0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSDARBA SAMAKSAVai uz dīkstāves pabalstu var pretendēt mikrouzņēmuma darbinieks - valdes loceklis un citi jautājumi

Vai uz dīkstāves pabalstu var pretendēt mikrouzņēmuma darbinieks – valdes loceklis un citi jautājumi

Saistībā ar valdības lemto par dīkstāves pabalsta piešķiršanu to uzņēmumu darbiniekiem, kuriem valstī noteiktās ārkārtas situācijas dēļ radusies dīkstāve, esam saņēmuši portāla lasītāju jautājumus saistībā ar tiesībām pieteikt darbiniekus valsts maksātajam pabalstam. Tā kā dīkstāves pabalsta aprēķināšana un piešķiršana uzticēta Valsts ieņēmumu dienestam (VID), lūdzam sniegt īsu skaidrojumu. Vienlaikus jāņem vērā, ka valdības lēmumi katru dienu mainās, tāpēc atbildes ir tapušas, balstoties uz 26. martā spēkā esošajiem MK noteikumiem Nr. 152 “Noteikumi par  dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid – 19 izplatība” un tajos noteikto. Jāpiemetina, ka dīkstāves pabalstu izmaksā par…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Tim Gouw from Pexels

Saistībā ar valdības lemto par dīkstāves pabalsta piešķiršanu to uzņēmumu darbiniekiem, kuriem valstī noteiktās ārkārtas situācijas dēļ radusies dīkstāve, esam saņēmuši portāla lasītāju jautājumus saistībā ar tiesībām pieteikt darbiniekus valsts maksātajam pabalstam. Tā kā dīkstāves pabalsta aprēķināšana un piešķiršana uzticēta Valsts ieņēmumu dienestam (VID), lūdzam sniegt īsu skaidrojumu. Vienlaikus jāņem vērā, ka valdības lēmumi katru dienu mainās, tāpēc atbildes ir tapušas, balstoties uz 26. martā spēkā esošajiem MK noteikumiem Nr. 152 “Noteikumi par  dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid – 19 izplatība un tajos noteikto.

Jāpiemetina, ka dīkstāves pabalstu izmaksā par konkrētiem darbiniekiem, tātad tas nenozīmē, ka visam uzņēmumam jāpasludina dīkstāvi. Ir amati, kuros darbiniekiem ir iespējams veikt savus pienākumus tāpat kā līdz šim, kaut arī tas notiek atšķirīgā formā, piemēram, attālināti no mājām. Attiecīgi darba devējiem šiem šiem darbiniekiem jāturpina izmaksāt atalgojums. Savukārt tiem, kuri pieteikti dīkstāves pabalstam, nav jāsūta bezalgas atvaļinājumā vai arī jāpārtrauc darba attiecības. Ja uzņēmumam rodas sarežģījumi ar darba algu izmaksu, ir iespēja vienoties ar VID par nodokļu maksāšanas termiņa pagarināšanu (lasiet: Krīzes skarto nozaru nodokļu maksātājiem pagarinās nodokļu samaksas termiņu), kā arī Covid-19 skarto nozaru uzņēmēji var jau pieteikties ALTUM atbalsta programmām.

Atbild Valsts ieņēmumu dienests.

  • Vai uz dīkstāves pabalstu var pretendēt mikrouzņēmuma darbinieks, kurš vienlaikus ir arī valdes loceklis (jo valdes loceklim automātiski pienākas arī darbinieka statuss)? Kā gadījumā, ja viņš ir vienīgais mikrouzņēmuma darbinieks un kā ja bez viņa vēl ir citi darbinieki?

Par valdes un padomes locekli dīkstāves pabalsts netiek maksāts neatkarīgi no tā, kādā nodokļu maksāšanas režīmā darbojas viņa uzņēmums.

  • Vai tad, ja ar valdes locekli ir noslēgts darba līgums par darbu, kas nesaistās ar valdes locekļa pienākumiem, vispārējā kārtībā nodokļus maksājošā uzņēmumā, arī nemaksās dīkstāves pabalstu?

