0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAVai siltumnīca ir jāreģistrē kā uzņēmuma struktūrvienība?

Vai siltumnīca ir jāreģistrē kā uzņēmuma struktūrvienība?

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Ja uzņēmums, saimnieciskās darbības veicējs vai individuālais komersants saimniecisko darbību veic ārpus savas reģistrētās adreses, šo vietu sauc par struktūrvienību. Ja nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības veikšanas vietas ir izvietotas zemes gabalos ar atsevišķiem kadastra numuriem un adresēm, saimnieciskās darbības veikšanas vietas ir atsevišķi reģistrējamas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā struktūrvienības. Struktūrvienība jāreģistrē VID 10 dienu laikā no lēmuma par tās izveidošanu, taču struktūrvienībai nav atsevišķas juridiskas personas statusa. Savukārt, ja nodokļu maksātāja saimnieciskā darbība ir saistīta ar ienākumu gūšanu no lauksaimniecībā izmantojamās zemes (piemēram, gūstot ienākumus no augkopības, dārzkopības u.c.) vai no…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī*

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Anna Shvets, pexels.com

Ja uzņēmums, saimnieciskās darbības veicējs vai individuālais komersants saimniecisko darbību veic ārpus savas reģistrētās adreses, šo vietu sauc par struktūrvienību. Ja nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības veikšanas vietas ir izvietotas zemes gabalos ar atsevišķiem kadastra numuriem un adresēm, saimnieciskās darbības veikšanas vietas ir atsevišķi reģistrējamas Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā struktūrvienības. Struktūrvienība jāreģistrē VID 10 dienu laikā no lēmuma par tās izveidošanu, taču struktūrvienībai nav atsevišķas juridiskas personas statusa.

Savukārt, ja nodokļu maksātāja saimnieciskā darbība ir saistīta ar ienākumu gūšanu no lauksaimniecībā izmantojamās zemes (piemēram, gūstot ienākumus no augkopības, dārzkopības u.c.) vai no mežistrādē izmantojamās zemes (piemēram, gūstot ienākumus no meža ciršanas), tad to nav nepieciešams atsevišķi reģistrēt VID kā struktūrvienības.

Ja uz lauksaimniecībā izmantojamās zemes vai mežizstrādē izmantojamās zemes nodokļu maksātājs ir izveidojis atsevišķi no juridiskās adreses vietas teritoriāli nošķirtu saimniecisko vienību (piemēram, uz mežizstrādē izmantojamās zemes - koklaukumu, kokzāģētavu, vai uz lauksaimniecībā izmantojamas zemes - dārzeņu noliktavu, siltumnīcu), lai tajā veiktu ar saimniecisko darbību saistītu noteikta veida specifisku darbību (piemēram, uzkrāt koksni, uzglabāt dārzeņus vai tml.), tad minētā teritoriāli nošķirtā saimnieciskā vienība ir reģistrējama VID kā nodokļu maksātāja struktūrvienība.

Kas ir izbraukuma pakalpojums?

Ja saimnieciskās darbības veikšanas vietai nav pastāvīgs izvietojums (preču vai pakalpojumu tirdzniecība notiek vairākās vietās), tad šāda struktūrvienība jāreģistrē VID “Izbraukuma pakalpojuma” statusā. Šāda struktūrvienība jāreģistrē, ja regulāra saimnieciskā darbība nenotiek vienā pastāvīgā vietā.

Struktūrvienības veidu “Izbraukuma pakalpojums” jāreģistrē nodokļu maksātājiem, kuri nodarbojas ar mežizstrādi; būvniecību; dažādu individuālo pakalpojumu sniegšanu pie klienta; asistenta pakalpojumu sniegšanu invalīdam; gida pakalpojumu sniegšanu; iekārtu montēšanu, uzstādīšanu, remontu; ielu tirdzniecību (ja tirdzniecības nenotiek vienā pastāvīgajā atrašanas vietā); tirdzniecību (arī tikai sezonas laikā) tirgos (ja tirdzniecība notiek vienā tirgū/tirgus vietā, tad jāreģistrē struktūrvienības veikšanas veids “Saimnieciskās darbības vieta”, ja dažādos tirgos vai tirdzniecības abonements tiek pirksts uz īsu periodu (piem. dienu, nedēļu), tad –“Izbraukuma pakalpojums”); mobilo ēdināšanu, ēdienu vai citu preču piegādi u. tml.

Reģistrējot nodokļu maksātāja struktūrvienību, galvenais uzņēmums (arī fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību) iesniedz (uzrāda) VID šādus dokumentus:

  • pieteikumu (“Noteikumi par nodokļu maksātāju un nodokļu maksātāju struktūrvienību reģistrāciju Valsts ieņēmumu dienestā3. pielikums );
  • struktūrvienības telpu lietošanas tiesības apliecinošu dokumentu, kas ir spēkā iesniegšanas brīdī, kopijas, ja struktūrvienības telpas nav reģistrētāja īpašumā;
  • nekustamā īpašuma īpašnieka vai tā tiesiskā valdītāja izsniegtu piekrišanu struktūrvienības reģistrēšanai tam piederošajā nekustamajā īpašumā, izņemot, ja struktūrvienības telpas ir reģistrētāja īpašumā;
  • ja nekustamajam īpašumam ir kopīpašnieki, struktūrvienības reģistrēšanai attiecīgajā ēkā vai dzīvokļa īpašumā nepieciešams iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā nekustamā īpašuma visu kopīpašnieku vai to tiesisko valdītāju piekrišanu. Piekrišanā norāda ēkas kadastra apzīmējumu vai telpu grupas kadastra apzīmējumu, īpašnieka, kopīpašnieku vai tiesisko valdītāju vārdu, uzvārdu un personas kodu vai nosaukumu (firmu) un reģistrācijas numuru.

Pieteikumu reģistrācijai nodokļu maksātāju reģistrā un reģistrācijai nepieciešamos dokumentus VID var iesniegt arī elektroniski, parakstot tos ar drošu elektronisko parakstu vai izmantojot VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS). EDS sadaļā Reģistri ir iespējams tiešsaistē iesniegt struktūrvienības reģistrācijas un izslēgšanas pieprasījumu (agrāk – veidlapa FK24). Strādāt šajā sadaļā var lietotāji, kuri ir attiecīgā EDS klienta pilnvarotās vai amatpersonas; parastiem lietotājiem sadaļa pieejama tikai skatīšanās režīmā. Skatīt arī VID informatīvo materiālu šeit.

VID ne vēlāk kā 3 darbdienu laikā pēc reģistrācijas dokumentu saņemšanas pieņem lēmumu par iekļaušanu vai atteikumu iekļaut struktūrvienību nodokļu maksātāju reģistrā. Informāciju par reģistrētām struktūrvienībām VID vienas darbdienas laikā publicē Nodokļu maksātāju un nodokļu maksātāju struktūrvienību reģistrā. Šis reģistrs pieejams publiski VID Publiskojamo datu bāzē. Struktūrvienību uzskata par reģistrētu dienā, kad VID to publicējis reģistrā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: