0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

VISI RAKSTIValdība atbalsta koncepciju par dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu

Valdība atbalsta koncepciju par dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanu

Ministru kabinets otrdien, 23.aprīlī akceptēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) sagatavoto koncepcijas projektu dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanai Latvijā no 2015.gada 1.janvāra. Pirms valdības lēmuma ministrs Edmunds Sprūdžs un dzērienu ražotāju un tirgotāju nozares pārstāvji parakstīja memorandu par sadarbību sistēmas ieviešanā, līdz ar to pirmo reizi desmit gadus ilgajās diskusijās valsts pārstāvji un nozare ir vienojusies par galvenajiem principiem un vienotiem principiem sadarbībai. Ministrs Edmunds Sprūdžs uzsver, ka VARAM izstrādātā koncepcija vienlaikus ar vides mērķu sasniegšanu palīdzēs uzlabot situāciju otrreizēji izmantojamo atkritumu apsaimniekošanas jomā un arī panāks ražotāju aktīvāku…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
bundza
Foto: wikimedia commons

Ministru kabinets otrdien, 23.aprīlī akceptēja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk – VARAM) sagatavoto koncepcijas projektu dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas ieviešanai Latvijā no 2015.gada 1.janvāra.

Pirms valdības lēmuma ministrs Edmunds Sprūdžs un dzērienu ražotāju un tirgotāju nozares pārstāvji parakstīja memorandu par sadarbību sistēmas ieviešanā, līdz ar to pirmo reizi desmit gadus ilgajās diskusijās valsts pārstāvji un nozare ir vienojusies par galvenajiem principiem un vienotiem principiem sadarbībai.

Ministrs Edmunds Sprūdžs uzsver, ka VARAM izstrādātā koncepcija vienlaikus ar vides mērķu sasniegšanu palīdzēs uzlabot situāciju otrreizēji izmantojamo atkritumu apsaimniekošanas jomā un arī panāks ražotāju aktīvāku dalību iepakojuma tālākas izmantošanas veicināšanā.

Memorands parakstīts starp VARAM, Latvijas alus darītāju asociāciju, Alus un dzērienu iepakojuma savienību, Bezalkoholisko dzērienu ražotāju asociāciju, Latvijas Tirgotāju asociāciju un Latvijas Pārtikas tirgotāju asociāciju.

Depozīta sistēmas lielākais pluss, vienlaikus ar apkārtējās vides sakopšanu, ir iespēja savākt daudz tīrākas izejvielas kā atkritumu dalītās savākšanas sistēmā, un tas ir izdevīgāk gan ražotājiem, gan iepakojuma pārstrādātājiem un viegli atsver sākotnējos ieguldījumus sistēmas ieviešanā.

No 2015.gada 1.janvāra depozīta sistēmu plānots ieviest atkārtoti lietojamam un vienreiz lietojamam dzērienu iepakojumam un tās ietvaros iedzīvotāji varēs nodot PET un stikla pudeles, kā arī skārda bundžas.

Ministrija prognozē, ka efektīvas depozīta sistēmas ieviešanas rezultātā jau pēc viena gada no patērētājiem tiks atpakaļ savākti 80% no atkārtoti lietojamā dzēriena iepakojuma, bet no vienreiz lietojamā dzēriena iepakojuma tiks pārstrādāti 60%.

Tāpat sagaidāms, ka depozīta sistēmas ieviešanas rezultātā pēc trīs gadiem četras reizes samazināsies mežu, ceļu nomaļu un ceļmalas stāvvietu piegružojums, tādējādi proporcionāli samazinot arī izdevumus par šo vietu sakārtošanu un tīrīšanu.

Koncepcija paredz, ka Latvijā darbojas vienota depozīta sistēma un tās ieviešanu nodrošina viens operators. Šī operatora pienākums būtu tehniskie risinājumi, informācijas uzskaite un kontrole, depozīta sistēmas iesaistīto tirgotāju un ražotāju reģistrācija, līgumu slēgšana ar apakšuzņēmējiem, depozīta sistēmas norēķinu veikšana ar ražotājiem, pārstrādātājiem un tirgotājiem u.c.