Vēl stingrāki skaidras naudas ierobežojumi graus konkurenci autotirgū

Latvijas Transportlīdzekļu Tirgotāju asociācija (LATTA) ir satraukta saistībā ar plānoto grozījumu likumā „Par nodokļiem un nodevām” (TA-373). No 2019. gada 1. maija iecerēts Latviju ierindot pirmajā pieciniekā starp valstīm ar stingrākajiem skaidras naudas darījumu ierobežojumiem Eiropas Savienībā (ES). 3000 EUR (1500 EUR transportlīdzekļu pārdošanā) limits attieksies uz nodokļu maksātājiem, kā arī fiziskajām personām, kuras saimniecisko darbību neveic. Individuāli ieviešot stingrākus ierobežojumus atsevišķā ES daļā, mēs atdāvinām daļu savas tautsaimniecības citām dalībvalstīm, pauž LATTA valdes loceklis Aldis Čīma.

Par skaidras naudas darījumu ierobežojumu lietderību ES pēc Eiropas Komisijas (EK) pasūtījuma ir veikts apjomīgs pētījums un sabiedriskās domas aptauja. EK ziņojumā COM (2018) 483 secināts, ka atšķirīgie valstu noteikumi par skaidras naudas maksājumiem izkropļo konkurenci iekšējā tirgū, kā rezultātā var notikt uzņēmumu pārcelšana pāri robežām, jo īpaši dažos specifiskos sektoros, kuros plaši izmanto skaidras naudas darījumus, piemēram, automobiļu tirdzniecībā. Ņemot vērā iepriekšminēto šajā posmā EK neapsver nekādu likumdošanas iniciatīvu par skaidras naudas darījumu ierobežošanas jautājumu.

Skaidras naudas darījumu ierobežojumi 15 ES dalībvalstīs nav noteikti vai ir ar augstākiem ierobežojumu sliekšņiem nekā šobrīd Latvijā. No 1. maija Latvijas personu pieļaujamais skaidrās naudas darījuma apjoms, stājoties spēkā grozījumam likumā, būtu 5. zemākais ES, vairākkārt pieaugtu jau pastāvošā ievērojamā plaisa ar Igauniju, Lietuvu, Poliju, Vāciju.

A.Čīmas ieskatā, cerot ar likuma grozījumu papildināt valsts kasi ar 675 tūkst. EUR, valsts nonākot pretrunā EK pētījuma rezultātiem un EK ziņojumam, grasās bezatbildīgi eksperimentēt ar Latvijas starptautisko konkurētspēju. A.Čīma atgādina, ka tikai automobiļu pārdošanas nozare saskaņā ar Eurostat (2017.g. dati) nesa Latvijas uzņēmumiem 1,19 miljardus EUR apgrozījumu. Taču neprognozējams kaitējums tiks nodarīts arī citām nozarēm.

LATTA ir transportlīdzekļu tirdzniecības nozares asociācija, kuras mērķis ir pilnveidot normatīvo aktu bāzi, sekmēt tās vienādu izpratni un interpretācijas praksi, veicināt vienlīdzīgu konkurenci. LATTA mērķis ir veicināt Latvijas tautsaimniecības attīstību transportlīdzekļu tirdzniecības jomā.

Līdzīgie raksti:

Atstāt komentāru

  Subscribe  
Paziņot par