0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSSOCIĀLĀ AIZSARDZĪBAValdība nosaka jaunu kārtību invaliditātes pensijas aprēķināšanai

Valdība nosaka jaunu kārtību invaliditātes pensijas aprēķināšanai

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Valdība 27. maijā apstiprinājusi grozījumus Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlija noteikumos Nr. 427 "Noteikumi par valsts pensijas piešķiršanas, pārrēķināšanas un izmaksas nosacījumiem un kārtību", kas paredz noteikt jaunu vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas metodiku invaliditātes pensijas piešķiršanai, kas stāsies spēkā no 2022. gada 1. janvāra. Grozījumi nosaka, ka gadījumā, ja personai piecu gadu periodā pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas ir bijusi 36 mēnešu apdrošināšanas iemaksu alga, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina pēc šādas formulas: Vi = (A1+ A2 + .. +A36) : 36, kur   Vi – vidējā apdrošināšanas iemaksu alga;…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Sociālo iemaksu likme personai ar II invaliditātes grupu
Ilustrācija: © Good Studio – stock.adobe.com

Valdība 27. maijā apstiprinājusi grozījumus Ministru kabineta 2016. gada 5. jūlija noteikumos Nr. 427 "Noteikumi par valsts pensijas piešķiršanas, pārrēķināšanas un izmaksas nosacījumiem un kārtību", kas paredz noteikt jaunu vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas metodiku invaliditātes pensijas piešķiršanai, kas stāsies spēkā no 2022. gada 1. janvāra.

Grozījumi nosaka, ka gadījumā, ja personai piecu gadu periodā pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas ir bijusi 36 mēnešu apdrošināšanas iemaksu alga, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina pēc šādas formulas:

Vi = (A1+ A2 + .. +A36) : 36, kur

  Vi – vidējā apdrošināšanas iemaksu alga; A1, A2 .. – 36 mēnešu apdrošināšanas iemaksu alga.

Savukārt gadījumā, ja piecu gadu laikā pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas apdrošinātajai personai apdrošināšanas iemaksu alga ir reģistrēta mazāk par 36 mēnešiem (iemesli - bērnu kopšanas atvaļinājums, dīkstāve, slimība, bezdarbs u.c.), bet vismaz vienu mēnesi ir veiktas vai bija jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai, vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina pēc šādas formulas:

Vi = ((A1+ A2 + ..) + Va × (36 – B – At)) : (36 – At), kur   Vi – vidējā apdrošināšanas iemaksu alga; A1, A2 .. – apdrošināšanas iemaksu alga attiecīgajā kalendāra mēnesī; Va – 40 procenti no valstī noteiktās vidējās apdrošināšanas iemaksu algas (kalendāra gadā, kas beidzas gadu pirms gada, kurā tiek piešķirta pensija); B – mēneši, kuros apdrošinātajai personai ir veiktas vai bija jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai; At – pilnie kalendāra mēneši, kuros apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi attaisnoto periodu dēļ, bet ne vairāk kā starpība starp 36 mēnešiem un mēnešiem, kuros apdrošinātajai personai ir veiktas vai bija jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai (B).

Grozījumi arī nosaka, ka vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, kas aprēķināta saskaņā ar šīm formulām, nevar būt mazāka par 40 procentiem no valstī noteiktās vidējās apdrošināšanas iemaksu algas (kalendāra gadā, kas beidzas gadu pirms gada, kurā tiek piešķirta pensija).

Jaunā vidējās apdrošināšanas iemaksu algas noteikšanas kārtība invaliditātes pensijas piešķiršanai novērsīšot nepamatoti augstu un vienlaikus pārlieku zemu vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanu I un II grupas invaliditātes pensiju piešķiršanai personām ar invaliditāti, kuras piecu gadu laikā pirms invaliditātes pensijas piešķiršanas bija vai bija jābūt apdrošinātām invaliditātei, grozījumu autori informē anotācijā.

Noteikumos veikti arī tehniski grozījumi, kas precizē to, ka, iesniedzot pieprasījumu pensijas piešķiršanai vai pārrēķināšanai elektroniski ar drošu elektronisko parakstu izmanto oficiālo elektronisko adresi, bet valsts pārvaldes pakalpojumu portālā www.latvija.lv - izmanto portāla piedāvātos autentifikācijas līdzekļus. Bez tam grozījumi paredz iesniegumu pensijas piešķiršanai vai pārrēķināšanai iesniegt arī klātienē (uzrādot personu apliecinošu dokumentu), kas atbilstoši Iesnieguma likuma 3.panta trešajai daļai iesniedzams rakstveidā vai mutvārdos.

Tāpat veikti tehniski grozījumi, kuri paredz, pieprasot piešķirt, pārrēķināt (saistībā ar apgādājamo skaita samazināšanos, jo pārtrauktas mācības) apgādnieka zaudējuma pensiju, vai pagarinot tās izmaksu personām vecumā no 18 līdz 24 gadiem, kuras apgūst likumā noteikto izglītību, iesniegt tikai ārvalsts izglītības iestādes izziņu, ja izglītība tiek apgūta ārvalsts izglītības iestādē, jo informācija par Latvijā apgūstamo izglītību no Izglītības un zinātnes ministrijas tiek saņemta elektroniski. Šāda kārtība jau šobrīd noteikta attiecībā uz ģimenes valsts pabalsta un atlīdzības par apgādnieka zaudējumu izmaksu.