0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻITRANSPORTSVai VID atmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli, ja SIA nomā auto no fiziskas personas?

Vai VID atmaksā uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli, ja SIA nomā auto no fiziskas personas?

Jautājums: SIA nomā auto no fiziskas personas un ietur un maksā  iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no nomas maksas. Turējums reģistrēts uz nomnieku, tāpēc uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN) jāmaksā pie tehniskās apskates Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD). Normatīvais regulējums paredz, ka šo nodokli var pieprasīt atmaksāt, ja no nomas maksas tiek maksāts IIN. Vai ir kāda prakse vai VID viedoklis, kas šajā gadījumā notiks ar visiem tiem atvieglotajiem noteikumiem, jo maksājot UVTN nevajag rakstīt maršrutu lapas? Kā tiek atmaksāti šādi nodokļi, kur un kā jāvēršas pie VID? Atbildi sagatavoja Valsts ieņēmumu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Mike Bird no Pexels.com

Jautājums: SIA nomā auto no fiziskas personas un ietur un maksā  iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) no nomas maksas. Turējums reģistrēts uz nomnieku, tāpēc uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli (UVTN) jāmaksā pie tehniskās apskates Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD). Normatīvais regulējums paredz, ka šo nodokli var pieprasīt atmaksāt, ja no nomas maksas tiek maksāts IIN. Vai ir kāda prakse vai VID viedoklis, kas šajā gadījumā notiks ar visiem tiem atvieglotajiem noteikumiem, jo maksājot UVTN nevajag rakstīt maršrutu lapas? Kā tiek atmaksāti šādi nodokļi, kur un kā jāvēršas pie VID?

Atbildi sagatavoja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) speciālisti.

Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likuma (turpmāk –likuma) 14.panta pirmās daļas 14.punktā noteikts nodokļa maksāšanas atbrīvojums komersantam vai ārvalsts komersanta filiālei, vai zemnieku saimniecībai par fiziskās personas transportlīdzekli, kurš tiek lietots uz nomas līguma pamata un par kuru šai personai, izmaksājot nomas maksu par transportlīdzekli, ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteiktajā kārtībā.

Tādējādi minētais nodokļa maksāšanas atbrīvojums ir piemērojams komersantam, kurš reģistrēts transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā kā nomātā transportlīdzekļa turētājs, par fiziskās personas transportlīdzekli, kurš tiek lietots uz nomas līguma pamata un par kuru šai personai, izmaksājot nomas maksu par transportlīdzekli, ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteiktajā kārtībā.

Vienlaikus vēršam uzmanību, tā kā likuma 14.panta pirmās daļas 14.punktā noteiktais nodokļa maksāšanas atbrīvojums nav jādeklarē VAS “Ceļu satiksmes drošības direkcija”, tad tas ir piemērojams netiešā veidā, proti, uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis sākotnēji ir jāsamaksā un pēc tam samaksātais nodoklis, pamatojoties uz Valsts ieņēmumu dienestā iesniegto iesniegumu par nodokļa atmaksu, tiks atmaksāts likuma 15.pantā noteiktajā kārtībā.

Ņemot vērā minēto, ja komersantam ir iestājies atbrīvojums no uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (UVTN) maksāšanas saskaņā ar likuma 14.panta pirmās daļas 14.punktu  un  tiek saņemta samaksātā UVTN atmaksa, tad ir uzskatāms, ka komersants ir piemērojis atbrīvojumu no UVTN maksāšanas, t.i., UVTN nav maksājis par konkrēto transportlīdzekli.

Tādējādi, gadījumā, ja komersantam ir iestājies atbrīvojums no UVTN maksāšanas saskaņā ar likuma 14.panta pirmās daļas 14.punktu, tad attiecībā uz izdevumiem par transportlīdzekļa degvielu nav piemērojams Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.panta piektās daļas 5.punkts, un izdevumi par transportlīdzekļa degvielu ir attiecināmi uz ar saimniecisko darbību saistītiem izdevumiem tad, ja minētie izdevumi ir tieši saistīti ar nodokļa maksātāja saimniecisko darbību un nepārsniedz Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 8.panta piektās daļas 5.punktā noteiktos limitus

Līdz ar to komersantam, lietojot no fiziskās personas nomātu transportlīdzekli, lai pamatotu transportlīdzekļa izmantošanu saimnieciskās darbības vajadzībām un degvielas izmantošanu saimnieciskās darbības nodrošināšanai, nomas periodā ir jāveic detalizēta uzskaite (piemēram, ar ceļazīmēm vai maršruta lapām) grāmatvedības organizācijas dokumentos noteiktajā kārtībā.

Papildus norādām, ka saskaņā ar likuma 15.panta ceturtajā daļā noteikto, lai saņemtu UVTN atmaksu, nodokļa maksātājs iesniedz Valsts ieņēmumu dienestam iesniegumu par UVTN atmaksu, kurā norāda katra tā automobiļa marku, modeli, reģistrācijas numuru, par kuru pieprasa nodokļa atmaksu, un to mēnešu skaitu, par kuriem pieprasa nodokļa atmaksu.

Sagatavoto iesniegumu var iesniegt:

  • rakstiskā veidā klātienē VID klientu apkalpošanas centrā;
  • nosūtot to pa pastu;
  • ar VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmas starpniecību, izvēloties dokumentu grupas “Citi” sadaļu “Informācija Valsts ieņēmumu dienestam”.

Minēto iesniegumu par pārmaksātās nodokļa summas atmaksāšanu vai novirzīšanu kārtējo nodokļu maksājumu segšanai  ir tiesības iesniegt triju gadu laikā pēc konkrētā nodokļa likumā noteiktā maksāšanas termiņa.