Ko darīt, ja radušās grūtības nomaksāt nodokļus par darbiniekiem izmaksāto algu?

(5)

Jautājums: Vai drīkst nemaksāt nodokļus no 2020. gada marta darba algas? Kurā brīdī var pieteikties VID uz atvieglojumiem?

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedz atbildi, ka aprēķinātie nodokļi no darba algas par martu ir jāmaksā. Taču, ja ir grūtībās laikus samaksāt nodokļus, var lūgt sadalīt vai atlikt nodokļu maksājumus uz laiku līdz trim gadiem, skaitot no iesnieguma iesniegšanas dienas, kā arī piešķirt termiņa pagarinājumu.

VID atgādina: ja nodokļu maksātājam patlaban ir grūtības savlaicīgi un pilnā apmērā samaksāt nodokļus, tad  valsts piedāvā sekojošus nodokļu nomaksas veidus jau esošā nodokļu regulējuma – likuma “Par nodokļiem un nodevām” ietvaros. Tas paredz, ka nepārvaramas varas rezultātā jebkurš nodokļu maksātājs, iesniedzot motivētu iesniegumu, var lūgt nodokļu administrāciju sadalīt termiņos vai atlikt uz laiku līdz vienam gadam nokavēto nodokļu maksājumu nomaksu.

Priekšrocības ir sekojošas: netiek aprēķināta kavējuma nauda, kā arī informācija par uzņēmuma nodokļu parādu netiek iekļauta VID publiskojamo datu bāzē.

VID vērš uzmanību, ka atslēgas vārds ir “motivēts iesniegums”, kas jāaizpilda VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā.

Ir arī pieņemts jauns likums “Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību” un tā 3.pantā noteiktais neierobežo nodokļu maksātāju tiesības vērsties ar iesniegumu VID līdzšinējā kārtībā, tas ir, saskaņā ar likuma “Par nodokļiem un nodevām24.panta pirmo daļu  vai 26.panta 11.-13.daļu. Pie noteiktiem nosacījumiem, ja uzņēmuma apgrozījums salīdzinot ar 2019. gada attiecīgo mēnesi ir samazinājies ne mazāk kā 30 %, vai ne mazāk kā 20 % un uzņēmums ir eksportētājs, uzņēmuma vidējā alga sastāda ne mazāk kā 800 eiro un ir nozīmīgi ieguldījumi pamatlīdzekļos (2019. gada 31. decembrī vismaz 500 000 eiro), tad var lūgt nodokļu administrāciju sadalīt nokavēto nodokļu maksājumu nomaksu vai atlikt  uz laiku līdz trim gadiem. Šai gadījumā priekšrocības ir tādas pašas kā nepārvaramas varas gadījumā – netiek aprēķināta kavējumu nauda un informācija par uzņēmumu netiek iekļauta publiskojamo datu bāzē. Arī šai gadījumā jāsniedz motivēts iesniegums un attiecīga veidlapa pieejamas VID EDS.

Jau iepriekš var noskaidrot, kas veidlapās tiek prasīts uzrādīt, kā arī VID sagatavojis informāciju, kā tās elektroniski aizpildāmas:

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(5)