0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBACeltniecības objekta izmaksu uzskaite

Celtniecības objekta izmaksu uzskaite

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.

Mūsu firmas nodarbības veids ir objektu celtniecība. Rēķini, kas saistīti ar celtniecību, grāmatojami kontā 1240, veidojot objekta pašizmaksu. Vai, saņemot rēķinu no būvuzrauga par objekta būvuzraudzību, arī to drīkst grāmatot uz to pašu kontu? Atbilde Ministru kabineta 2015. gada 22. decembra noteikumi Nr. 775 «Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi» satur informāciju, kas būtu piemērojama pamatlīdzekļu uzskaites kārtošanai. Tam ir veltīta piektā nodaļa «Pamatlīdzekļu grāmatvedības uzskaites un novērtēšanas metodes un kārtība, kādā finanšu pārskatā norāda ar tiem saistītās izmaksas un vērtības izmaiņas».…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu, nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī


ABONĒT

Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai
 Esi abonents?

Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Celtniecības objekta izmaksu uzskaite
Foto: © nosorogua — stock.adobe.com

Mūsu firmas nodarbības veids ir objektu celtniecība. Rēķini, kas saistīti ar celtniecību, grāmatojami kontā 1240, veidojot objekta pašizmaksu. Vai, saņemot rēķinu no būvuzrauga par objekta būvuzraudzību, arī to drīkst grāmatot uz to pašu kontu?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.
Foto: Aivars Siliņš

Ministru kabineta 2015. gada 22. decembra noteikumi Nr. 775 «Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi» satur informāciju, kas būtu piemērojama pamatlīdzekļu uzskaites kārtošanai. Tam ir veltīta piektā nodaļa «Pamatlīdzekļu grāmatvedības uzskaites un novērtēšanas metodes un kārtība, kādā finanšu pārskatā norāda ar tiem saistītās izmaksas un vērtības izmaiņas».

Saskaņā ar minēto noteikumu 73. punktu pamatlīdzekļa iegādes izmaksās iekļauj uz pamatlīdzekli tieši attiecināmās izmaksas:

73.1. pirkšanas cenu (atskaitot saņemtās atlaides), muitas nodokli un citus ar pirkumu saistītus neatskaitāmus nodokļus un nodevas; 73.2. izdevumus, kas tieši saistīti ar pamatlīdzekļa piegādi līdz izmantošanas vietai un sagatavošanu paredzētajiem mērķiem (piemēram, vietas sagatavošanas izmaksas, uzstādīšanas un montēšanas izmaksas, atlīdzība speciālistiem par profesionālo pakalpojumu sniegšanu) un kas radušies līdz brīdim, kad pamatlīdzeklis ir sagatavots paredzētajam mērķim (piemēram, ēka vai cita inženierbūve ir nodota ekspluatācijā).

Savukārt 77. punktā ir precizējums: izmaksu iekļaušanu pamatlīdzekļa vērtībā pārtrauc brīdī, kad pamatlīdzeklis ir sagatavots paredzētajam mērķim. Turpmākās izmaksas, kas saistītas ar pamatlīdzekļa izmantošanu vai turpmāko pārvietošanu, neiekļauj pamatlīdzekļa vērtībā. 

Tādēļ būvuzrauga izrakstītais rēķins (kamēr objekts nav ieviests ekspluatācijā) būtu jāgrāmato uz nepabeigtās celtniecības izdevumus uzkrājošā konta (jūsu gadījumā D 1240). Ja šādu rēķinu saņemsiet laikā, kad objekts jau funkcionēs, tad summa attiecināma uz kārtējā perioda izdevumiem.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada augusta (488.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: