0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAVeiktas izmaiņas noteikumos, kas attiecas uz grāmatvedības kārtotājiem vienkāršā ieraksta sistēmā

Veiktas izmaiņas noteikumos, kas attiecas uz grāmatvedības kārtotājiem vienkāršā ieraksta sistēmā

Valdības sēdē 24. jūlijā izskatīts Finanšu ministrijas sagatavotais noteikumu projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2007.gada 20.marta noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā"". Noteikumi paredz papildināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālu (turpmāk – žurnāls) ar jaunām ailēm, skaidrot jauno vai precizēt līdzšinējo žurnāla aiļu aizpildīšanas kārtību, paredzēt izvēles iespējas žurnāla kārtošanai laika posmā līdz 2018.gada beigām, kā arī precizēt uzskaites un nolietojuma aprēķināšanas, kā arī atlikušās…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: _foam on VisualHunt.com / CC BY-SA

Valdības sēdē 24. jūlijā izskatīts Finanšu ministrijas sagatavotais noteikumu projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2007.gada 20.marta noteikumos Nr.188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā"".

Noteikumi paredz papildināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātāja saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālu (turpmāk – žurnāls) ar jaunām ailēm, skaidrot jauno vai precizēt līdzšinējo žurnāla aiļu aizpildīšanas kārtību, paredzēt izvēles iespējas žurnāla kārtošanai laika posmā līdz 2018.gada beigām, kā arī precizēt uzskaites un nolietojuma aprēķināšanas, kā arī atlikušās vērtības noteikšanas kārtību pamatlīdzekļiem, tai skaitā tiem, kas iegādāti līdz 2017.gada 31.decembrim.

Kā norādīts noteikumu projekta anotācijā, paredzēts žurnāla 19.aili “izdevumi, kas saistīti ar lauksaimniecisko ražošanu” un 20.aili “izdevumi, kas saistīti ar citiem saimnieciskās darbības veidiem” sadalīt katru 2 daļās papildinot ar 19.1 un 20.1 ailēm, lai varētu atsevišķi uzskaitīt tās faktisko izdevumu summas, kam nepiemēro ierobežojumu, un tās, kam piemēro ierobežojumu 80% apmērā no fiziskās personas kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem taksācijas gada beigās, attiecīgi mainot aiļu līdzšinējo numerāciju (noteikumu projekta 21.punktā paredzētā 1.pielikuma jaunā redakcija).

Paredzēts arī, ka persona, kura žurnālu kārto elektroniski, žurnāla ailes varēs sadalīt sīkāk, ja uzskatīs, ka tas nepieciešams detalizētai informācijas uzskaitei saistībā ar saimnieciskās darbības specifiku vai nodokļu vajadzībām (noteikumu projekta 2.punkts).

Žurnāla ailēs attiecīgi precizēts MK noteikumu Nr.188 16.punkts un 20.13., 20.19., 20.20., 20.21. un 20.24.apakšpunkts, kā arī MK noteikumi Nr.188 papildināti ar 20.19.1, 20.19.2, 20.20.1 un 20.20.2 apakšpunktu (noteikumu projekta 1., 3., 5., 6., 7., 8., 9. un 11.punkts).

Noteikumi paredz iespēju atsavināta pamatlīdzekļa atlikušo vērtību (ja tā atsavināšanas vērtība uzrādīta ieņēmumos), norādīt 20.20.apakšpunktā (20.20.1 apakšpunkts) un noteikumu skaidrībai (attiecībā uz lauksaimniecisko ražošanu) papildus arī 20.19.apakšpunktā (20.19.1 apakšpunkts). Papildus paredzēts, ka šajās ailēs varēs norādīt arī aprēķināto pamatlīdzekļu nolietojumu nodokļu vajadzībām.

Paredzēta arī izvēles iespēja, ka pamatlīdzekļa vai nemateriālā ieguldījuma sākotnējā vērtībā drīkst iekļaut saņemto aizņēmumu procentus, kas samaksāti par periodu līdz objekta lietderīgās izmantošanas uzsākšanai (turpmāk - nodošana ekspluatācijā). Minētā norma ir saskaņota ar Ministru kabineta 2015.gada 22.decembra noteikumiem Nr.775 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumiem”, kuros noteikts, ka sabiedrības (Uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātāji) var pamatlīdzekļa ražošanas pašizmaksā iekļaut saņemto aizņēmumu procentus par laiku līdz šis pamatlīdzeklis ir sagatavota paredzētiem mērķiem. Tāpat arī tika ņemts vērā tas, ka zemes gabaliem nolietojums netiek rēķināts,  līdz ar to iegādājoties zemes gabalus, nav iespēja šos procentu maksājumus iekļaut izdevumos. Turklāt praksē lielākā daļa IIN maksātāju šos maksājumus uzreiz arī iekļauj izdevumos, jo pēc būtības tie ir kārtējie saimnieciskās darbības izdevumi.

