0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAKad personīgais gads ir garāks par 12 mēnešiem

Kad personīgais gads ir garāks par 12 mēnešiem

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Kā noteikt darbinieka personīgo gadu, ja tam bija ilgstošs atvaļinājums bez darba algas samaksas vai bērna kopšanas atvaļinājums? Atbilde Darba likuma 152. panta pirmajā daļā minētajā laikā (laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu) neieskaita bērna kopšanas atvaļinājuma laiku un atvaļinājuma laiku bez darba samaksas saglabāšanas, kas ir ilgāks par četrām nedēļām viena gada laikā. Piemērs Atvaļinājums bez darba samaksas saglabāšanas Darbinieka personīgais gads sākās 20xx. gada 21. martā. Ik gadu ir izmantots ikgadējais apmaksātais atvaļinājums, pēdējo reizi:…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kad personīgais gads ir garāks par 12 mēnešiem
Foto: © Brooke Lark – Unsplash

Kā noteikt darbinieka personīgo gadu, ja tam bija ilgstošs atvaļinājums bez darba algas samaksas vai bērna kopšanas atvaļinājums?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Darba likuma 152. panta pirmajā daļā minētajā laikā (laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu) neieskaita bērna kopšanas atvaļinājuma laiku un atvaļinājuma laiku bez darba samaksas saglabāšanas, kas ir ilgāks par četrām nedēļām viena gada laikā.

Piemērs Atvaļinājums bez darba samaksas saglabāšanas

Darbinieka personīgais gads sākās 20xx. gada 21. martā. Ik gadu ir izmantots ikgadējais apmaksātais atvaļinājums, pēdējo reizi: par periodu 2019. gada 21. III–2020. gada 20. III. Darbinieks saskaņoja ar darba devēju iespēju izmantot bezalgas atvaļinājumu 2020. gada vasarā no 10. jūnija līdz 9. novembrim (pieci mēneši). Par kādu periodu darbiniekam būs tiesības uz nākamo apmaksāto atvaļinājumu? Pirms došanās bezalgas atvaļinājumā tiesības uz apmaksāto atvaļinājumu ir uzkrātas no 2020. gada 21. marta līdz 9. jūnijam un no 10. jūnija līdz 7. jūlijam (papildu četras klendāra nedēļas). Pārējais bezalgas periods no 8. jūlija līdz 9. novembrim (124 kalendāra dienas) "nepelna" tiesības uz apmaksātu atvaļinājumu, un tas ir četri mēneši un divas dienas (kalendāra vienības). Tādēļ periods, par kuru apmaksātais atvaļinājums pienākas, kļūst garāks par četriem mēnešiem un divām dienām, proti, perioda pēdējā diena būs nevis 2021. gada 20. marts, bet 22. jūlijs. Turpmāk personīgais gads tiks skaitīts no 2021. gada 23. jūlija līdz 2022. gada 22. jūlijam. Vairāk kā par vienu dienu nekļūdīsities!

Piemērs Bērna kopšanas atvaļinājums

Māmiņa pirms došanās grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā pilnīgi izmantoja atvaļinājumu (arī abu B lapu periodu). Atgādināšu, ka B lapas periodā (56 + 56; 70 + 56; 70 + 70) tiek saglabātas tiesības un apmaksāto atvaļinājumu. Tas nozīmē, ka, atgriežoties darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma, personīgais gads ikgadējam apmaksātam atvaļinājumam viņai sākas no jauna (it kā tikko iesāktas darba attiecības). Atšķirība varētu būt gadījumā, ja otrā B lapa (sakarā ar sarežģījumiem dzemdībās vai dvīņu (un vairāk bērnu) piedzimšanu) tiktu izsniegta 70 kalendāra dienas, nevis kā parasti 56. To ne vienmēr ir iespējams paredzēt, tādēļ par šīm divām nedēļām būs tiesības uz apmaksātu atvaļinājumu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada maija (485.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: