0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIVidējā izpeļņa pēc atstādināšanas no darba

Vidējā izpeļņa pēc atstādināšanas no darba

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Darbinieks nevēlas vakcinēties un ir atstādināts no darba uz noteiktu periodu. Vai tās dienas būs jāpierēķina pie atvaļinājuma kompensācijas? Atbilde DARBA LIKUMA (DL) 75. pants: (4) Dienas vidējo izpeļņu aprēķina, pēdējo sešu kalendāra mēnešu darba samaksas kopsummu dalot ar šajā periodā nostrādāto dienu skaitu (..). Nostrādāto dienu skaitā neietilpst (..) dienas, kad darbinieks nav veicis darbu šā likuma 74. panta pirmajā un sestajā daļā minētajos gadījumos. (2) Darbinieka saistība uzskatāma par izpildītu un darba devējam ir pienākums izmaksāt šā panta…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Vidējā izpeļņa pēc atstādināšanas no darba
Foto: Diana PolekhinaUnsplash

Darbinieks nevēlas vakcinēties un ir atstādināts no darba uz noteiktu periodu. Vai tās dienas būs jāpierēķina pie atvaļinājuma kompensācijas?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

DARBA LIKUMA (DL) 75. pants:

(4) Dienas vidējo izpeļņu aprēķina, pēdējo sešu kalendāra mēnešu darba samaksas kopsummu dalot ar šajā periodā nostrādāto dienu skaitu (..). Nostrādāto dienu skaitā neietilpst (..) dienas, kad darbinieks nav veicis darbu šā likuma 74. panta pirmajā un sestajā daļā minētajos gadījumos. (2) Darbinieka saistība uzskatāma par izpildītu un darba devējam ir pienākums izmaksāt šā panta trešajā daļā noteikto atlīdzību arī tad, ja darba devējs darbinieku nenodarbina vai arī neveic darbinieka saistības izpildījuma pieņemšanai nepieciešamās darbības (dīkstāve). Par dīkstāvi, kas radusies darbinieka vainas dēļ, viņš šo atlīdzību nesaņem.

Rezumējums: darba samaksa jādala gan ar nostrādāto dienu skaitu, gan ar visām darba dienām atstādināšanas periodā, tādējādi samazinot vidējo izpeļņu. Kompensējamā perioda saīsināšana DL it kā nav paredzēta. Bet, DL 152. pantā noteikts:

Laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, ieskaita laiku, kad darbinieks bijis faktiski nodarbināts pie attiecīgā darba devēja, un laiku, kad darbinieks nav veicis darbu attaisnojošu iemeslu dēļ (..).

Likuma piedāvātais saraksts nav galīgs, t.i., to var papildināt ar citiem attaisnotās prombūtnes gadījumiem.

Tātad jautājums vairs nav grāmatvedim, bet juristam, proti, vai nevēlēšanās vakcinēties un ar to saistītā atstādināšana no darba būtu uzskatāma par attaisnoto prombūtni, jo vakcinācija joprojām nav obligāta. Sakarā ar to, ka argumenti ir gan apstiprinoši, gan noliedzoši, domājams, ka atbilde jāsaņem vismaz no Valsts darba inspekcijas, ja vien nevēlaties risināt šo situāciju tiesā.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada februāra (482.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: