Vēl var pagūt samaksāt “veselības nodokli” par 2018. gadu

(0)

Atgādinām, ka sākot ar 2019.gadu Latvijā valsts apmaksātu veselības aprūpi varēs saņemt sociālo iemaksu veicēji – apdrošinātās personas. To paredz 2017.gada 14.decembrī pieņemtais Veselības aprūpes finansēšanas likums.  No nākamā gada 1.janvāra  valsts apmaksātie medicīnas pakalpojumi tiks iedalīti pamata un pilnā “groza” pakalpojumos.

Pilnā “groza” pakalpojumu klāsts būs pieejams iedzīvotājiem, kuri Latvijā ir sociāli apdrošināti, balstoties uz kādu no šiem statusiem:

 • iedzīvotājs ir legālais darba ņēmējs, kurš veic sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā nodokļu režīmā;
 • iedzīvotājs atbilst kādai no 21 sociāli mazaizsargāto iedzīvotāju grupām, kuras apdrošina valsts (bērni; pensionāri, kuri saņem Latvijas Republikas pensiju; Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrējušies bezdarbnieki u.c.);
 • iedzīvotājs veic brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas.

Iedzīvotāji, kuri no 2019.gada 1.janvāra nebūs apdrošināti pilnā apmērā (veiktas obligātās iemaksas vismaz no valstī noteiktās minimālās algas), piemēram, mikrouzņēmumu nodokļa maksātāji,  būs tiesīgi saņemt medicīnas pakalpojumu pamata “grozu” – neatliekamo medicīnisko palīdzību (Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, slimnīcu uzņemšanas nodaļas, steidzamās medicīniskās palīdzības punkti, slimnīcu stacionāri), ģimenes ārsta sniegto aprūpi, diagnostiskos izmeklējumus, kas veikti ar ģimenes ārsta nosūtījumu, onkoloģijas profilaksi un ārstēšanu, infekcijas slimību ārstēšanu u.c.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) aicina sekot līdzi savām sociālās apdrošināšanas iemaksām un pārliecināties, vai darba devējs ir veicis visas iemaksas un vienlaikus izvērtēt, vai tās ir pietiekamas, lai saņemtu vēlamo valsts atbalstu dzīves situācijās, kad nebūs ienākumu.

Uzzināt par veiktajām iemaksām – vai tās ir faktiski samaksātas, var portālā www.latvija.lv, pieprasot e-pakalpojumu: Informācija par sociālās apdrošināšanas iemaksām un apdrošināšanas periodiem.

Lai saņemtu pilnā “groza” medicīnas pakalpojumus, nepieciešams veikt apdrošināšanas iemaksas:

 • 2018. gadā – 51,60 eiro /gadā (1 % no minimālās mēnešalgas gada apmēra)
 • 2019. gadā – 154,80 eiro /gadā (3 % no minimālās mēnešalgas gada apmēra)
 • 2020. gadā – 258,00 eiro /gadā (5 % no minimālās mēnešalgas gada apmēra)

Veselības apdrošināšanas iemaksu par 2019. gadu var veikt vienlaikus ar maksājumu par 2018. gadu vai arī atsevišķi 2019. gadā (piemēram, janvāra sākumā). Veicot abas apdrošināšanas iemaksas vienlaicīgi, kopā ir jāmaksā 206,40 eiro. Veselības apdrošināšanas iemaksu par 2020. gadu varēs veikt 2019. gadā.

Veselības apdrošināšanas iemaksu par konkrēto gadu nevar veikt pa daļām.

Veicot pārskaitījumu internetbankā, bankā vai pasta nodaļā, vai arī norēķinoties ar bankas maksājuma karti klātienē kādā no Nacionālā veselības dienesta teritoriālajām nodaļām.

Valsts kases bankas konts: LV19TREL1060001239600 (Reģ. Nr.: 90000050138, BIC kods: TRELLV22)

Veicot iemaksu par sevi, norādiet:

 • 1) savu personas kodu;
 • 2) gadus, par kuriem tiek veikta apdrošināšanas iemaksa;
 • 3) kodu “VAI” (saīsinājums no “Veselības apdrošināšanas iemaksa”).

Piemērs, maksājot par 2 gadiem:  123456-78901, 2018, 2019, VAI

Veicot iemaksu par citu cilvēku, norādiet:
 • 1) tā cilvēka vārdu, uzvārdu un personas kodu, par kuru tiek veiktas iemaksas;
 • 2) gadus, par kuriem tiek veikta apdrošināšanas iemaksa;
 • 3) kodu “VAI” (saīsinājums no “Veselības apdrošināšanas iemaksa”).

Piemērs, maksājot par 2 gadiem: Jānis Bērziņš, 112233-44556, 2018, 2019, VAI

Pievienojoties tikai 2020. gadā, iedzīvotājam būs jāveic apdrošināšanas iemaksas par konkrēto gadu un 2 iepriekšējiem gadiem, ja šajā periodā sociālās iemaksas nebūs veiktas (t.i. 258 eiro par 2020. gadu un 206,40 eiro par iepriekšējiem 2 gadiem).

Maksājuma veikšana 2019. gadā

Veicot maksājumu pēc 2019. gada 1. janvāra, maksājuma mērķī ir jānorāda:

 • 1) maksājuma paziņojuma numurs, kas būs redzams, autentificējoties E-veselības portālā;
 • 2) kods “VAI” (saīsinājums no “Veselības apdrošināšanas iemaksa”).

Iedzīvotājs ir tiesīgs saņemt valsts apmaksāto medicīnas pakalpojumu pilno “grozu” sākot ar dienu, kad viņš tiek iekļauts Nacionālā veselības dienesta veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzē. Šo informāciju Nacionālais veselības dienests iekļauj datubāzē piecu dienu laikā pēc tam, kad ir saņēmis informāciju par to, ka iedzīvotājs ir veicis veselības apdrošināšanas iemaksu.

Jautājumu gadījumā iedzīvotāji ir aicināti sazināties ar NVD Klientu apkalpošanas centru, zvanot uz bezmaksas informatīvo tālruni 8000 1234 vai iepazīties ar NVD interneta vietnes sadaļā “Valsts veselības apdrošināšana” esošo informāciju.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)