsts budžetā?

Jautājums. Vai pastāv kādi konkrēti nosacījumi, kad fiziskai personai obligāti jāreģistrējas kā pašnodarbinātai personai? Situācija sekojoša, tiek novadīti kursi, līgumā atrunāts, ka samaksa tiek saņemta pēc kursu novadīšanas un ka nodokļu nomaksu budžetā veic pats kursu vadītājs. Vai šo vienu kursu dēļ obligāti jāreģistrējas kā pašnodarbinātai personai, lai varētu veikt nodokļu nomaksu valsts budžetā? Vairāk šādas aktivitātes nesekos, kursu pasniedzējs pamatdarbā strādā algotu darbu uzņēmumā.   Atbildi sagatavoja Inguna Leibus, Dr.oec., LLU Grāmatvedības un finanšu katedras asociētā profesore Vienu kursu dēļ fiziskajai personai patiešām nav obligāti jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējam jeb pašnodarbinātai personai. Saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Jautājums. Vai pastāv kādi konkrēti nosacījumi, kad fiziskai personai obligāti jāreģistrējas kā pašnodarbinātai personai? Situācija sekojoša, tiek novadīti kursi, līgumā atrunāts, ka samaksa tiek saņemta pēc kursu novadīšanas un ka nodokļu nomaksu budžetā veic pats kursu vadītājs. Vai šo vienu kursu dēļ obligāti jāreģistrējas kā pašnodarbinātai personai, lai varētu veikt nodokļu nomaksu valsts budžetā? Vairāk šādas aktivitātes nesekos, kursu pasniedzējs pamatdarbā strādā algotu darbu uzņēmumā.   Atbildi sagatavoja Inguna Leibus, Dr.oec., LLU Grāmatvedības un finanšu katedras asociētā profesore Vienu kursu dēļ fiziskajai personai patiešām nav obligāti jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējam jeb pašnodarbinātai personai. Saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 11. panta 1.3 daļu fiziskās personas darbība kvalificējama kā saimnieciskā darbība, ja tā atbilst vienam no šādiem kritērijiem: 1) darījumu regularitāte un sistemātiskums (trīs un vairāk darījumi taksācijas periodā vai pieci un vairāk darījumi trijos taksācijas periodos); 2) ieņēmumi no darījuma pārsniedz 10 000 un vairāk latu taksācijas gadā, izņemot ienākumus no personīgā īpašuma atsavināšanas atbilstoši šā likuma 9.panta pirmās daļas 19.2 punktam; 3) darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību. Tomēr jāatzīst, ka līguma nosacījums par to, ka nodokļu nomaksu budžetā veic pats kursu vadītājs, neatbilst likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 10.panta 10.daļas 7.punktam, kas uzliek par pienākumu ienākuma izmaksātājam aprēķināt un ieturēt nodokļus tajos gadījumos, ja fiziska persona pati nav reģistrējusi saimniecisko darbību. Ja tomēr nodoklis izmaksas brīdī nav ieturēts, tad saskaņā ar likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" 19. panta 1.daļu nodokli rezumējošā kārtībā aprēķina un budžetā iemaksā pati fiziskā persona, līdz nākamā gada 1. jūnijam iesniedzot gada ienākumu deklarāciju un līdz 16.jūnijam iemaksājot aprēķināto nodokli budžetā. Atbilstoši likuma 20. pantam tikai tad, ja gūti ienākumi, no kuriem izmaksas vietā ir ieturēts nodoklis, drīkst neiesniegt gada ienākumu deklarāciju.