0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIJa valdes loceklis ir gan darba ņēmējs, gan dalībnieks

Ja valdes loceklis ir gan darba ņēmējs, gan dalībnieks

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

SIA dibinātāji ir fiziskās personas, un līdz ar to valde sastāv no diviem valdes locekļiem (valdes priekšsēdētājs un valdes loceklis) ar tiesībām pārstāvēt sabiedrību katrs atsevišķi. Darba attiecības valdes priekšsēdētājam un valdes loceklim tika nodibinātas uz darba līguma pamata, nosakot minimālo darba algu mēnesī. Valdes priekšsēdētājs pārtrauc attiecības sakarā ar veselības stāvokli.  Vai valdes priekšsēdētājam ir tiesības uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz DL 114. pantu? Vai valdes priekšsēdētājam būs tiesības saņemt dividendes (ja būs peļņa)? Vai par valdes priekšsēdētāju būs jāaprēķina un budžetā jāmaksā darbaspēka nodokļi? Vai valdes priekšsēdētājam ir tiesības…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ja valdes loceklis ir gan darba ņēmējs, gan dalībnieks
Foto: © Artem – stock.adobe.com

SIA dibinātāji ir fiziskās personas, un līdz ar to valde sastāv no diviem valdes locekļiem (valdes priekšsēdētājs un valdes loceklis) ar tiesībām pārstāvēt sabiedrību katrs atsevišķi. Darba attiecības valdes priekšsēdētājam un valdes loceklim tika nodibinātas uz darba līguma pamata, nosakot minimālo darba algu mēnesī. Valdes priekšsēdētājs pārtrauc attiecības sakarā ar veselības stāvokli. 

Vai valdes priekšsēdētājam ir tiesības uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz DL 114. pantu?
  • Vai valdes priekšsēdētājam būs tiesības saņemt dividendes (ja būs peļņa)?
  • Vai par valdes priekšsēdētāju būs jāaprēķina un budžetā jāmaksā darbaspēka nodokļi?
  • Vai valdes priekšsēdētājam ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu? 

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Ja ar personu ir nodibinātas darba tiesiskās attiecības uz Darba likuma (DL) pamata (noslēgts darba līgums), turklāt viņam ir noteikta atlīdzība, tad saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas likuma 1. panta 2. daļas c) apakšpunktu viņš kļūst par darba ņēmēju:

(..) komercsabiedrības valdes, padomes loceklis (..), kā arī cita persona, kura ieņem amatu, kas dod tiesības uz atlīdzību, ja atlīdzība ir faktiski noteikta. 

Uz darba ņēmējiem attiecināmas visas DL normas.

Tātad vienojoties ir iespējams izbeigt darba attiecības, pamatojoties uz DL 114. pantu, tomēr, ja uzteikums saistīts ar veselības problēmām, iespējams izmantot DL 101. panta 1. daļas 7. punktā minēto. Ņemot vērā DL 112. panta nosacījumus, darba ņēmējam rodas tiesības saņemt arī atlaišanas pabalstu.

Ja, beidzoties taksācijas periodam, uzņēmuma gada pārskatā tiks uzrādīta peļņa, tiesības uz dividendēm ir dalībniekiem (nevis valdes priekšsēdētājam vai valdes locekļiem), jo tikai dalībnieki pieņem lēmumu par peļņas izmantošanu. Ja minētie kungi vienlaikus ir dalībnieki, tad viņiem saglabājas tiesības uz dividendēm arī tad, kad viņi netiks uzskatīti par darba ņēmējiem. Sakarā ar to, ka jautājums par dividendēm attiecināts uz nākotnes iespējamo peļņu, tad aprēķinātām dividendēm tiks piemērots uzņēmumu ienākuma nodoklis un uzrādīts tā mēneša UIN deklarācijā, kurā būs pieņemts lēmums par peļņas sadalīšanu.

Trešais jautājums nav saprotams — par kādiem nodokļiem ir runa, ja reiz pārtrauktas darba attiecības? Darbaspēka nodokļi tiek maksāti darba ņēmēja nodarbinātības periodā. 

Uz bezdarbnieka pabalstu tiesības ir jebkuram darba ņēmējam, kurš zaudēja darbu, ja vien viņš nav vecuma pensionārs.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada februāra (482.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: