0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVienkāršota MUN aprēķināšanas un maksāšanas kārtība

Vienkāršota MUN aprēķināšanas un maksāšanas kārtība

Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas pieņemti Saeimā gala lasījumā 16. jūnijā un stāsies spēkā 12. jūlijā, paredz iekļaut likumā jaunu 7.1 pantu "Vienkāršotā mikrouzņēmumu nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas kārtība". Likumā pārejas noteikumi paredz, ka jauno vienkāršoto kārtību nevarēs piemērot sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), kura līdz 2021. gada 31. decembrim saglabā mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja statusu, un MUN maksātājs, kas ir reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs un līdz 2021. gada 31. decembrim saglabā MUN maksātāja statusu. Tie MUN maksātāji, kas neietilpst iepriekšminētajos izņēmumos, būs tiesīgi MUN aprēķināšanā un maksāšanā izmantot vienkāršoto…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Foto: Andrea Piacquadio from Pexels

Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā, kas pieņemti Saeimā gala lasījumā 16. jūnijā un stāsies spēkā 12. jūlijā, paredz iekļaut likumā jaunu 7.1 pantu “Vienkāršotā mikrouzņēmumu nodokļa aprēķināšanas un maksāšanas kārtība”.

Likumā pārejas noteikumi paredz, ka jauno vienkāršoto kārtību nevarēs piemērot sabiedrība ar ierobežotu atbildību (SIA), kura līdz 2021. gada 31. decembrim saglabā mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja statusu, un MUN maksātājs, kas ir reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātājs un līdz 2021. gada 31. decembrim saglabā MUN maksātāja statusu.

Tie MUN maksātāji, kas neietilpst iepriekšminētajos izņēmumos, būs tiesīgi MUN aprēķināšanā un maksāšanā izmantot vienkāršoto nodokļa samaksas risinājumu likuma “Par nodokļiem un nodevām” izpratnē un nesniegt MUN ceturkšņa deklarāciju, kā arī MUN samaksai nepiemērot likuma 7. pantā noteikto kārtību, ja nebūs MUN parādu dienā, kad tas piesakās izmantot vienkāršoto nodokļa samaksas risinājumu.

Izmantojot vienkāršoto nodokļa samaksas risinājumu, visi MUN maksātāja saimnieciskās darbības (SDI) ieņēmumiem ir jābūt ieskaitītiem vai iemaksātiem SDI kontā un uzrādītiem SDI konta kredīta apgrozījumā.

Mikrouzņēmumam, kurš izmantos šo risinājumu, būs jākārto grāmatvedības uzskaite vienkāršā ieraksta sistēmā.

Visus taksācijas gada laikā skaidrā naudā gūtos SDI būs jāiemaksā SDI kontā 15 dienu laikā no skaidras naudas saņemšanas dienas, bet ne vēlāk kā līdz taksācijas gada 31. decembrim.

Tāpat skaidrā nauda iemaksājama SDI kontā  līdz saimnieciskās darbības izbeigšanai taksācijas gada laikā, vai līdz vienkāršotā nodokļa samaksas risinājuma izmantošanas izbeigšanai.

Vienkāršoto nodokļa samaksas risinājumu MUN būs tiesīgs sākt izmantot:

1) līdz ar MUN maksātāja statusa iegūšanas dienu, ja iestājas viens no šādiem gadījumiem:

  • jaunizveidota mikrouzņēmuma īpašnieks izvēlas būt MUN maksātājs,
  • mikrouzņēmums ir uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) vai iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksātājs, bet maina piemērojamo nodokļa režīmu uz MUN režīmu ar nākamo taksācijas periodu;

2) ar nākamā ceturkšņa pirmo datumu, ja MUN maksātājs jau darbojas MUN režīmā.

Ja MUN maksātājs, kas jau darbojas MUN režīmā, piemēram, izvēlas uzsākt izmantot vienkāršoto nodokļa nomaksas risinājumu ar nākamā ceturkšņa 1.datumu, tad šim MUN maksātājam par tiem pārskata ceturkšņiem, līdz tiek uzsākts vienkāršotais nodokļa nomaksas risinājums, būs jāiesniedz taksācijas perioda MUN ceturkšņa deklarācija vispārējā kārtībā.

Vienkāršoto nodokļa samaksas risinājumu varēs izbeigt ar nākamā ceturkšņa pirmo datumu vai ar dienu, kad zaudē MUN maksātāja statusu. Piemēram, ja MUN maksātājs, kurš vēlas izbeigt izmantot vienkāršoto nodokļa nomaksas risinājumu un par turpmākajiem ceturkšņiem maksāt MUN vispārējā kārtībā, iesniedz VID iesniegumu 15. septembrī, tad tas varēs izbeigt izmantot vienkāršoto nodokļa nomaksas risinājumu ar 1. oktobri (ar 1. oktobri jau MUN piemēro vispārējā kārtībā).

MUN aprēķināšanas un samaksas kārtība

Kā norādīts šo likuma grozījumu anotācijā, kredītiestāde (sākot ar datumu, kad MUN maksātājs uzsāk izmantot vienkāršoto nodokļa nomaksas risinājumu) no katras SDI kontā ienākošā maksājuma, kas veido minētā konta kredīta apgrozījumu, nekavējoties dara nepieejamu MUN maksātājam (rezervē) summu, kas aprēķināta, piemērojot MUN likmi, ko VID paziņojis kredītiestādei.

VID paziņos kredītiestādei konkrētā MUN maksātāja SDI kontā ienākošajam maksājumam piemērojamo MUN likmi, ņemot vērā konkrētā mikrouzņēmuma taksācijas perioda (kalendāra gada) apgrozījumu un SDI konta kredīta apgrozījumu.

Kredītiestāde informēs VID par MUN maksātāja SDI konta iepriekšējās dienas kredīta apgrozījumu. Savukārt VID attiecīgajai kredītiestādei sniegs informāciju par nodokļa apmēru, kas iemaksājams vienotajā nodokļu kontā. Kredītiestāde, pamatojoties uz VID sniegto informāciju,  iemaksās MUN vienotajā nodokļu kontā.

Likumā arī skaidrots, kā tiks piemērotas MUN likmes, ja tiek pārsniegts noteiktais MUN apgrozījums attiecīgi piemērotajai MUN likmei (25% un 40%), un kā notiks pārmaksātā MUN atmaksa vai būs jāveic MUN piemaksa, precizējot ceturkšņa datus par perodu, kad netika izmantots vienkāršotais risinājums.

Lasiet arī:

Trīs rīcības varianti autoratlīdzību saņēmējiem un izmaksātājiem 2021. gada 2. pusgadā

 

 

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: