VID par skaidras naudas lietošanas ierobežojumiem

(0)

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) nodokļu speciālisti sagatavojuši skaidrojumu ar piemēriem „Skaidras naudas lietošanas ierobežojumi”, kurā norādīti gan patlaban spēkā esošie ierobežojumi darījumos ar skaidru naudu, gan arī prasības, kuras būs jāievēro, sākot no 2013. gada 1. janvāra, kad stāsies spēkā vairākas izmaiņas likumā “Par nodokļiem un nodevām”. Skaidras naudas lietošanas ierobežojumi ir noteikti likuma “Par nodokļiem un nodevām” 30.pantā.

VID norāda, ka par skaidrā naudā veiktu darījumu uzskatāma skaidras naudas saņemšana vai izsniegšana par tiesisko attiecību nodibināšanu, grozīšanu, turpināšanu vai izbeigšanu. Darījumi, piemēram, var būt – pirkums, norēķins ar piegādātāju, aizdevuma saņemšana/izsniegšana, norēķins par nomas pakalpojumu, dāvinājums u.c.

Savukārt skaidrā naudā veikta darījuma operācija ir viena darījuma ietvaros veiktā vienreizējā vai daudzkārtējā naudas līdzekļu saņemšana vai izsniegšana atbilstoši noslēgtajam darījumam .

No 2013. gada 1. janvāra būs jāievēro īpaša kārtība skaidras naudas deklarēšana darījumos ar fiziskām personām.

Darījuma dalībnieka darījums ar fizisko personu, kura nav individuālais komersants un nav reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja, būs jādeklarē, ja darījuma summa vienā operācijā pārsniedz 2 000 latus.

Piemērs: ZS “Druva” no fiziskās personas, kura nav individuālais komersants un kura nav reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja, pērk traktoru par summu 4000 latu. Par darījumu ZS “Druva” norēķinās, samaksājot visu summu vienā maksājumā skaidrā naudā.

ZS “Druva” skaidrā naudā veiktais darījums ar fizisko personu ir jādeklarē, jo darījuma summa pārsniedz 2000 latus.

Skaidrā naudā veiktos darījumus ar fiziskām personām, kuras nav individuālie komersanti vai reģistrējušās VID kā saimnieciskās darbības veicējas, nodokļu maksātājam jādeklarē līdz nākamā gada 1.februārim.

Piemērs: Fiziskā persona Jānis Kociņš SIA „Celtnieks” mazumtirdzniecības veikalā 30.augustā nopērk celtniecības blokus par 3000 latu un 10.septembrī grīdas segumu par 1000 latiem. Jānis Kociņš norēķinās, samaksājot skaidrā naudā. SIA „Celtnieks” līdz nākamā gada 1.februārim jādeklarē darījums par 3000 latiem, jo darījuma summa pārsniedz 2000 latus.

 Piemērs: Fiziska persona – Kārlis Krūmiņš veic valūtas maiņu SIA „Valūta” samainot skaidrā naudā 2 500 latus pret citu valūtu – USD. SIA „Valūta” minētais darījums līdz nākamā gada 1.februārim jādeklarē, jo darījuma summa pārsniedz 2000 latus.

Viena darījuma ietvaros ar vienu darījuma partneri (fizisko personu) veiktā vienreizējā vai daudzkārtējā naudas līdzekļu saņemšana jādeklarē, ja, vienas darījuma operācijas summa pārsniedz 2 000 latu.

Piemērs: Fiziskā persona – Herberts Ronis samaksājis SIA „Remonts” par mājas remonta apkalpojumiem šādas summas: 5.janvārī – 200 latu, 17.janvārī – 200 latu, 30.janvārī – 2 600 latu. SIA „Remonts” līdz nākamā gada 1.februārim jādeklarē 30.janvārī veiktā darījuma operācija, jo operācijas summa pārsniedz 2000 latus.

Dividenžu izmaksa fiziskajai personai, kura:

  • – nav individuālais komersants,
  • – nav reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja
  • – reģistrējusies VID kā saimnieciskās darbības veicēja

jādeklarē, ja vienā operācijā skaidrā naudā izmaksātā summa pārsniedz 2 000 latus.

Skaidrojumu pilno versiju lejuplādēt šeit: Metodiskais materiāls.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)


Nav laika lasīt ziņas?

Vēlos saņemt iknedēļas ziņu apkopojumu savā e-pastā

Piekrītu datu apstrādes politikai