0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAValdība pieņēmusi izmaiņas IIN deklarāciju aizpildīšanas kārtībā

Valdība pieņēmusi izmaiņas IIN deklarāciju aizpildīšanas kārtībā

Ikars Kubliņš, BilancePLZ, pēc noteikumiem un anotācijas

Ministru kabinets 11. janvārī pieņēmis grozījumus Ministru kabineta 2018. gada 30. oktobra noteikumos Nr. 662 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību". Viena no grozījumu viestajām izmaiņām attiecas uz kārtību, kādā jādeklarē nosacīto izdevumu norma no samaksas par intelektuālo īpašumu vai faktiskie izdevumi, ja faktiskie izdevumi ir lielāki par nosacīto izdevumu normu un ir pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem. Tie paredz, ka šādus nosacītos vai faktiskos izdevumus deklarē kā izdevumus, kas saistīti ar citiem saimnieciskās darbības veidiem, kurus piemēro, nepārsniedzot ierobežojumu. Tāpat grozījumi nosaka kārtību, kādā jāaizpilda gada ienākumu deklarācijas, piemērojot ārvalstu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Unsplash

Ministru kabinets 11. janvārī pieņēmis grozījumus Ministru kabineta 2018. gada 30. oktobra noteikumos Nr. 662 "Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa deklarācijām un to aizpildīšanas kārtību".

Viena no grozījumu viestajām izmaiņām attiecas uz kārtību, kādā jādeklarē nosacīto izdevumu norma no samaksas par intelektuālo īpašumu vai faktiskie izdevumi, ja faktiskie izdevumi ir lielāki par nosacīto izdevumu normu un ir pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem. Tie paredz, ka šādus nosacītos vai faktiskos izdevumus deklarē kā izdevumus, kas saistīti ar citiem saimnieciskās darbības veidiem, kurus piemēro, nepārsniedzot ierobežojumu.

Tāpat grozījumi nosaka kārtību, kādā jāaizpilda gada ienākumu deklarācijas, piemērojot ārvalstu pensionāra neapliekamo minimumu. Tie paredz, ka paredz, ka fiziskā persona gada ienākumam var piemērot ne tikai pensionāra neapliekamo minimumu saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 12. panta piekto daļu, bet arī ārvalsts pensijas neapliekamo apmēru saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 12. panta četrpadsmito daļu. Nodokļa maksātājs aizpildot gada ienākumu deklarāciju izdara atzīmi, apstiprinot, ka ir tiesīgs piemērot ārvalsts pensijas neapliekamo apmēru taksācijas gadā.

Tāpat līdz ar grozījumiem nodrošināts atsevišķs iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķins tiem, kuri saņem algota darba ienākumus no profesionālā sporta, paredzot, ka gada ienākumu deklarācijā D atsevišķi 18.1 rindā norāda aprēķināto iedzīvotāju ienākuma nodokli no algota darba ienākuma no profesionālā sporta.

Līdz ar grozījumiem tiek mainīta arī kārtība, kā gada ienākumu deklarācijā tiek iekļautas pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Secināts, ka līdz šim šajā ziņā netiek piemērota vienveidīga pieeja tiem saimnieciskās darbības veicējiem, kuri grāmatvedības uzskaiti kārto vienkāršā ieraksts sistēmā un tiem, kuri grāmatvedības uzskaiti kārto divkāršā ieraksta sistēmā. Turklāt saimnieciskās darbības veicējiem, kuri kārto grāmatvedības uzskaiti vienkāršā ieraksta sistēmā, ir iespējamas situācijas, kurās pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no apliekamā ienākuma tiek atskaitītas divreiz. Proti, ja pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas taksācijas gadā ir ietvertas D3 pielikuma 7. vai 15. vai 23. rindā norādītajā summā, tad, veicot apliekamā ienākuma palielināšanu par pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas no apliekamā ienākuma tiek atskaitītas kā attaisnotais izdevums taksācijas gadā un kā saimnieciskās darbības izdevums kādā no taksācijas gadam sekojošam gadiem. Lai risinātu šo problēmu, grozījumi paredz, ka apliekamā ienākuma no saimnieciskās darbības koriģēšana par pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām D3 pielikumā netiek veikta gada ienākumu deklarācijā D 1. rindā, bet tiek veikta tā, lai pašnodarbinātā iemaksas neietekmētu 7. , 15. vai 23. rindā norādīto izdevumu summu.

Grozījumi arī paredz lauksaimniekiem aktuālo kārtību kā saimnieciskās darbības veicējs norāda zaudējumus un izdevumu ierobežojuma pārsniegumu turpmākajos gados, ja šie zaudējumi netika segti pilnā apmērā. Tādējādi gadījumos, kad iepriekšējos taksācijas gados nodalītie lauksaimniecības un citi zaudējumi hronoloģiski tiek segti no taksācijas gada kopējiem zaudējumiem, bet šie zaudējumi netiek segti pilnā apmērā, lauksaimniecības un citi zaudējumi tiek segti proporcionāli to apmēram no konkrētajā gadā sedzamajiem zaudējumiem, ievērojot sedzamo zaudējumu hronoloģiju.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: