0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES SATURSŽurnāla Bilance janvāra pirmajā numurā lasiet

Žurnāla Bilance janvāra pirmajā numurā lasiet

NO MŪSU PUSES

Zemnieku kooperatīvā jārosās kā bitītei stropā

Nu jau otro gadu visai Latvijas grāmatvežu ģildei par brīnišķīgu tradīciju ir kļuvusi ne tikai grāmatvežu, finansistu un citu jomas speciālistu ikgadējā nozīmīgā tikšanās Bilances konferencē Aktuālākās uzskaites un finanšu pārvaldības problēmas un to risinājumi, bet arī – balvas Gada grāmatvedis pasniegšanas ceremonija. Tāpat kā pērn, arī šogad šā pasākuma galvenais atbalstītājs bija SEB banka.

Uz aicinājumu novērtēt to svarīgo un atbildīgo darbu, kādu grāmatvedis veic ikvienā uzņēmumā vai iestādē, šogad atsaucās daudzi Latvijas uzņēmumi un iestādes, un balvas pretendentu izvērtēšana nebūt nebija vieglākais darbiņš, kas bija jāveic kompetentajai žūrijai. Šogad tika pat pieņemts lēmums pasniegt divas balvas: Gada grāmatvedis 2012 titulu ieguva Anda Ozoliņa, Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības LATRAPS galvenā grāmatvede, bet balvu Par mūža ieguldījumu grāmatvedībā pasniedzām Lidijai Jansonei, būvfirmas SIA Jēkabpils PMK ilggadējai grāmatvedei.

Vēlreiz sveicam laureātes un visus konkursa nominantus, no kuru darba precizitātes, lietpratīguma un erudīcijas lielā mērā ir atkarīga finanšu sakārtotība uzņēmumā vai iestādē, uzņēmuma pastāvēšana un veiksmīga attīstība.

Iepazīstinām ar titula Gada grāmatvedis 2012 ieguvēju ANDU OZOLIŅU, Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības LATRAPS galveno grāmatvedi. Viņu uz sarunu aicinājusi žurnāla Praktiskais Likumdošanas Ziņnesis un tā portāla plz.lv galvenā redaktore VINETA VIZULE.

 

GRĀMATVEDĪBA

Ievērojamas izmaiņas klientu apkalpošanā Valsts ieņēmumu dienestā 2013. gadā Par jaunajām publiskajām datu bāzēm, EDS pilnveidošanu, VID pārbaužu veidiem un to īstenošanas kārtību un jauno VID struktūru

Katrs gads sākas ar pārmaiņām, un arī 2013. gads saistībā ar struktūrvienību reorganizāciju un būtiskām izmaiņām nodokļu normatīvajos aktos nesīs izmaiņas nodokļu maksātāju apkalpošanā Valsts ieņēmumu dienestā. Līdz 2012. gada beigām ir pabeigta pāreja uz viena līmeņa organizatorisko struktūru Nodokļu pārvaldē, kā rezultātā tiks īstenota visu procesu vadības un uzraudzības centralizēšana, efektīvāka un kvalitatīvāka funkciju veikšana, vienveidīgas prakses piemērošana. To svarīgi ir zināt visiem jums – mūsu klientiem. Tā, piemēram, lai neiekļūtu VID veidotajā Parādnieku datu bāzē, jāņem vērā, ka informācija par nodokļu nomaksas parādniekiem virs 100 latiem tiks aktualizēta divas reizes mēnesī – 7. un 26. datumā. Par visu aktuālāko attiecībās ar VID, jaunajām datubāzēm un citu Bilancē raksta Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes direktora vietniece INESE BAHANOVSKA.

NODOKĻI

Jaunais Pievienotās vērtības nodokļa likums un elektroniskie nodokļa rēķini

Stājies spēkā jaunais PVN likums. Un ievērojami mainīta rēķinu sagatavošanas kārtība. Ar jaunā Pievienotās vērtības nodokļa likuma (turpmāk – jaunais PVN likums) spēkā stāšanos 2013. gada 1. janvārī Latvijā tiek ieviests vairākums no Padomes 2010. gada 13. jūlija direktīvas 2010/45/ES, ar ko direktīvu 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu groza attiecībā uz rēķinu piesūtīšanas noteikumiem, normām, tai skaitā tiek regulēta nodokļa rēķinu sagatavošana, nosūtīšana un glabāšana elektroniskā formā. Savukārt šī direktīva bija izstrādāta, lai vienādotu nodokļa rēķinu nosūtīšanas noteikumus visās dalībvalstīs, vienkāršojot tos un likvidējot esošos šķēršļus, nepalielinot administratīvo slogu attiecībā uz papīra rēķiniem un veicinot rēķinu nosūtīšanu elektroniski. Minētās direktīvas prasības dalībvalstīm ir jāievieš, vēlākais, līdz 2012. gada 31. decembrim. PricewaterhouseCoopers SIA nodokļu konsultante, sertificēta nodokļu konsultante LUDMILA TROŠINA rakstā Bilances lasītājiem izskaidro to, kas jauns elektronisko rēķinu noformēšanā.

 

NODOKĻI

Nodokļu anatomija: Eiropas Savienība, PVN, reformas un pozitīvie piemēri

Par to, kādas izmaiņas gaidāmas Eiropas Savienībā un tostarp Latvijā nodokļu jomā

Bendžamins Franklins reiz kādā vēstulē rakstīja, ka šajā pasaulē ne par ko nevar būt pārliecināts, izņemot nāvi un nodokļus. Šie vārdi nevar rezonēt patiesāk šajā desmitgadē, kuru lielākā daļa attīstītās pasaules ir iesākusi krīzes zīmē un kur valdības, cenšoties lāpīt savus budžetus, aizvien vairāk paļaujas tieši un nodokļu maksātāju devumu. Eiropas Savienība nav izņēmums. Lai gan jau klasiski Eiropa, salīdzinot ar pārējo, tai skaitā attīstīto pasauli, ir bijusi augstu nodokļu zona, kopš krīzes sākšanās vidējais nodokļu apjoms gan eirozonā, gan Eiropas Savienībā pieaug.

 

Augstāki nodokļi gan nenozīmē, ka valdības obligāti kļūst turīgākas. Lai gan daudzas likmes tiek paaugstinātas, nodokļu ieņēmumi krīzes dziļākajā punktā parasti piedzīvo kritumu, jo to maksātāju skaits sarūk. Patiešām, nodokļu ieņēmumi Savienībā pēdējos gados mazinās, lai gan daudzās valstīs attiecīgi nodokļi, piemēram, uzņēmumu ienākuma nodoklis tika samazināts. Tādējādi ir grūti ģeneralizēt situāciju, kad runa ir par tik daudzām komponentēm. Tas aizved mūs pie daudz svarīgāka jautājuma, proti, taksācijas, Eiropas Savienībā. Pēdējā laikā daudz tiek spriests, ka nodokļu politika Savienībā jāmaina un mainīsies. Par ļoti aktuālajiem nodokļu jautājumiem ES kontekstā un to, kas nav kārtībā un būtu darāms pie mums, Latvijā, rakstā Bilancei skaidro Eiropas Parlamenta deputāts ROBERTS ZĪLE

 

GRĀMATVEDĪBA

Jaunie grozījumi Gada pārskatu likumā ievērojami atvieglo gada pārskatu sagatavošanu 70% uzņēmumu

2012. gada 29. novembrī Saeima pieņēma likumu „Grozījumi Gada pārskatu likumā”. Gada pārskatu likuma grozījumi stājas spēkā 2013. gada 1. janvārī un būs piemērojami, sākot ar 2013. pārskata gadu.

Grozījumi Gada pārskatu likumā izstrādāti, lai Gada pārskatu likumā iekļautu jaunas komercsabiedrību kategorijas kritērijus, pamatojoties uz Padomes 1978. gada 25. jūlija Ceturto direktīvu 78/660/EEK par noteiktu veidu sabiedrību gada pārskatiem pieņemtajiem grozījumiem (turpmāk – Ceturtā direktīva). Direktīvas grozījumi ievieš jaunu komercsabiedrību kategoriju – saimniecisko mikrovienību. To saucam par mikrouzņēmumu. Svarīgāko, kas ir jauns un konkrēti kas ir vieglāk pēc veiktajiem grozījumiem – lasiet Finanšu ministrijas Nodokļu administrēšanas un grāmatvedības politikas departamenta Metodoloģijas un grāmatvedības politikas nodaļas vadītājas vietnieces ARTAS PRIEDES rakstā Bilancei.

 

Numurā

  • Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksāšanas kārtība Rīgā.  Rīgas domes Pašvaldību ieņēmumu pārvaldes Nodokļu uzskaites nodaļas vadītājas INGAS DĀRZNIECES skaidrojošs raksts.
  • Grāmatvedības (uzskaites) dati kā nodokļu bāzes noteikšanas elements. Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores ārštata padomnieka JĀŅA KUSIŅA izglītojošs raksts.
  • Naudu glabā mājās vai savā bankas kontā. Iedzīvotāji izvēlas vienkāršākos naudas krāšanas un vairošanas paņēmienus. Skaidro Aiga Pelane.
  • Latvija ilgstoši nebūs pastarīša lomā. Par Latvijas vietu Eiropas Savienībā un ieguvumiem no eiro ieviešanas – PLZ un www.plz.lv galvenās redaktores VINETAS VIZULES intervija Eiropas parlamenta deputāti INESI VAIDERI.
Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
NO MŪSU PUSES Zemnieku kooperatīvā jārosās kā bitītei stropā Nu jau otro gadu visai Latvijas grāmatvežu ģildei par brīnišķīgu tradīciju ir kļuvusi ne tikai grāmatvežu, finansistu un citu jomas speciālistu ikgadējā nozīmīgā tikšanās Bilances konferencē Aktuālākās uzskaites un finanšu pārvaldības problēmas un to risinājumi, bet arī – balvas Gada grāmatvedis pasniegšanas ceremonija. Tāpat kā pērn, arī šogad šā pasākuma galvenais atbalstītājs bija SEB banka. Uz aicinājumu novērtēt to svarīgo un atbildīgo darbu, kādu grāmatvedis veic ikvienā uzņēmumā vai iestādē, šogad atsaucās daudzi Latvijas uzņēmumi un iestādes, un balvas pretendentu izvērtēšana nebūt nebija vieglākais darbiņš, kas bija jāveic kompetentajai žūrijai. Šogad tika pat pieņemts lēmums pasniegt divas balvas: Gada grāmatvedis 2012 titulu ieguva Anda Ozoliņa, Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības LATRAPS galvenā grāmatvede, bet balvu Par mūža ieguldījumu grāmatvedībā pasniedzām Lidijai Jansonei, būvfirmas SIA Jēkabpils PMK ilggadējai grāmatvedei. Vēlreiz sveicam laureātes un visus konkursa nominantus, no kuru darba precizitātes, lietpratīguma un erudīcijas lielā mērā ir atkarīga finanšu sakārtotība uzņēmumā vai iestādē, uzņēmuma pastāvēšana un veiksmīga attīstība. Iepazīstinām ar titula Gada grāmatvedis 2012 ieguvēju ANDU OZOLIŅU, Lauksaimniecības pakalpojumu kooperatīvās sabiedrības LATRAPS galveno grāmatvedi. Viņu uz sarunu aicinājusi žurnāla Praktiskais Likumdošanas Ziņnesis un tā portāla plz.lv galvenā redaktore VINETA VIZULE.   GRĀMATVEDĪBA Ievērojamas izmaiņas klientu apkalpošanā Valsts ieņēmumu dienestā 2013. gadā Par jaunajām publiskajām datu bāzēm, EDS pilnveidošanu, VID pārbaužu veidiem un to īstenošanas kārtību un jauno VID struktūru Katrs gads sākas ar pārmaiņām, un arī 2013. gads saistībā ar struktūrvienību reorganizāciju un būtiskām izmaiņām nodokļu normatīvajos aktos nesīs izmaiņas nodokļu maksātāju apkalpošanā Valsts ieņēmumu dienestā. Līdz 2012. gada beigām ir pabeigta pāreja uz viena līmeņa organizatorisko struktūru Nodokļu pārvaldē, kā rezultātā tiks īstenota visu procesu vadības un uzraudzības centralizēšana, efektīvāka un kvalitatīvāka funkciju veikšana, vienveidīgas prakses piemērošana. To svarīgi ir zināt visiem jums – mūsu klientiem. Tā, piemēram, lai neiekļūtu VID veidotajā Parādnieku datu bāzē, jāņem vērā, ka informācija par nodokļu nomaksas parādniekiem virs 100 latiem tiks aktualizēta divas reizes mēnesī – 7. un 26. datumā. Par visu aktuālāko attiecībās ar VID, jaunajām datubāzēm un citu Bilancē raksta Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes direktora vietniece INESE BAHANOVSKA. NODOKĻI Jaunais Pievienotās vērtības nodokļa likums un elektroniskie nodokļa rēķini Stājies spēkā jaunais PVN likums. Un ievērojami mainīta rēķinu sagatavošanas kārtība. Ar jaunā Pievienotās vērtības nodokļa likuma (turpmāk – jaunais PVN likums) spēkā stāšanos 2013. gada 1. janvārī Latvijā tiek ieviests vairākums no Padomes 2010. gada 13. jūlija direktīvas 2010/45/ES, ar ko direktīvu 2006/112/EK par kopējo pievienotās vērtības nodokļa sistēmu groza attiecībā uz rēķinu piesūtīšanas noteikumiem, normām, tai skaitā tiek regulēta nodokļa rēķinu sagatavošana, nosūtīšana un glabāšana elektroniskā formā. Savukārt šī direktīva bija izstrādāta, lai vienādotu nodokļa rēķinu nosūtīšanas noteikumus visās dalībvalstīs, vienkāršojot tos un likvidējot esošos šķēršļus, nepalielinot administratīvo slogu attiecībā uz papīra rēķiniem un veicinot rēķinu nosūtīšanu elektroniski. Minētās direktīvas prasības dalībvalstīm ir jāievieš, vēlākais, līdz 2012. gada 31. decembrim. PricewaterhouseCoopers SIA nodokļu konsultante, sertificēta nodokļu konsultante LUDMILA TROŠINA rakstā Bilances lasītājiem izskaidro to, kas jauns elektronisko rēķinu noformēšanā.   NODOKĻI Nodokļu anatomija: Eiropas Savienība, PVN, reformas un pozitīvie piemēri Par to, kādas izmaiņas gaidāmas Eiropas Savienībā un tostarp Latvijā nodokļu jomā Bendžamins Franklins reiz kādā vēstulē rakstīja, ka šajā pasaulē ne par ko nevar būt pārliecināts, izņemot nāvi un nodokļus. Šie vārdi nevar rezonēt patiesāk šajā desmitgadē, kuru lielākā daļa attīstītās pasaules ir iesākusi krīzes zīmē un kur valdības, cenšoties lāpīt savus budžetus, aizvien vairāk paļaujas tieši un nodokļu maksātāju devumu. Eiropas Savienība nav izņēmums. Lai gan jau klasiski Eiropa, salīdzinot ar pārējo, tai skaitā attīstīto pasauli, ir bijusi augstu nodokļu zona, kopš krīzes sākšanās vidējais nodokļu apjoms gan eirozonā, gan Eiropas Savienībā pieaug.   Augstāki nodokļi gan nenozīmē, ka valdības obligāti kļūst turīgākas. Lai gan daudzas likmes tiek paaugstinātas, nodokļu ieņēmumi krīzes dziļākajā punktā parasti piedzīvo kritumu, jo to maksātāju skaits sarūk. Patiešām, nodokļu ieņēmumi Savienībā pēdējos gados mazinās, lai gan daudzās valstīs attiecīgi nodokļi, piemēram, uzņēmumu ienākuma nodoklis tika samazināts. Tādējādi ir grūti ģeneralizēt situāciju, kad runa ir par tik daudzām komponentēm. Tas aizved mūs pie daudz svarīgāka jautājuma, proti, taksācijas, Eiropas Savienībā. Pēdējā laikā daudz tiek spriests, ka nodokļu politika Savienībā jāmaina un mainīsies. Par ļoti aktuālajiem nodokļu jautājumiem ES kontekstā un to, kas nav kārtībā un būtu darāms pie mums, Latvijā, rakstā Bilancei skaidro Eiropas Parlamenta deputāts ROBERTS ZĪLE

 

GRĀMATVEDĪBA Jaunie grozījumi Gada pārskatu likumā ievērojami atvieglo gada pārskatu sagatavošanu 70% uzņēmumu 2012. gada 29. novembrī Saeima pieņēma likumu „Grozījumi Gada pārskatu likumā”. Gada pārskatu likuma grozījumi stājas spēkā 2013. gada 1. janvārī un būs piemērojami, sākot ar 2013. pārskata gadu. Grozījumi Gada pārskatu likumā izstrādāti, lai Gada pārskatu likumā iekļautu jaunas komercsabiedrību kategorijas kritērijus, pamatojoties uz Padomes 1978. gada 25. jūlija Ceturto direktīvu 78/660/EEK par noteiktu veidu sabiedrību gada pārskatiem pieņemtajiem grozījumiem (turpmāk – Ceturtā direktīva). Direktīvas grozījumi ievieš jaunu komercsabiedrību kategoriju – saimniecisko mikrovienību. To saucam par mikrouzņēmumu. Svarīgāko, kas ir jauns un konkrēti kas ir vieglāk pēc veiktajiem grozījumiem – lasiet Finanšu ministrijas Nodokļu administrēšanas un grāmatvedības politikas departamenta Metodoloģijas un grāmatvedības politikas nodaļas vadītājas vietnieces ARTAS PRIEDES rakstā Bilancei.   Numurā
  • Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksāšanas kārtība Rīgā.  Rīgas domes Pašvaldību ieņēmumu pārvaldes Nodokļu uzskaites nodaļas vadītājas INGAS DĀRZNIECES skaidrojošs raksts.
  • Grāmatvedības (uzskaites) dati kā nodokļu bāzes noteikšanas elements. Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektores ārštata padomnieka JĀŅA KUSIŅA izglītojošs raksts.
  • Naudu glabā mājās vai savā bankas kontā. Iedzīvotāji izvēlas vienkāršākos naudas krāšanas un vairošanas paņēmienus. Skaidro Aiga Pelane.
  • Latvija ilgstoši nebūs pastarīša lomā. Par Latvijas vietu Eiropas Savienībā un ieguvumiem no eiro ieviešanas – PLZ un www.plz.lv galvenās redaktores VINETAS VIZULES intervija Eiropas parlamenta deputāti INESI VAIDERI.