0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESVID skaidrojums par zaudējumu segšanu, samazinot pamatkapitālu

VID skaidrojums par zaudējumu segšanu, samazinot pamatkapitālu

Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izskatījis SIA „E” iesniegumu (turpmāk – iesniegums) un sniedz šādu uzziņu. Iesniedzējs iesniegumā sniedz šādu faktu aprakstu. Iesniedzēja pamatkapitāls ir Ls 1 349 400, ko veido 13 494 daļas ar nominālvērtību Ls 100 katra. Iesniedzējam uz 2012.gada 31.decembri ir Ls 816 119 iepriekšējo periodu uzkrātie zaudējumi, kā rezultātā pašu kapitāls ir mazāks par pamatkapitālu. Tādēļ dalībnieku sapulce plāno samazināt pamatkapitālu par Ls 816 000 (dzēšot 8160 daļas). Pamatkapitāla samazināšanas mērķis ir segt iepriekšējo periodu uzkrātos zaudējumus. Iesniedzējs jautā, vai sabiedrībai no šāda pamatkapitāla samazinājuma veidojas apliekamais ienākums, vai arī pamatkapitāla samazinājums iespaido tikai bilances posteņus „Nesadalītā peļņa/uzkrātie zaudējumi” un „Pamatkapitāls”. Analizējot likumu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir izskatījis SIA „E” iesniegumu (turpmāk – iesniegums) un sniedz šādu uzziņu. Iesniedzējs iesniegumā sniedz šādu faktu aprakstu. Iesniedzēja pamatkapitāls ir Ls 1 349 400, ko veido 13 494 daļas ar nominālvērtību Ls 100 katra. Iesniedzējam uz 2012.gada 31.decembri ir Ls 816 119 iepriekšējo periodu uzkrātie zaudējumi, kā rezultātā pašu kapitāls ir mazāks par pamatkapitālu. Tādēļ dalībnieku sapulce plāno samazināt pamatkapitālu par Ls 816 000 (dzēšot 8160 daļas). Pamatkapitāla samazināšanas mērķis ir segt iepriekšējo periodu uzkrātos zaudējumus. Iesniedzējs jautā, vai sabiedrībai no šāda pamatkapitāla samazinājuma veidojas apliekamais ienākums, vai arī pamatkapitāla samazinājums iespaido tikai bilances posteņus „Nesadalītā peļņa/uzkrātie zaudējumi” un „Pamatkapitāls”. Analizējot likumu „Par uzņēmumu ienākuma nodokli”, Gada pārskatu likumu, Iesniedzējam nav izdevies gūt skaidru priekšstatu par normu piemērošanu pamatkapitāla samazināšanas darījumā, kā rezultātā Iesniedzējs lūdz Valsts ieņēmumu dienestu sniegt uzziņu par sekojošu jautājumu: Vai sabiedrībai, samazinot pamatkapitālu par Ls 816 000 un novirzot to iepriekšējo periodu uzkrāto zaudējumu segšanai, ietekme ir tikai uz bilances posteņiem (attiecīgi „Nesadalītā peļņa/uzkrātie zaudējumi” un „Pamatkapitāls”) vai arī pamatkapitāla samazinājuma rezultātā veidosies ieņēmumi, kuri būs jāiekļauj pārskata perioda peļņas vai zaudējumu aprēķinā un ja jā, kā tas ietekmēs uzņēmuma apliekamā ienākuma aprēķinu? VID  lūdza Finanšu ministrijai tiesisko palīdzību uzziņas sagatavošanā,  apstiprinot VID viedokli, ka Iesniedzējam pamatkapitāla samazināšanas rezultātā neveidojas ieņēmumi, kas būtu jāiekļauj attiecīgā pārskata perioda peļņas vai zaudējumu aprēķinā, jo neveidojas ekonomiskā izdevīguma resursu pieaugums un Iesniedzējs iepriekšējo gadu zaudējumus var segt pamatkapitāla samazināšanas rezultātā – izņemot no apgrozības un dzēšot 8160 daļas Ls 816 000 vērtībā, darījumu grāmatvedības uzskaitē atspoguļojot bilances posteņos „Pamatkapitāls” un „Nesadalītā peļņa”, kā arī sniedzot atbildes uz šādiem jautājumiem:
  •   1. Vai, veicot pamatkapitāla samazināšanu, ir tiesības tos segt no iepriekšējo periodu zaudējumiem?
  •   2. Vai, samazinot pamatkapitālu, pārskata periodā veidojas ieņēmumi?
