0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIAlgoritms un programma, pēc kādas tiek aprēķinātas nodokļu saistību summas

Algoritms un programma, pēc kādas tiek aprēķinātas nodokļu saistību summas

Aivars Droiskis, grāmatvedības eksperts, finanšu konsultants, Latvijas Republikas Ārpakalpojuma grāmatvežu asociācijas valdes loceklis, SIA Gamma AD (ārpakalpojuma grāmatvedis, licence AGL0000008) valdes loceklis, atbildīgais grāmatvedis

Kā zināms, katras komercsabiedrības pienākums ir sagatavot un Valsts ieņēmumu dienestā iesniegt gada pārskatu par katru pārskata gadu. Šī prasība noteikta Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā. Viena no prasībām, kas minēta šajā tiesību aktā, ir visu bilances posteņu inventarizācija. Arī nodokļu saistības ir jāiekļauj bilancē, tāpēc šo saistību summas ir inventarizējamas un salīdzināmas ar nodokļu uzskaiti Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS).  2021. gadā Valsts ieņēmumu dienests ieviesa vienoto nodokļu kontu, un līdz ar šī konta ieviešanu grāmatvežiem radās neskaidrības par to, kāds algoritms un kāda sistēma tagad uzskaita aprēķinātos un…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Algoritms un programma, pēc kādas tiek aprēķinātas nodokļu saistību summas
Ilustrācija: © Hanna — stock.adobe.com

Kā zināms, katras komercsabiedrības pienākums ir sagatavot un Valsts ieņēmumu dienestā iesniegt gada pārskatu par katru pārskata gadu. Šī prasība noteikta Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā.

Viena no prasībām, kas minēta šajā tiesību aktā, ir visu bilances posteņu inventarizācija. Arī nodokļu saistības ir jāiekļauj bilancē, tāpēc šo saistību summas ir inventarizējamas un salīdzināmas ar nodokļu uzskaiti Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS). 

2021. gadā Valsts ieņēmumu dienests ieviesa vienoto nodokļu kontu, un līdz ar šī konta ieviešanu grāmatvežiem radās neskaidrības par to, kāds algoritms un kāda sistēma tagad uzskaita aprēķinātos un samaksātos nodokļus. Uzklausot nodokļu maksātāju pretenzijas, Valsts ieņēmumu dienests EDS izveidoja speciālu formu «Pārskata perioda apkopojums — salīdzināšana». Taču arī šajā jaunajā formā nav iespējams veikt nodokļu saistību salīdzināšanu gada pārskata vajadzībām, jo nodokļu saistību summas atšķiras no tām summām, kas ir uzņēmuma grāmatvedības uzskaitē.

Kā uzzināt algoritmu un programmu, pēc kādas tiek aprēķinātas nodokļu saistību summas šajā jaunajā formā?

Atbilde

Aivars Droiskis, grāmatvedības eksperts, finanšu konsultants, Latvijas Republikas Ārpakalpojuma grāmatvežu asociācijas valdes loceklis, SIA Gamma AD (ārpakalpojuma grāmatvedis, licence AGL0000008) valdes loceklis, atbildīgais grāmatvedis
Aivars Droiskis,
grāmatvedības eksperts, finanšu konsultants, Latvijas Republikas Ārpakalpojuma grāmatvežu asociācijas valdes loceklis,
SIA Gamma AD (ārpakalpojuma grāmatvedis,
licence AGL0000008)
valdes loceklis,
atbildīgais grāmatvedis

Piekrītu, ka vienotā nodokļu konta ieviešana grāmatvežiem ir radījusi patiešām ievērojamas galvassāpes. Lasītājas jautājums ir tikai par vienu aspektu no visas šīs vienotā nodokļu konta «epopejas». Ar nožēlu jāatzīst, ka jau otro gadu grāmatveži ir spiesti faktiski nevajadzīgi patērēt daudz darba laika, lai mēģinātu atšķetināt šo kamolu. Regulāri tiek traucēti arī Valsts ieņēmumu dienesta konsultāciju dienesta inspektori, kuri vislielākajā skaitā gadījumu nespēj atbildēt, kā īsti darbojas šī jaunā, patiešām samudžinātā nodokļu (aprēķināto, deklarēto un samaksāto) uzskaites sistēma.

Saistībā ar lasītājas jautājumu par gada inventarizāciju no Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu pārvaldes Nodokļu un nodevu grāmatvedības metodikas daļas ir saņemts skaidrojums — atvainošanās:

Valsts ieņēmumu dienests informē, ka EDS esošajā pārskatā «Pārskata perioda apkopojums — salīdzināšana» ir tikusi konstatēta kļūda (Labāk vēlu kā nekad! — aut.) pārskata perioda beigu atlikuma aprēķinā, kas esot novērsta. Proti, pārskatā beigu atlikums ir ticis rēķināts uz pārskata perioda beigu datuma sākumu, neietverot pārskata perioda pēdējā dienā veiktās nokavējuma naudas aprēķina transakcijas. Attiecīgi pārskata rindā «Stāvoklis par saistībām pēc atlases perioda. Parāds {–}/ Pārmaksa{+}» norādītā summa (piemēram, atlases periodā līdz 31.12.2021.) nesakrita ar nākamā pārskata perioda (piemēram, atlases periodā no 01.01.2022.) rindā «Stāvoklis par saistībām pirms atlases perioda. Parāds {–}/ Pārmaksa{+}» norādīto summu, kurā tika iekļautas aprēķinātās nokavējuma naudas par pēdējo pārskata dienu (piemēram, 31.12.2021.).  Pēc kļūdas novēršanas pārskata rindā «Stāvoklis par saistībām pēc atlases perioda. Parāds {–}/ Pārmaksa{+}» tiek ietvertas pārskata perioda pēdējā dienā veiktās nokavējuma naudas aprēķina transakcijas. Valsts ieņēmumu dienests (Kā jau tas ierasts! — aut.) atvainojas par sagādātajām neērtībām. VID informē, ka «Metodiskais materiāls par uzņēmuma grāmatvedības uzskaites datu salīdzināšanu ar Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmas datiem par prasījumu un saistību summām bilances datumā» ir ievietots VID tīmekļa vietnē sadaļās:

Atbildes autors vēlas piebilst, ka jaunās nodokļu uzskaites sistēmas sakārtošanu pilnībā līdz vienkāršai un saprotamai fāzei grāmatveži joprojām gaida. Vēl jo vairāk — vienā no Saeimas Budžeta un nodokļu komisijas sēdēm jau 2021. gada sākumā Valsts ieņēmumu dienesta amatpersona, atbildot uz šīs atbildes autora jautājumu, apsolīja, ka šī sistēma tiks sakārtota, vēlākais, pāris mēnešu laikā. Solītie pāris mēnešu ir izstiepušies jau pusotra gada garumā.

Retorisks jautājums — kas traucē šo sistēmu padarīt grāmatvežiem saprotamu? Viens atbildes variants — apsolītais jāgaida vismaz trīs gadus (tautas paruna), otrs atbildes variants — šīs sistēmas nosacīti neveiksmīgais nosaukums MAIS — Maksājumu administrēšanas informācijas sistēma. Ļoti līdzinās vārdam «maiss» — visi nodokļi tagad sabirst kā caurā maisā? Lasītāji var modelēt arī savus atbilžu variantus.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada augusta (488.) numurā.

Lasiet arī: Gada pārskata iesniegšanas datums