Tā kā raksts sagatavots decembrī, skatīt arī jaunāko regulējumu. Saeima 10. decembrī pieņēma likuma grozījumus "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", kuri stājās spēkā 18. decembrī un paredz piešķirt vecāku pabalstus ārkārtējās situācijas laikā. Ja piešķirtā vecāku pabalsta izmaksas periods beidzas ārkārtējās situācijas laikā — 2020. gada 9. novembrī vai vēlāk, bet krīzes radīto apstākļu dēļ nav iespējams atgriezties darbā, jo darba devējs nenodarbina darbinieku vai iestājusies dīkstāve, vai kura dēļ nevar gūt ienākumu no saimnieciskās darbības, var pieprasīt piešķirtā vecāku pabalsta izmaksu pēc tam, kad bērns sasniedzis viena gada vai pusotra gada…
Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu
Ja piešķirtā vecāku pabalsta izmaksas periods beidzas ārkārtējās situācijas laikā — 2020. gada 9. novembrī vai vēlāk, bet krīzes radīto apstākļu dēļ nav iespējams atgriezties darbā, jo darba devējs nenodarbina darbinieku vai iestājusies dīkstāve, vai kura dēļ nevar gūt ienākumu no saimnieciskās darbības, var pieprasīt piešķirtā vecāku pabalsta izmaksu pēc tam, kad bērns sasniedzis viena gada vai pusotra gada vecumu.
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) turpinās vecāku pabalsta izmaksu iepriekš piešķirtā vecāku pabalsta apmērā, bet ne vairāk kā 700 eiro mēnesī.
Šo pabalstu varēs turpināt saņemt līdz ārkārtējās situācijas beigām, ja vecāki nevar atgriezties darbā vai negūst ienākumus no saimnieciskās darbības. Pašreiz ārkārtējā situācija ir noteikta no 2020. gada 9. novembra līdz 2021. gada 11. janvārim.
Šāda norma likumā darbojās jau iepriekšējā ārkārtējā situācijā — no 12. marta līdz 9. jūnijam.
Vecāku pabalsta turpinājumu izmaksās līdz dienai, kad persona sāk gūt ienākumus kā darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, bet ne ilgāk kā līdz 2021. gada 11. janvārim.
Vecāku pabalsta turpinājumu nevar saņemt personas, kurām piešķirts dīkstāves atbalsts.
Atrašanās bērna kopšanas vai bezalgas atvaļinājumā neliedz tiesības saņemt vecāku pabalsta izmaksas turpinājumu.
Vecāku pabalsta turpinājuma izmaksas periodā personas nav sociāli apdrošinātas — par viņām netiek veiktas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.
Lai pabalstu saņemtu, ir jāvēršas VSAA ar iesniegumu. To var izdarīt:
Iesniegumus VSAA var nosūtīt arī pa pastu, adresējot: Šveices iela 12, Sigulda, LV–2150, vai atstāt VSAA klientu apkalpošanas centros izvietotajās pasta kastītēs darba laikā no plkst. 8.30 līdz 17.00.
Jāuzsver, ka vecāku pabalsta turpinājuma izmaksas datums var atšķirties no datuma, kurā VSAA pabalstu pārskaitīja līdz šim.
Lēmumus VSAA nosūtīs tikai atteikuma gadījumā.
Informācijai
Likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 10.4 pants nosaka, ka vecāku pabalstu piešķir un izmaksā sociāli apdrošinātai personai, kura kopj bērnu vai vairākus vienās dzemdībās dzimušus bērnus (vienam no bērna vecākiem, vienam no adoptētājiem, kura aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas tiesā ar bāriņtiesas lēmumu nodots adoptējamais bērns, audžuģimenes loceklim, kurš noslēdzis līgumu ar pašvaldību, aizbildnim vai citai personai, kura saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu bērnu faktiski kopj un audzina).
Vecāku pabalstu pabalsta pieprasītājam, kurš atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu, vai bērna kopšanas dēļ negūst ienākumus kā pašnodarbinātais, piešķir no pabalsta pieprasītāja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas šādā apmērā:
60% apmērā pabalsta pieprasītājam, kurš izvēlējies to saņemt bērna kopšanai līdz viena gada vecumam;
43,75% apmērā pabalsta pieprasītājam, kurš izvēlējies to saņemt bērna kopšanai līdz pusotra gada vecumam.