Ministrija apstiprināja, ka VID sagatavotajā uzziņas projektā aprakstītā izpratne par pamatkapitāla samazināšanu, sedzot iepriekšējo gadu zaudējumus, ir korekta. Attiecībā uz VID vēstulē uzdotajiem jautājumiem, vai, veicot pamatkapitāla samazināšanu, uzņēmumam ir tiesības tos segt no iepriekšējo periodu zaudējumiem un, vai samazinot pamatkapitālu, pārskata periodā veidojas ieņēmumi, ministrija informēja, ka grāmatvedības normatīvie akti neaizliedz uzņēmumam, samazinot pamatkapitālu, novirzīt to iepriekšējo periodu zaudējumu segšanai. Tāpat ministrija apstiprināja sagatavotajā uzziņā pausto viedokli, ka, samazinot pamatkapitālu, neveidojas ekonomiskā izdevīguma resursu pieaugums, kā rezultātā palielinās pašu kapitāls, līdz ar to pamatkapitāla samazināšanas rezultātā neveidojas ieņēmumi, kas būtu jāiekļauj attiecīgā pārskata perioda peļņas vai zaudējumu aprēķinā. VID uzziņānorāda, ka Komerclikuma 196.panta pirmajā daļā noteikts, ka pamatkapitālu drīkst palielināt vai samazināt, tikai pamatojoties uz dalībnieku sapulces lēmumu, kurā noteikti pamatkapitāla palielināšanas vai samazināšanas noteikumi. Atbilstoši Komerclikuma 196.panta trešajā daļā noteiktajam, ja tiek pieņemts lēmums par pamatkapitāla izmaiņām, vienlaikus izdarāmi attiecīgi grozījumi statūtos. Saskaņā ar Komerclikuma 204.pantā noteikto pamatkapitālu samazina, dzēšot daļas vai samazinot daļas nominālvērtību. Komerclikuma 205.panta pirmajā daļā ir noteikts, ka pamatkapitāla samazināšanas noteikumos norāda:
  • 1) pamatkapitāla samazināšanas iemeslu;
  • 2) pamatkapitāla samazināšanas veidu un kārtību;
  • 3) samazinātā pamatkapitāla lielumu un apmēru, par kādu tas samazināts;
  • 4) daļas nominālvērtību.
Ievērojot minēto, pamatojoties uz dalībnieku sapulces lēmumu, Iesniedzējs var samazināt pamatkapitālu, samazinot daļas nominālvērtību vai izņemot šīs daļas no apgrozības un dzēšot. Saskaņā ar Gada pārskatu likuma 20.pantā noteikto postenī „Pārskata gada nesadalītā peļņa” parāda summu, kas atbilst peļņas vai zaudējumu aprēķina postenī „Pārskata gada peļņa vai zaudējumi” norādītajai summai. Sabiedrības peļņas sadali vai zaudējumu segšanu parāda nākamā gada pārskatā, attiecīgi samazinot postenī „Iepriekšējo gadu nesadalītā peļņa” pārskata gada sākumā norādīto summu. Gada pārskatu likuma 21.pantā noteikts, ka neto apgrozījums ir ieņēmumi no sabiedrības pamatdarbības, produkcijas pārdošanas un pakalpojumu sniegšanas, no kuriem atskaitīta tirdzniecības atlaide un citas piešķirtās atlaides, kā arī pievienotās vērtības nodoklis un citi nodokļi, kas tieši saistīti ar pārdošanu. Atbilstoši Gada pārskatu likuma 22.panta trešajā daļā noteiktajam posteņos „Pārējie saimnieciskās darbības ieņēmumi” un „Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas” iekļauj attiecīgi sabiedrības saimnieciskās darbības ieņēmumus vai izmaksas, kas nav parādītas citos peļņas vai zaudējumu aprēķina posteņos un kas ir radušās saimnieciskās darbības rezultātā vai ir ar to saistītas, vai izriet tieši no tās. Saskaņā ar Gada pārskatu likuma 25.panta pirmās daļas 8.punktā noteikto sabiedrības saimnieciskie darījumi jāiegrāmato un jāatspoguļo gada pārskatā, ņemot vērā to ekonomisko saturu un būtību, nevis tikai juridisko formu. Tā kā Iesniedzējam, samazinot pamatkapitālu, neveidojas ekonomiskā izdevīguma resursu pieaugums, kā rezultātā palielinās pašu kapitāls, tad pamatkapitāla samazināšanas rezultātā neveidojas ieņēmumi, kas būtu jāiekļauj attiecīgā pārskata perioda peļņas vai zaudējumu aprēķinā. Ņemot vērā minēto, Iesniedzējs iepriekšējo gadu zaudējumus var segt pamatkapitāla samazināšanas rezultātā – izņemot no apgrozības un dzēšot 8160 daļas Ls 816 000 vērtībā, darījumu grāmatvedības uzskaitē atspoguļojot attiecīgajos bilances posteņos „Pamatkapitāls” un „Nesadalītā peļņa”. Sniedzot uzziņu, tika izmantotas šādas tiesību normas: Komerclikuma 196.panta pirmā un trešā daļa, 204.pants, 205.panta pirmā daļa, Gada  likuma 4.panta trešā daļa, 20.pants, 21.pants, 22.panta trešā daļa, 25.panta pirmās daļas 8.punkts.