0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIZemnieku saimniecības peļņas izlietošana

Zemnieku saimniecības peļņas izlietošana

Linda Puriņa, SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs Grāmatvedības un finanšu nodaļas grāmatvedības eksperte

Vai, pamatojoties uz zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieka lēmumu, drīkst iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu, kura gūta līdz 31.12.2017., novirzīt uz pašu kapitālu? ZS ir UIN maksātājs. Ir uzkrājusies būtiska iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas summa, un ZS nevar izmantot UIN atlaidi par saņemtajām subsīdijām. Atbilde Šis ir viens no jautājumiem, uz kuru grūti sniegt viennozīmīgi pareizu atbildi, jo zemnieku saimniecības statusa tiesiskais regulējums, tai skaitā attiecībā uz īpašnieka rīcību ar peļņu, ir ļoti bēdīgs,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Zemnieku saimniecības peļņas izlietošana
Ilustrācija: © artinspiring – stock.adobe.com

Vai, pamatojoties uz zemnieku saimniecības (ZS) īpašnieka lēmumu, drīkst iepriekšējo gadu nesadalīto peļņu, kura gūta līdz 31.12.2017., novirzīt uz pašu kapitālu? ZS ir UIN maksātājs. Ir uzkrājusies būtiska iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas summa, un ZS nevar izmantot UIN atlaidi par saņemtajām subsīdijām.

Atbilde

Linda Puriņa
Linda Puriņa,
SIA Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs
Grāmatvedības un finanšu nodaļas grāmatvedības eksperte
Foto: Aivars Siliņš

Šis ir viens no jautājumiem, uz kuru grūti sniegt viennozīmīgi pareizu atbildi, jo zemnieku saimniecības statusa tiesiskais regulējums, tai skaitā attiecībā uz īpašnieka rīcību ar peļņu, ir ļoti bēdīgs, t.i., ZS tiesisko statusu reglamentējošais likums to neregulē vispār un norādes par ZS peļņas sadalīšanu ir atrodamas tikai nodokļu normatīvajos aktos. 

ZS peļņas sadales jautājumi, t.sk. īpašnieka lēmumu pieņemšanas kārtība attiecībā uz peļņas sadali, aktualizējās jau tad, kad likumā "Par IIN" tika ieviests dividendēm pielīdzināma ienākuma jēdziens un šādam īpašnieka ienākumam tika piemērots IIN.

Uzskatu, ka zemnieku saimniecības īpašniekam ir tiesības pieņemt lēmumu, ka nesadalīto peļņu, kas gūta līdz 31.12.2017., atstāj saimnieciskās darbības attīstībai. Privātam patēriņam attiecīgi turpmāk tiek sadalīta peļņa, kas gūta pēc 01.01.2018. Tāpat uzskatu, ka gadījumā, kad peļņa, kas novirzīta saimniecības attīstībai, pēc tam tomēr tiek tērēta privātam patēriņam, tad gan par to ir maksājams iedzīvotāju ienākuma nodoklis kā par dividendēm pielīdzināmu ienākumu (izņemot gadījumus, ja daļu no šīs "vecās" peļņas veido līdz 2012. gadam gūtā peļņa, kuru sadalot ar IIN apliekams ienākums neveidojas).

Pamatošu viedokli ar normatīvajiem aktiem.

UIN bāzē ietver vairākus ar nodokli apliekamus objektus, tai skaitā dividendēm pielīdzinātas izmaksas (ZS pārskata gada un iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas sadale). 

UIN likuma pārejas noteikumi attiecībā uz dividendēm (bet dividendēm pielīdzinātas izmaksas Pārejas noteikumu 8. punktā nav minētas) nosaka, ka nodokļa maksātājs ir tiesīgs neiekļaut ar UIN apliekamajā bāzē dividendes, kas tiek aprēķinātas, sadalot peļņu, kura uzrādīta bilancē 2017. gada 31. decembrī. Piemērojot pārejas noteikumu 8. punktu, nesadalīto peļņu turpmākajos gados samazina par aprēķinātajām dividendēm un turpmāko pārskata gadu zaudējumiem piemēro FIFO metodi. Nesadalīto peļņu, kura uzrādīta bilancē 31.12.2017., UIN vajadzībām samazina šādā kārtībā:

  • par zaudējumiem, kuri radušies turpmākajos pārskata gados;
  • par aprēķinātajām dividendēm, kurām piemērots pārejas noteikumu 8. punkts;
  • par debitoru parādiem, kuri, piemērojot pārejas noteikumu 31. punkta 1. apakšpunktu, ir samazinājuši apliekamo ienākumu;
  • par aizdevumiem, kuriem piemērots pārejas noteikumu 34. punkts.

Burtiski lasot UIN likuma pārejas noteikumu normas, tur nav minētas dividendēm pielīdzināmas izmaksas, bet gan tikai dividendes. Līdz ar to teorētiski varam pieņemt, ka uz ZS neattiecas pienākums vispirms sadalīt "veco" peļņu un pēc tam dalīt "jauno". Diemžēl nevaru apgalvot, ka nodokļu administrācija būs tādās pašās domās. Risks nodokļu ziņā — VID var uzskatīt, ka sadalīta tomēr ir "vecā" peļņa un piemērojams IIN, nevis UIN (kas lauksaimniekiem paredz būtisku atvieglojumu).

Jautājums — vai peļņa, kas gūta līdz 31.12.2017. un tiek novirzīta saimniecības attīstībai, nevis izņemta personīgam patēriņam, ir vērtējama kā ZS īpašnieka ienākums? Likuma "Par IIN" normas (redakcijā, kas bija spēkā līdz 31.12.2017.) nosaka, ka dividendēm pielīdzināms ienākums ir individuālā uzņēmuma (arī zemnieka vai zvejnieka saimniecības), kas ir uzņēmumu ienākuma nodokļa maksātājs, īpašnieka ienākums, veicot individuālā uzņēmuma (arī zemnieka vai zvejnieka saimniecības) pārskata gada un iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas sadali.

Domāju, ka, nesadalīto peļņu iekļaujot saimnieciskās darbības kapitālā, bet to neizņemot, ZS īpašnieks ienākumu tomēr negūst un līdz ar to, novirzot peļņu uz saimnieciskās darbības kapitālu, IIN nebūtu aprēķināms un maksājams.

Vēl atgādinājumam, ko par zemnieku saimniecības pašu kapitāla posteņu uzskaiti nosaka MK noteikumi Nr. 775. 

ZS bilances postenī "Akciju vai daļu kapitāls (pamatkapitāls)" norāda grāmatvedības konta "Saimnieciskās darbības kapitāls" atlikumu.

Personiskos ieguldījumus un personiskajām vajadzībām izņemtos līdzekļus pārskata gada laikā uzskaita grāmatvedības reģistros šim nolūkam atvērtā atsevišķā grāmatvedības kontā vai divos atsevišķos grāmatvedības kontos. Pārskata gada beigās minētos kontus slēdz, pārgrāmatojot tajos uzskaitītās summas uz šādiem kontiem:

  • personisko ieguldījumu summu pārgrāmato uz grāmatvedības kontu, kurā tiek uzskaitīts saimnieciskās darbības kapitāls;
  • personiskajām vajadzībām izņemto līdzekļu summu noraksta no tā konta atlikuma, kurā uzskaitīta iepriekšējo gadu nesadalītās peļņas summa, bet, ja ar šo summu nepietiek, atlikumu noraksta no tā konta, kurā tiek uzskaitīts saimnieciskās darbības kapitāls.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada februāra (470.) numurā.