17.ailes “Ieņēmumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu un 23.ailes “Izdevumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu”  papildināšana ar nosacījumiem saistībā ar starpniecības maksājumiem, lai noregulētu, kā  uzrādāmas trešās personas vārdā iekasētās summas – piemēram, tādi starpniecības maksājumi, kas saņemti pārskaitīšanai citiem pakalpojumu sniedzējiem kā maksājumi par siltumenerģiju, ūdensapgādes un kanalizācijas pakalpojumu izmantošanu (noteikumu projekta 4. un 10.punkts).

Ņemts vērā, ka tādas naudas summas, kas iekasētas trešās personas vārdā pārskaitīšanai attiecīgajam pakalpojumu sniedzējam (piemēram, no dzīvokļu īrniekiem iekasētā maksa par komunālajiem pakalpojumiem, ko nama īpašnieks pilnā apmērā pārskaita šo pakalpojumu sniedzējiem) pēc ekonomiskās būtības nav uzskatāmas par personas saimnieciskās darbības ieņēmumiem. Tas pats attiecas arī uz nekustamā īpašuma apsaimniekotāja saņemtajām dzīvokļu īpašnieku maksājumu summām uzkrājumu fondā dzīvojamās mājas uzturēšanas vai uzlabošanas un attīstīšanas darbiem (piemēram, remontam, atjaunošanai, pārbūvei) un šo summu izlietojumu paredzētajiem mērķiem. Līdz ar to fiziskai personai, kas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, šādi iekasētie dzīvokļu īrnieku maksājumi par komunālajiem pakalpojumiem un komunālo pakalpojumu sniedzējiem samaksātie komunālie maksājumi būtu norādāmi  17.ailē “Ieņēmumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu” un attiecīgi 23.ailē “Izdevumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu”, tādā veidā norādot no taksācijas gada izdevumiem izslēdzamos izdevumus.

Līdz šim IIN maksātāji, kas veic saimniecisko darbību, saimnieciskajā darbībā izmantojamos pamatlīdzekļus novērtēja saskaņā ar likuma “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” noteikumiem, bet tos uzskaitīja un pamatlīdzekļu nolietojumu aprēķināja, pamatojoties uz Ministru kabineta 2006.gada 4.jūlija noteikumiem Nr.556 “Likuma “Par uzņēmumu ienākuma nodokli” normu piemērošanas noteikumi”. Šī iemesla dēļ pašlaik spēkā esošajos MK noteikumos Nr.188 ir vairākas atsauces uz iepriekš minētajiem normatīvajiem aktiem.

Noteikumi paredz aktualizēt attiecīgās atsauces un pamatlīdzekļa vērtības slieksni MK noteikumu Nr.188 21., 22., 27., 28. un 29.1punktā (noteikumu projekta 12., 13., 18., 19. un 20.punkts).

Ņemot vērā MK noteikumu Nr.899 79.17 2.apakšpunktā un 4.3 pielikuma 1.veidlapā noteikto, noteikumu projekts paredz attiecīgi precizēt MK noteikumu Nr.188 30.punktu (noteikumu projekta 17.punkts).

Lai persona, kas līdz noteikumu projekta pieņemšanai ir uzsākusi kārtot Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālu par 2018.gadu un vēlas līdz 2018.gada beigām to turpināt kārtot līdzšinējā kārtībā, varētu to darīt, noteikumu projekts paredz papildināt MK noteikumu Nr.188 Noslēguma jautājumus ar attiecīgu jaunu 44.punktu.

Tāpat noteikumu projekts paredz MK noteikumus Nr.188 papildināt ar  45., 46. un 47.punktu, kas paredz izvēles iespēju atlikušās vērtības aprēķināšanai pamatlīdzeklim vai pamatlīdzekļa kategorijām, kas iegādāti vai iegūti dāvinājumā līdz 2017.gada 31.decembrim (arī gadījumā, ja pēc šī datuma tiek mainīts nodokļu maksātāja statuss) (noteikumu projekta 18.punkts).

Lasiet arī: Pieņemti grozījumi noteikumos par individuālo komersantu finanšu pārskatiem