Par valdes un padomes locekli dīkstāves pabalsts netiek maksāts neatkarīgi no tā, kāds ir viņa pienākumu saturs.

  • Vai dīkstāves pabalstu martā rēķinās par dienām no 14. līdz 31. martam, vai arī tas tiks izmaksāts kā par pilnu mēnesi?

Pieteikuma pieprasītājs savā iesniegumā norāda dīkstāves periodu. Dīkstāves pabalsts tiek rēķināts pa dienām, turklāt tieši par dīkstāves dienām, nevis krīzes periodu kā tādu.

  • Vai dīkstāves pabalstu neatteiks darbiniekam, kuram pamatdarbs ir privātā uzņēmumā (nodokļu grāmatiņa), taču viņš ir arī darba attiecībās ar valsts iestādi, piemēram, pasniedz dažas stundas skolā kā skolotājs.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 152 “Noteikumi par  dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid – 19 izplatība” 10.11.punkts paredz, ka pabalstu nepiešķir darbiniekiem, kuri vienlaikus ir nodarbināti valsts vai pašvaldības institūcijā  vai kapitālsabiedrībā.

  • Vai uzņēmums var pieteikt dīkstāvi arī darbiniekam -uzņēmuma grāmatvedim? Piemēram, slēdz uz dīkstāves periodu visu uzņēmumu. Kas notiek ar atskaišu gatavošanu.

Atgādinām, ka likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” nosaka arī tādu atbalsta pasākumu kā garākus termiņus gada pārskatu iesniegšanai. Proti, uzņēmumiem gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu termiņš ir pagarināts par trijiem mēnešiem, bet biedrībām, nodibinājumiem un reliģiskajām organizācijām termiņš pagarināts līdz šī gada 31. jūlijam.  Taču, ja tas joprojām ir iespējams, gada pārskatu var iesniegt arī jau šobrīd likumā noteiktajā termiņā.

Tādējādi nedz VID, nedz minētie MK noteikumi nenosaka, kā tieši uzņēmumam organizēt savu darbu. Taču gadījumā, ja daļa uzņēmuma darbinieku atrodas dīkstāvē, bet daļa joprojām tiek nodarbināti, darba devējs iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā dīkstāves pabalsta pieprasījumu, norādot dīkstāves pamatojumu.

  • Vai uzņēmums drīkst izmaksāt dīkstāves laikā algu darbiniekiem par periodu no 1 līdz 14. martam? Vai tiem darbiniekiem, kuriem izmaksās valsts dīkstāves pabalstu, darba devējs drīkst kompensēt iztrūkstošo algas daļu (ja alga bijusi lielāka par 700 eiro vai piemaksā 25 %)?

Šie jau ir darba tiesisko attiecību jautājumi, tos neregulē nedz likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību”, nedz arī Ministru kabineta noteikumi Nr. 152 “Noteikumi par  dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid – 19 izplatība”.

Lūdzam ņemt vērā, ka VID īsteno dīkstāves pabalsta piešķiršanu un izmaksu saskaņā ar šobrīd spēkā esošajos Ministru kabineta noteikumos Nr. 152 “Noteikumi par  dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid – 19 izplatība” noteiktajiem kritērijiem un izmaksas kārtību.

Aktuālā informācija par atbalsta pasākumiem nodokļu jomā saistībā ar COVID-19 izraisītajām grūtībām un iespēju tiem pieteikties pieejama VID tīmekļvietnē sadaļā “COVID-19”, kā arī Finanšu ministrijas tīmekļvietnē sadaļā “COVID-19”.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā uzņēmēji var zvanīt uz īpaši šim nolūkam izveidoto VID atbalsta tālruni COVID-19 krīzes skartajiem uzņēmumiem 67120020, kā arī uzdot savus jautājumus rakstiski VID Elektroniskajā deklarēšanas sistēmā (EDS) sadaļā “Sarakste ar VID”.

Par normatīvā regulējumā jaunākajām izmaiņām sekojiet līdzi aktuālajai informācijai mūsu portālā un apmeklējiet sadaļu par COVID-19!