Var izteikt viedokli par topošo regulējumu PVN deklarācijām, kas būs jāizpilda atkarībā no darījuma specifikas

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

(0)
Foto: Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir uzsācis darbu, lai izstrādātu grozījumus Ministru kabineta 2013. gada 15. janvāra noteikumos Nr. 40 “Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām””.1 Grozījumi nepieciešami, jo no 2021. gada 1. jūlija atbilstoši izmaiņām ES līmeņa regulējumā un attiecīgi arī paredzētajiem grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā paplašinās esošais īpašā PVN piemērošanas režīma MOSS piemērošanas tvērums.

No nākamā gada 1. jūlija PVN maksātājiem atkarībā no viņu darījumu specifikas būs jāreģistrējas vienā no trim PVN maksāšanas režīmiem:

 • ārpussavienības režīmā,
 • Eiropas Savienības režīmā vai
 • importa režīmā.

Atkarībā no izvēlētā režīma PVN maksātājiem būs jāiesniedz PVN deklarācija – ziņojums par veiktajām preču piegādēm vai sniegtajiem pakalpojumiem. PVN deklarācijā – ziņojumā norādāmā informācija ir svarīga, lai varētu notikt vienota un pareiza informācijas apmaiņa starp ES dalībvalstīm par veiktajiem darījumiem un varētu noteiktu katrā ES dalībvalstī maksājamo PVN summu.

VID aicina uzņēmumus un nevalstiskās organizācijas, kā arī ikvienu interesentu līdz  14. oktobrim rakstiski sniegt savu viedokli vai uzdot jautājumus par topošo noteikumu projektu vienā no šādiem veidiem:

 • rakstot uz e‑pasta adresi NP.lietvediba@vid.gov.lv vai
 • Elektroniskās deklarēšanas sistēmas (EDS) sadaļā “Sarakste ar VID”.

Tam PVN maksātājam, kas būs reģistrējies ārpussavienības režīma izmantošanai, PVN deklarācijā tāpat kā līdz šim būs jānorāda informācija par sniegtajiem pakalpojumiem Latvijas galapatērētājiem2 un sniegtajiem pakalpojumiem Eiropas Savienības galapatērētājiem3.

Arī tam PVN maksātājam, kas būs reģistrējies ES režīma izmantošanai, tāpat kā līdz šim PVN deklarācijā būs jānorāda informācija par sniegtajiem pakalpojumiem ES galapatērētājiem, kā arī papildu – par šādām preču piegādēm no Latvijas vai struktūrvienības 4 citā ES dalībvalstī:

 • tālpārdošana;
 • preču piegāde ar saskarnes palīdzību ES galapatērētājiem;
 • preču piegāde ar saskarnes palīdzību iekšzemē Latvijas galapatērētājiem (piemēram, ar interneta veikala vai platformas palīdzību).

Savukārt, lai vienkāršotu preču importēšanu un to tālāku tirdzniecību ES, tam PVN maksātājam, kas būs reģistrējies jaunā importa režīma vai jaunā īpašā režīma no trešajām valstīm vai trešajām teritorijām importētu preču tālpārdošanai izmantošanai, PVN deklarācijā būs jānorāda informācija par veiktajiem preču tālpārdošanas darījumiem pēc Latvijā veiktā importa.

Uzņēmēju ērtībai PVN deklarācijas veidlapa par veiktajām preču piegādēm vai sniegtajiem pakalpojumiem, uz ko attiecas minētie režīmi, pēc savas uzbūves un būtības tiek plānota tāda pati kā patlaban esošā PVN deklarācija par elektronisko sakaru, apraides un elektroniski sniegtajiem pakalpojumiem.


 • 1 lai nodrošinātu Ministru kabineta 2013.gada 15.janvāra noteikumu Nr.40 “Noteikumi par pievienotās vērtības nodokļa deklarācijām” (turpmāk – MK noteikumi Nr.40) atbilstību paredzētajiem grozījumiem Pievienotās vērtības nodokļa likumā (likumprojekts “Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā” (Nr.750/Lp13)) saistībā ar Padomes 2017.gada 5.decembra direktīvas (ES) 2017/2455, ar ko groza Direktīvu 2006/112/EK un Direktīvas 2009/132/EK attiecībā uz konkrētām pievienotās vērtības nodokļa saistībām pakalpojumu sniegšanā un preču tālpārdošanā (turpmāk – Direktīva 2017/2455) regulējumu un Padomes 2019.gada 21.novembra direktīvas (ES) 2019/1995, ar ko attiecībā uz noteikumiem par preču tālpārdošanu un konkrētām preču piegādēm iekšzemē groza Direktīvu 2006/112/EK (turpmāk – Direktīva 2019/1995) regulējumu pārņemšanu, kas paredzams, ka stāsies spēkā 2021.gada 1.jūlijā (atbilstoši Padomes 2020.gada 20.jūlija lēmumam (ES) 2020/1109, ar ko Direktīvas (ES) 2017/2455 un (ES) 2019/1995 groza attiecībā uz transponēšanas un piemērošanas datumiem, reaģējot uz Covid-19 pandēmiju)
 • 2 Personām, kas nav Latvijas PVN maksātāji saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 3.pantu (turpmāk – Latvijas galapatērētāji)
 • 3 Personām, kas nav Eiropas Savienības PVN maksātāji saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 3.pantu (turpmāk – ES galapatērētāji)

 • 4 Pastāvīgās iestādes saskaņā ar Pievienotās vērtības nodokļa likuma 1.panta 15.punktu

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)