0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSFINANSESZinātnieki un uzņēmēji aicina valsti atbalstīt inovācijas

Zinātnieki un uzņēmēji aicina valsti atbalstīt inovācijas

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) 26.oktobrī preses konferencē aicināja valsts amatpersonas daudz atbildīgāk izturēties pret Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu piešķirto finansējumu, veicinot zinātnieku un uzņēmēju savstarpējo sadarbību, radot inovatīvus produktus ar augstu eksportspēju. LZA prezidents Ojārs Spārītis norādīja, ka pašreiz zinātnei paredzētais budžets tiek sadalīts dažādiem pētniecības institūtiem un bieži vien nav saistīts ar lietišķo zinātni jeb ieguldījumi tiek veikti nekonsultējoties ar uzņēmējiem par nepieciešamībām. Būtiski gan valsts, gan ES fondu līdzekļus investēt tādās jomās, kas ir ekonomiski pamatotas un spēj paātrināt tautsaimniecības izaugsmi. “Vēlamies, lai ar zinātniskajiem darbiem, ar inovatīvajiem projektiem, ar akadēmiskās…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

invovācijas idejas biznessLatvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera (LTRK) un Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) 26.oktobrī preses konferencē aicināja valsts amatpersonas daudz atbildīgāk izturēties pret Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu piešķirto finansējumu, veicinot zinātnieku un uzņēmēju savstarpējo sadarbību, radot inovatīvus produktus ar augstu eksportspēju.

LZA prezidents Ojārs Spārītis norādīja, ka pašreiz zinātnei paredzētais budžets tiek sadalīts dažādiem pētniecības institūtiem un bieži vien nav saistīts ar lietišķo zinātni jeb ieguldījumi tiek veikti nekonsultējoties ar uzņēmējiem par nepieciešamībām. Būtiski gan valsts, gan ES fondu līdzekļus investēt tādās jomās, kas ir ekonomiski pamatotas un spēj paātrināt tautsaimniecības izaugsmi. “Vēlamies, lai ar zinātniskajiem darbiem, ar inovatīvajiem projektiem, ar akadēmiskās zinātnes atklājumiem tiktu bruģēts visīsākais ceļš uz ražošanu,” uzsvēra Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis, “zinātnieku un uzņēmēju vienotā pozīcija ir mūsu apelācija pie Latvijas politiķiem, ar kuriem mums ir cieša sadarbība, kad mēs tur uzstājamies, lai aizstāvētu mūsu viedokli.”

LTRK valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš klātesošajiem atgādināja, ka inovācijas, kas Latvijā tiek attīstītas salīdzinoši mazā skaitā, nozīmē ideju un projektu novešanu līdz komercializācijai, tādējādi iesaistot gan zinātniekus, gan uzņēmējus, kur vieni ir radītāji, bet otri izdomā, kā preci vai pakalpojumu pārdot patērētājiem. “Nav māksla saražot lētu preci un lēti to pārdot, svarīgāk ir domāt par tādiem ražojumiem, kuriem ir pievienotā vērtība, ko tirgū iespējams realizēt par augstāku cenu. Tad attiecīgi pieaugs gan eksportspēja, gan arī darba algas, kas Latvijā ir kritiski zemas,” sacīja Jānis Endziņš.

Pašreiz Latvijas galvenās problēmas, kas konstatētas arī dažādos ārvalstu pētījumos un reitingos, ir mazs iekšējais tirgus, dažādi birokrātiski slogi, biznesa sarežģītība un arī inovāciju trūkums. Vienotā zinātnieku un uzņēmēju pozīcija inovāciju pārvaldībā nosaka, ka, iesaistot gan valsts pārvaldi, gan uzņēmēju un zinātniekus, iespējams attīstīt uz inovācijām balstītu produktu ražošanu, kam ir augsta eksportspēja.

Zinātnieki un uzņēmēji aicināja ar valsts pārvaldi neveidot jaunas institūcijas nākamo ES fondu līdzekļu pārvaldībā, bet gan lemt kopā un izmantot esošās padomes, kas izveidots iepriekšējā fondu perioda naudas apguvē. “Ja Latvijā zinātnieki, uzņēmēji un arī amatpersonas spēs sadarboties, tad izdosies radīt veiksmīgus produktus un pakalpojumus, lai palielinātu eksportu. Kamēr mēs visas puses neiemācīsies sadarboties, bet gan pretdarbosimies, uz priekšu, diemžēl, netiksim,” saka LTRK padomes loceklis Aldis Gulbis, piebilstot, ka ikvienam uzņēmējam vajadzētu piemist tādam gēnam, kas vēlētos attīstīt unikālas preces vai pakalpojumus, ko pēc tam veiksmīgi pārdot.

 Šo piektdien, 28.oktobrī, notiks Latvijas Pētniecības un inovācijas stratēģiskās padomes sēde, kurā ar Ministru prezidentu Māri Kučinski tiks pārrunāti aktuāli jautājumi, kas skar gan zinātniekus, gan uzņēmējus.